Пешеходецът не носи отговорност при катастрофа на пешеходна пътека. Това реши Народното събрание, приемайки на второ четене промените в Закона за движение по пътищата.
Според промените, ако при произшествие на пешеходна пътека, ако водачът е нарушил някое правило от Закона за движение по пътищата, имащо отношение към катастрофата, то пешеходецът не се приема за съпричинител на произшествието.
Последната редакция на текста беше предложена от Нели Петрова от ГЕРБ и одобрена със 79 гласа "за" и три "въздържал се".
По думите на Петрова предвид случаите на оправдани шофьори, които са превишили скоростта, карали са с алкохол в кръвта, дрогирани или без книжка, е крайно време депутатите да предприемат мерки, за да се сложи край на войната по пътищата.
През 2011 година именно на пешеходна пътека загина дъщерята на Нели Петрова - Лора, след като беше блъсната от моторист, карал с превишена скорост. През април 2016 г. ВКС прецени, че присъдата на извършителя трябва да се намали, въпреки че той е блъснал момичето на пешеходна пътека и е карал с превишена скорост. Причината: съдът приема, че момичето е "съпричинило" смъртта си, защото не се е огледало при пресичане. Решението предизвика скандал, като различни институции коментираха дали пешеходецът има "абсолютно право", когато пресича на пешеходна пътека.
На днешното заседание парламентът прие още, че ограничаване на видимостта, както и намаляване на прозрачността на стъкла, различни от челното и стъклата на предните странични врати, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.