Предложения за джентълменско споразумение преди изборите и за експертен премиер технократ след вота - това роди политическата реторика в сряда на фона на предстоящия парламентарен вот на 27 октомври.
Първи лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов излезе още във вторник вечерта с призив за диалогичност преди вота.
Той поиска между партиите да се установи джентълменско споразумение по време на кампанията и всяка формация да каже с кого би работила след изборите в търсене на мнозинство за правителство.
"Логичният въпрос към всеки един, който отива там, е какво ще правите след изборите. Кои са забранените за управление партии, кои са невъзможните коалиции? Ние тук трябва да дадем на хората, ако искаме да излязат и да вдигнат избирателната активност, да кажем как ще се управлява", коментира Борисов пред членове на ГЕРБ в София.
Лидерът на ГЕРБ заяви, че уважава "Възраждане", но евроатлантическите партньори на партията нямало да допуснат общо управление между двете партии.
"Не е ли честно отсега да кажем на хората, и ако нямаме силата, морала и отговорността - отсега да има кажем, че пак няма да има правителство. Що не са честни и що не говорим", заяви още той пред партийния актив в София.
В опит да се насърчи избирателната активност лидерът на ГЕРБ предложи спешни поправки в Изборния кодекс, които да въведат смесена мажоритарна и пропорционална избирателна система или въвеждане на бонус за победителя във вота, какъвто има в гръцката избирателна система.
В сряда Борисов повтори тезата си за джентълменското споразумение, като заяви, че ГЕРБ биха работили с партиите от "сглобката" - ПП-ДБ и ДПС, както и с БСП и "Има такъв народ". Този път той не спомена "Възраждане".
"Нашата политическа система изисква от системните партии да имат отговорно отношение след изборите. Ако не можеш сам, да се правят коалиции и различни начини да се управлява. Има държави, в които месеци наред се водят преговори и накрая се отива към правителство", каза пред журналисти в сряда лидерът на ГЕРБ и допълни, че още едни нови избори биха означавали "ритуално да си отрежем главата".
По думите му в обществото и сред бизнеса има очакване за създаване на правителство, ниски данъци, стабилност, правова държава, инфраструктурни проекти.
Бившите партньори на Борисов от ПП-ДБ отговориха скептично на предложението му за джентълменско споразумение.
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков призова лидера на ГЕРБ "да се замисли каква е дефиницията на джентълмен и кои са приоритетите на България".
"За да си джентълмен, трябва да си спазваш думата. Истината е, че ние си нямаме доверие между партиите, иначе нямаше да сме на това дередже" заяви той пред журналисти в Народното събрание.
Според Петков именно поведението на ГЕРБ е неконсистентно, след като партията е гласувала заедно с "Възраждане" "по някакви абсурдни закони", визирайки забраната за ЛГБТ пропаганда в училищата.
Вместо към Гърция, лидерът на ПП призова да се обърне поглед към Италия, където също има формула за излизане от кризата - експертно правителство с равноотдалечен, непартиен премиер, икономист или юрист, при който всички да се съгласят за обща програма и да изведат България напред.
"Слагайки една такава общонационална програма за бъдещето и за младите на масата, много трудно ще бъде на която и да е партия да не е съгласна. Ние казваме - не искаме постове, ето, не искаме партиен премиер, нека той да води. Тогава да видим кой ще е джентълмен и кой няма да е", посочи Петков.
От "Има такъв народ" са силно скептични към идеята за джентълменско споразумение преди изборите.
"Разбирам, че Борисов иска да е сигурен, че ще управлява, но трябва да се видят изборите, програмата и кой ще я изпълнява. А джентълменските им споразумения с ПП бяха най-голямата глупост, с която унищожиха Конституцията", коментира шефът на ПГ на ИТН Тошко Йорданов.
Партийният лидер Слави Трифонов също коментира идеята с публикация на страницата си във Facebook.
"Всякакви изказвания на всякакви политически лидери за сключване на коалиция след изборите са абсолютна импровизация и отговорност за това могат да носят само хората, които изричат тези неща", написа той в социалната медия.
Атанас Зафиров от БСП също отхвърли идеята да се мисли за коалиционни партньори още преди изборите.
"Ако влизаме в тези избори с предварителни пазарлъци и договорки кой с кого да управлява, следва само едно - нови предсрочни парламентарни избори. Ние в този пазарлък няма как да участваме. Имаме си коалиция, послания, следваме ги, имаме си и колективни органи, спазваме техните решения", коментира временният лидер на социалистите.
От левицата очакват предизборна кампания с истински дебати, включително и лидерски, които да се фокусират върху политиките. Зафиров посочи, че смисълът на предизборната кампания е да се лансират различни идеи, които избирателите да оценят.
"Когато видим тези наши идеи каква чуваемост срещат в обществото и другите политически сили, можем да продължим с диалога, но това не трябва да е за сметка нито на колективните решения, нито на последователната политика за алтернатива на статуквото. Всичко останало е предизборно говорене, въдици и капани, в които БСП няма да участва", заяви още той.
Бившата председателка на БСП Корнелия Нинова видя в сегашната ситуация готовност на новото ръководство на "Позитано" 20 да управлява заедно с ГЕРБ. Поне така тя тълкува думите на Борисов, че БСП вече са приемлив партньор.
"Борисов си закачи скалпа на БСП на колана, както на много други партии. Става въпрос за преврат в БСП, за промяна на линията на БПС. БСП влиза трайно в лапите на паралелната държава и задкулисието, нещо срещу което се боря от 8 години. Смятам, че новото ръководство има план да управлява с Борисов", каза Нинова.
Тя припомни, че макар на свой конгрес ГЕРБ да са решили, че социалистите са неприемлив партньор, сега партията на Бойко Борисов имала нужда от алтернатива и това са именно левите.
От "Възраждане" подходиха към темата шеговито, като партийният лидер Костадин Костадинов заяви, че нямал нищо против ГЕРБ да му бъдат патерица.
"Аз нямам нищо против да вземем ГЕРБ като патерица след изборите. Ако Борисов не иска, ще питаме неговите депутати. Гледам, че в партията му има хора, склонни да правят колаборации с Пеевски и всеки един друг. Това е в рамките на шегата", каза още той.
От всичко това може да си направим извода, че поне засега идеята за джентълменско споразумение между парламентарните сили преди вота отпада - дали от липса на желание, дали от липса на джентълмени.