Повече сходства, отколкото различия - така обобщиха срещата помежду си "Има такъв народ" и БСП.
Има общи, има и различни неща в програмите ни - така резюмира срещата Тошко Йорданов, отказвайки да уточни повече или по-малко са били общите за разлика от различните визии за конкретни политики.
"Оказа се, че те са доста подготвени, прочели са ни програмата. Просто го вмятам така, като леко заяждане на репликата им, че "Има такъв народ" няма програма. Явно който я търси, я намира", допълни още той.
Междувременно лидерът на БСП Корнелия Нинова потвърди, че е получила уверение, че ще има поне още един кръг на разговори.
Разликите между БСП и ИТН са в сфери като данъчната политика - докато ИТН е за запазване на модела на данъчно облагане, БСП желаели подоходно облагане. Според Тошко Йорданов БСП са твърде социални, докато неговата партия е по-практично настроена.
Самата среща започна с размяна на поздрави.
Желанието на "Има такъв народ" е да бъдат водени разговори за политики и конкретни приоритети, а партиите да успеят да надмогнат своите лични интереси, като разговорът се фокусира върху интересите в по-мащабен, национален план" заяви главният секретар на "Има такъв народ" Виктория Василева в началото на срещата с БСП за обсъждане на мнозинството за формиране на правителство.
"Позволете първо да благодаря, че се отзовахте на нашата покана и да изразя задоволство от желанието на двете страни да започне диалог, нещо, за което всички апелират. ИТН осъзнава своята огромна отговорност за съставяне на следващо правителство, с оглед на гласовете които избирателите ни дадоха. Нашето желание е да говорим за политики и приоритети и се надяваме, че всички партии ще надмогнат тясно партийните си интереси", отправи поздрава си Василева.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова се съгласи, че именно разговорите ще решат проблемите.
Тя беше категорична, че има нужда от редовен, стабилен и работещ кабинет с оглед на многото въпроси, стоящи на дневен ред. Според нея на първо време трябва да бъдат решени въпросите за актуализация на бюджета за 2021 г., изготвянето на добър бюджет 2022, както и приемането на Плана за възстановяване и устойчивост, от който се очаква България да получи милиарди евросредства.
"Ако искаме наистина да се промени досегашният модел на управление, това минава през много сериозни реформи, които изискват и време, и съгласие. Така че ние сме на разположение да разговаряме по политики и приоритети - краткосрочни и дългосрочни, благодарим още веднъж и ви слушаме като домакини и мандатоносители - какво предлагате и от какво имате нужда", добави Нинова.