Депутатите от комисията по социална политика в Народното събрание решиха да не определят размера на минималната работна (МРЗ) заплата за 2023 г., а да оставят това в ръцете на правителството, съобщава БНР.
В парламентарната комисия бяха обсъждани промените в Кодекса на труда, които бяха приети на първо четене в Пленарна зала в началото на месеца.
Един от текстовете в законопроекта, лансиран от БСП, предвиждаше Министерски съвет да определи минималната заплата за догодина, като тя не може да е по-малка от 50 на сто от средната брутна работна заплата за страната за предходните 12 месеца.
По предложение на ГЕРБ-СДС в комисията обаче този текст отпадна от промените, които ще се гласуват на второ четене.
Депутатите от комисията приеха по предложение на ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната" в закона да се запише понятието "брутна минимална работна заплата", но не приеха дефиниция за него.
Според председателя на комисията Георги Гьоков от "БСП за България" по този начин биват зачеркнати всички се зачертават усилията на законотворците досега.
От другите партии също предложиха подобни формули за определяне на минималното възнаграждение за страната, като чисто в суми те варираха около 850-860 лв. за месец, като в нито един от законопроектите не е записано конкретно число, а само вариации в методиката за определяне.
Във варианта на ГЕРБ-СДС минималната заплата трябва да се определя до 1 септември въз основа на предишните 12 месеца, докато от "Продължаваме промяната" предлагат МРЗ да се определя като 50% от средната за страната заплата на база данни от НСИ за предходните две тримесечия.