Първото ни председателство беше изпитание за европейската ни идентичност – показахме отговорност и професионализъм в работата ни за европейската кауза. Това заяви пред Народното събрание министър-председателят Бойко Борисов по време на доклада си за изминалото европредседателство.
По негови думи слоганът на председателството "Съединението прави силата" е смисълът на европейската кауза.
"Мотото на българския парламент стана слоган на целия Европейски съюз през изминалите шест месеца", напомни Борисов и призова да остане като основен принципи на българската политика.
В отговор на критиките на опозицията, че председателството е било лишено от съдържание и подчинено изцяло на идеята да прави политически пиар на правителството и на ГЕРБ, Борисов отговори, че председателството е постигнало цели в политическа реалност за развитие на региона и на Европа, каза Борисов.
"Започнахме със 105 отворени законодателни досиета и то преждевременно, защото преди нас трябваше да е Великобритания. Равносметката – 46 постигнати споразумения", поясни премиерът и отчете, че 39 законодателни досиета са придвижени напред. Постигнати са също 58 заключения на Съвета, едно заключение на председателството и 17 доклада за напредъка.
"Постигнатите резултати по време на председателство не са политически ПР, а политическа реалност за развитие на региона и на Европа", обобщи Борисов и добави, че работата продължава и по време на Австрийското председателство.
"Обединихме европейските партньори да продължат диалога с Турция и намалихме напрежението, което е ключово за общата ни сигурност", коментира още Борисов.
"Да не изпускаме историческия шанс да наградим европейското доверие към България", призова премиерът.
Той беше посрещнат обаче от остри критики от страна на лидера на БСП Корнелия Нинова. Тя оцени организацията на председателството като много добра, но със слабо политическо съдържание и резултати.
Нинова припомни, че три ключови думи са били заложени за председателството - консенсус, конкурентоспособност и кохезия.
"Консенсус или съгласие, за съжаление, по време и след Българското председателство, Европа е по-разделена от всякога. Не само се задълбочиха стари различия, но се отвориха нови разломи. И то по ключови въпроси за бъдещето на ЕС и на България. А това е въпросът за миграцията, въпросът за бюджета за бъдещия програмен период и т.н.", заяви Нинова.
"Трябва да гледаме измеренията в България на тези процеси. Тук се даде най-ярък пример как не се прави. Българският премиер и българското правителство не можаха да осигурят консенсуса на българските институции. В България изолирахте президентската институция, не казвам президента Радев, президентът Радев се опита да компенсира онова, което българското правителство не направи - Дунавска стратегия, например", допълни още тя.
Вие не успяхте да мобилизирате национална енергия, вие не успяхте да мобилизирате европредседателството като кауза, резултатът от това ще бъде увеличаващ се евроскептицизъм само след няколко месеца, обърна се Нинова към управляващите.