"Резултатите от изборите и моята оставка, която е факт, не трябва да пречат на бъдещето на БСП и на България." Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова на провеждащия се днес 50-и конгрес на партията.
В мероприятието участие взимат над 900 делегати от цялата страна, а основният въпрос, който трябва да се реши на него е приемането на оставката на Нинова.
Малко преди началото на конгреса се появиха позиции, че оставката ѝ, подадена след последните парламентарни избори, на които социалистите изпаднаха до четвърта политическа сила, не трябва просто да се констатира, а да се гласува - нещо, което щеше да даде възможност тя да бъде отхвърлена и дефакто да се превърне във вот на доверие.
Самата Нинова обаче потвърди, че не оттегля оставката си като лидер на партията. По време на своята реч, в която тя представи политическия си доклад за развитието на партията, тя призова да не се премахва прекият вот за председател на БСП.
"Постъпили са писма и резолюции, които искат отмяна на прекия избор - моля ви, не правете това, не отнемайте на членовете на партията най-демократичното право всеки да може да гласува за своя лидер. Резултатите от изборите и моята оставка, която е факт, не трябва да пречат на бъдещето на БСП и на България", коментира Нинова.
В доклада си тя призна за катастрофалната загуба на партията на изборите, но като причини за този провал тя посочи машинното гласуване, пандемията от коронавирус, както и саботаж от страна на вътрешни врагове на БСП.
Според нея мнозина са се притеснили от устройствата за гласуване и това ги е накарало като цяло да не отидат да гласуват. Затова и червената лидерка в оставка призова за нова промяна в изборното законодателство на страната и връщането на смесения вот с бюлетини и машини.
Същия ефект според Нинова е имала и пандемията, която е възпрепятствала провеждането на нормална предизборна кампания с лични срещи с избирателите, като възрастните хора са се изплашили за здравето си, а това е довело също до сериозен отлив на гласове.
Председателката в оставка посочи още като фактор за свития резултат на социалистите и "изтощението" на самата партия от вътрешни борби, породени от недоволни от реденето на листите, от трайни вражди, от обидени активисти, които работели с други политически сили.
Според Нинова всички тези фактори са довели в крайна сметка до "катастрофален отлив на гласове", отишли най-вече в групата на негласуващите.
В доклада си още Нинова изтъкна променената роля на партията ѝ, която е била приета сред силите на промяната, въпреки че в началото е била "пришита" към статуквото от някои от новите политически формации.
Все пак, по думите ѝ, през последните 3-4 месеца това схващане се е преобърнало, а БСП е станала "желан партньор за промяна".
Сред отчетеното като свършена работа тя посочи още "най-социалният бюджет, гласуван у нас", за който, по думите ѝ, ключова роля има БСП с участието си във властта.
"Толкова социален бюджет не е имало, социалните плащания са увеличени с над 30%. 20 милиарда лева за социална политика", похвали се Нинова, напомняйки че социалният министър е от БСП.
Тя категорично отхвърли твърденията, че има сблъсък между ръководството на социалистите и президента Румен Радев, както и че има натиск за уволнения в партийния вестник "Дума".
"За "Дума" стана закономерно да избухват измислени, фалшиви скандали. Докато има БСП, ще има в. "Дума". И докато има в. "Дума", ще има БСП, закле се соцлидерката. "И всички внушения, че ръководството иска да закрива вестника и че налага цензура и диктатура, не отговарят на истината. Той е най-свободният вестник в България", продължи Нинова и напомни, че някои от най-острите ѝ критици във вестника са били наградени миналата година на събора на Бузлуджа.
"Нито един човек не е уволняван от вестника, колегите Дърева и Христова са автори на дума и вестникът винаги е отворен, винаги са добре дошли, никой не е уволняван. "Дума" ще съществува и ще съществува като свободна медия", обеща Нинова пред конгреса.
Интересен момент от Конгреса беше игнорираното искане на част от делегатите от т.нар. "вътрешна опозиция", които поискаха временно прекъсване на конгреса, за да могат делегатите да се включат в церемонията по встъпването в длъжност като президент и вицепрезидент на Румен Радев и Илияна Йотова.
Искането беше отхвърлено, като председателят на ПГ на "БСП за България" Георги Свиленски коментира, че всеки, който желае, така или иначе, може да отиде на церемонията.