Още днес решетките от външните врати на парламента ще бъдат премахнати. Това обяви пред bTV председателят на НС Никола Минчев, като по думите му другата седмица ще се вземе решение дали ще има санкционирани за поставянето им на първо време.
"Не знам колко ще струва демонтирането на решетките, но смятам, че сумата няма да е голяма. Има вероятност парламентът да не обжалва глобата, която ще наложи Министерството на културата, понеже не е спазен законът за паметниците на културата", коментира Минчев и допълни, че първо ще бъде видяно какъв е размерът на глобата и тогава чак ще се реши.
По думите му самите врати струват 34 000 лв.
До решението за поставянето на металните врати се е стигнало, след като през януари тази година беше постигнат пробив в сигурността на парламента.
Според Минчев има пропуск в процедурата по поставянето на металните врати в парламента, тъй като не е извършено съгласуване с Министерство на културата. Това и е провокирало ведомството да издаде административна мярка, с която предписало да се демонтират вратите.
"Не ни е страх от народната любов, не ни е страх, тази охранителна мярка е по искане на НСО, което са длъжни да охраняват и двете сгради на НС. В другата сграда от две години има такива предпазни решетки", добави Минчев визирайки сградата на бившия Партиен дом, която помещаваше заседанията на парламента в края на 44-ото НС.
Сега Минчев е разговарял със секретаря, но решения ще има другата седмица, на този етап той смята, че няма проблеми в работата си с нея.
Относно 11-те антикризисни мерки, които бяха обявени от правителството през седмицата, Минчев коментира, че управляващите не си купуват по този начин народна любов, а се опитват да помогнат на населението да се справи с кризите в този момент.
"Няма как подпомагането на населението да бъде тълкувано като купуване на народна любов", категоричен бе той.
Председателят на парламента коментира и данните от последните социологически проучвания, според които "Продължаваме промяната" остава на второ място след ГЕРБ. Според него него причините за това се крият в непопулярните реформи, които властта провежда, в търканията сред участниците в управляващата коалиция, както и в "някои грешки, като БНБ".
Малко преди него в ефира на bTV се появи депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов, който разкритикува някои от действията на правителството, определяйки ги като "бързане и кризисен пиар", като те не са били консултирани с коалицията.
Според него има неясноти по сделката за доставка на американски газ и съответно е неприемливо премиерът Кирил Петков да говори с такава категоричност по въпроса.
От ИТН също така виждат повод за притеснение в предложената от Петков среща на консултативния съвет за национална сигурност към президента по темата за Северна Македония, тъй като позицията на партията била пределно ясна.
В петък "Капитал" излезе с новина, че председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов е предупредил депутатите си, че може да излязат от коалицията ако Петков натисне за вдигане на ветото над Северна Македония за приемане на преговорна рамка за членство в ЕС.
Според Никола Минчев коалицията може да продължи да работи, когато има диалог.
"Този въпрос, дали тя ще може да работи и дали може да продължава да работи, се задава още от общо 13 декември. Въпреки някои трудности, които се явяваха по пътя, продължаваме да работим заедно в изключително тежка геополитическа обстановка", коментира председателят на парламента.