Всеки български гражданин, ще има възможност да получи ваксина срещу коронавируса възможно най-бързо, стига да има желание. Това ще стане, веднага щом Европейската агенция по лекарствата одобри и регистрира ефикасни, надеждни и безопасни ваксини срещу COVID-19. Това обяви премиерът Бойко Борисов през статус във Facebook от днешното заседание на Министерския съвет.
На заседанието беше решено правителството да отпусне 6 374 930 лева като допълнително финансиране за допълване на бюджета на Инструмента за спешна подкрепа на ЕС, като с тези пари ще се гарантира достъпът на българите до ваксината.
"Ваксинацията ще се извършва абсолютно безплатно и доброволно, като вече е налице готовност и за поставянето й", посочи Борисов.
Министерският съвет също така гласува и нови разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2020 г. в размер до 14 млн. лв., които ще отидат за закупуването на още 17 280 флакона ремдесивир. Към момента са налични около 2000 флакона.
"Нашите лекари използват медикамента в по-тежките фази на заболяването, затова решихме да закупим още 17 280, за да има възможност да се даде в болниците на всеки нуждаещ се пациент на територията на страната", коментира Борисов.
По думите му лекарството, в комбинация с други медикаменти, спасява животи на тежко болни от COVID-19.
В хода на заседанието на Министерския съвет премиерът Борисов добави, че правителството всеки ден предприема действия, с които българските лекари да разполагат с всички необходими медикаменти, за които световният опит показва, че помагат на заболелите от новия тежък вирус.
Междувременно стана ясно, че за българските медици на първа линия в борбата с вируса ще бъдат отпуснати допълнителни 80 млн. лв. по Оперативна програма за "Развитие на човешките ресурси".
Правителството одобри промени в индикативно финансово разпределение по оперативните програми 2014-2020 г. на средствата от новия инструмент на EC REACT-EU, в подкрепа на преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19.
Финансирането от REACT-EU по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" (ОПРЧР) се увеличава с 80 млн. лева, като с посочените средства ще бъде подкрепена операция с общ бюджет от 120 млн. лева. Операцията ще финансира мерки за превенция и подкрепа за медицинския и немедицинския персонал, който посреща първи предизвикателствата на глобалната пандемична криза, свързана с разпространението на COVID-19, обясни Дончев.
Чрез предоставяните средства ще се подпомага системата за здравеопазване, вкл. осигуряване на допълнителни възнаграждения на работещия на първа линия медицински и немедицински персонал, осигуряване на безопасни условия на труд и подобряване на работната среда.
"Основната цел е здравната система да работи ефективно при значителен стрес и да успее да преодолее безпрецедентните предизвикателства, свързани с избухването на втората вълна от заболели от COVID-19 в страната", коментира вицепремиерът.