В първото си заседание от гласувания вот на недоверие на правителството, Народното събрание прие становище по т.нар. "френско предложение" за решаване на спора със Северна Македония.
Народните представители приеха със 171 гласа "За" проекторешението, внесено от Христо Иванов и "Демократична България" (ДБ) за разрешаване на спора между София и Скопие. Срещу проекта се обявиха 37 народни представители, а 19 гласуваха с "въздържал се".
В подкрепа на предложението гласуваха народните представители на "Продължаваме промяната", ГЕРБ, ДПС и ДБ. Повечето депутати от БСП гласуваха с "въздържал се".
"Има такъв народ" и "Възраждане" бяха твърдо против приемането на "френското предложение", като по време на дебатите многократно го окачествиха като "национално предателство".
Според приетия проект на "Демократична България", правителството в оставка може да одобри предложените от Председателството на Съвета на ЕС Преговорна рамка и Заключения на Съвета, само ако бъдат изпълнени няколко условия.
Първо, двата документа да се прецизират така, че да гарантират вписването на българите в Конституцията на Северна Македония там, където са споменати други народи и на равна основа с тези народи.
Второто, в двата документа да стане ясно, че нищо в процеса на присъединяване на РСМ в ЕС не може да бъде тълкувано като признание от Република България на съществуването на "македонски език".
Трето, да се дадат гаранции, че добросъседството остава хоризонтален критерий до края на преговорите на Скопие за еврочленство, като за изпълнението му Еврокомисията регулярно ще информира Евросъвета.
Четвърто, периодичният преглед на изпълнението на договора за добросъседство със Северна Македония трябва да бъде оповестяван и в рамките на преговорния процес.
Преди това бяха отхвърлени две други предложения - на ДПС и на ГЕРБ. Във версията на ДПС парламентът трябваше да задължи Министерски съвет да изпълни предложението на Френското председателство.
От ГЕРБ настояваха Скопие да впише българите не само в преамбюла на македонската конституция, но и във всички разпоредби, в които са споменати други народи, както и България да не признава съществуването на т. нар. "македонски език".
Гласуването в НС дойде на фона на изразената в четвъртък в Брюксел позиция на северномакедонския премиер Димитър Ковачевски, който окачестви френското предложение като неприемливо за него, коалиционните му партньори, президента на РСМ и целия народ на страната.
Още миналия уикенд пък местната опозиция от ВМРО-ДПМНЕ определи офертата от Френското председателство на Съвета на ЕС като стъпка към "българизация на държавата".