"Изминаха почти 60 дни от сформирането на това редовно правителство. Обикновено един кабинет има 100 дни - период, в който да стартира нормално работа. Ние обаче нямахме това време, тъй като още в първия ден поискаха оставката ни от страна на една от парламентарно представените партии."
Това заяви премиерът Николай Денков по време на пресконференция, на която даде отчет за свършеното от кабинета през първите 60 дни от работата му.
По думите му работата на новото правителство е трябвало да започне максимално бързо във всички ресори, като към момента вече има видими резултати от дейтствията на министрите.
Денков разкритикува тежко дейността на служебното правителство, като по думите му още от първия ден на неговия кабинет министрите е трябвало да се сблъскат с множество проблеми, наследени от предишното управление.
"От първия ден се налага да гасим пожари в повечето министерства. Това наложи да включим допълнителни дейности в управленската програма, а работата по тях отнема много време и енергия от страна на екипите на ведомствата", коментира той.
Според него това ще е ситуацията и през следващите няколко месеца - да се поправят щетите от служебния кабинет.
"Става въпрос за случаи за милиарди левове и сериозно забавени реформи и действия, от които могат да произтекат тежки последици за икономиката и за хората в страната. В някои случи става дума за очевидни управленски грешки и нарушения на правилата", подчерта министър-председателят.
Той индиректно разкритикува и президента Румен Радев, който се придържа към тезата, че назначеното от него служебно правителство е донесло спокойствие след грешките на редовните правителства преди това.
"Искам да разбия мита, който системно започна да се появява и да се пропагандира през последните седмици. Това е митът, че служебните кабинети работят безупречно, като противопоставяне на редовните правителства", коментира той.
По думите му все пак и в служебния кабинет е имало екипи и министри, които се справят добре, но е имало и такива, които "не вършат толкова добра работа", като допълни, че всеки трябва да бъде оценяван индивидуално.
Като пример за добре свършена работа Денков посочи служебния правосъден министър Крум Зарков, чийто екип е изготвил законопроекти, които са помогнали за успешния старт на законодателната програма на настоящото правителство.
Премиерът посочи и кои са грешките на служебния кабинет при изготвянето на Бюджет 2023.
"Една от тях е раздутият дефицит от 6,4 процента, в който има завишени разходи и занижени приходи. По Плана за възстановяване и устойчивост има забавяне. Реформи и инвестиции, които трябваше да са завършени до декември миналата година, са изпълнени само наполовина", уточни Николай Денков.
Той изтъкна, че в момента България е в риск тези средства от второто плащане, да не могат да бъдат получени до края на 2023 г.
"Трябва да наваксаме с това изоставане. Говорим за 1,4 милиарда лева. Ако успеем да наваксаме с пропуските - тези пари ще се влеят в бюджета", коментира премиерът.
По темата за бюджета и финансовото състояние на държавата говори и финансовият министър Асен Василев.
"Проблемите, които бяха свързани с неправилното бюджетиране, вече са решени, имаме адекватен бюджет, който е с 3% дефицит, запазени и надградени социални плащания и без увеличение на данъчната тежест. Нещо повече - новите ръководства на НАП и Митници за последните 60 дни успяха да съберат около 2 млрд. лв. повече приходи, отколкото държавата направи разходи", заяви Василев.
Той уточни, че при влизането на новото правителство е имало дефицит от 1.2 млрд. лв. в хазната, а в момента тя е на плюс и в излишък от 500 млн. лв. Според министъра това показва, че тези средства "винаги са били там, въпросът е бил да се съберат данъците".
"Ще се отнася до Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) една голяма част от законите вече бяха приети от парламента. Част от законите са приети на първо четене, чакат да бъдат приети на второ четене. Част от законите, които не бяха дори разработен като Закона за енергетиката, са разработени и качени за обществено обсъждане с идеята да влязат в началото на септември в парламента", каза той и допълни, че са си поставили за цел до края на септември всички закони, свързани с втория транш по ПВУ да бъдат приети", увери Василев.
По отношение на поръчката за закупуване на медицинските хеликоптери, той посочи, че европейски регламент казва тази дейност да се осъществява от търговско дружество.
Денков обясни, че служебният кабинет объркал къде да са оперативните площадки на хеликоптерите, а държавният авиационен оператор не може да изпълнява тази дейност. Затова и в момента се налага тази дейност да бъде рестартирана, като със случая се занимават здравното и транспортното министерство.
Критика към работата на служебния кабинет дойде и по отношение на подписаните енергийни договори с Турция, като според Денков там проблемите засягат милиарди левове. Част от тези проблеми ще бъдат предадени и на прокуратурата.
Министър-председателят разкритикува служебните правителства и за Пловдивския панаир, които не са сторили нищо за неговото вписване.
Впоследствие бившият служебен премиер Гълъб Донев коментира критиките на новото правителство като "смешен плач", който целял да отклони общественото внимание от наболелите проблеми.
"За тези два месеца редовното правителство се похвали с два законопроекта, които всъщност са разработени от служебното правителство. Всички останали законопроекти по Плана за възстановяване и устойчивост, които още Народното събрание не е разгледало и приело, са внесени от служебното правителство", напомни Донев.