Макрон размаха пръст на Полша от Варна

Премиерът Бойко Борисов заяви готовност за частична подкрепа на предложението на Еманюел Макрон за промени в Директивата за командированите работници.

Борисов посочи, че българските транспортни превозвачи са поискали детайлизиране на политиката с оглед на особеностите на бизнеса.

"От транспортната схема има много детайли, които трябва да изчистим, защото не е едно и също превозвач от България или Румъния и да се върне до фирмата-майка и пак да замине, както превозвач от Белгия или Холандия, или други близки държави. Аз съм убеден, че ще намерим инструмент да се направят такива изключения и такива правила, че това да се отчете", каза Борисов по време на срещата с Макрон.

На репликата на френския президент, че не е редно хора да работят в Европа при нечовешки условия и по-ниско заплащане от местните служители, Борисов отговори, че "трябва да намерим как да направи така, че по-изостаналите държави, които са били в бившия соцлагер по-бързо да повишим доходите и нивото на живот в нашите страни, за да не се налага тази миграция".

"Паралелно с тези разговори вървят разговорите за кохезионната политика, за повишаване на стандарта на живот, за да се махне предпоставката за това", каза още той.

От своя страна, Еманюел Макрон използва Варна, за да се обърне с остра критика срещу правителството на Полша, което директно отказа да приеме предложенията на Франция за прекратяване на т.нар. "социален дъмпинг".

Макрон предупреди, че Полша рискува да се озове „в периферията" на ЕС.

"Днес Полша не е страна, която може да покаже на Европа пътя, това е страна, която реши да се противопостави на европейските интереси в много области", каза Макрон.

"Постигаме волята да се ограничим във времето и за една и съща страна, за една и съща работа да се получава една и съща заплата. Когато имаме френски работодатели, които наемат българските работници и им заплащат по български цени във Франция - не, не съм съгласен", каза още той.

Макрон потвърди ангажимента на Франция да подкрепи България за членство в Шенген и в процедурата за кандидатстване в Еврозоната.

"Трябва да сложим край на границата между Изтока и Запада, а България да се бори за по-силна интеграция в икономиката и финансите", каза още Еманюел Макрон.

Новините

Най-четените