След като премиерът Бойко Борисов обяви, че предлага свикване на Велико народно събрание и промени в Конституцията, не се забавиха и реакциите.
Първата дойде от вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов, който каза, че ще се съберат на коалиционен съвет с ГЕРБ, за да обсъдят техните и предложенията на ВМРО.
Лидерът на ВМРО иска Конституцията да гарантира още шест неща, извън предложеното от ГЕРБ. Две от тях са образователен ценз и задължително гласуване. Според него "минималното ниво на образованост при правото на глас дава поне малка гаранция за направен информиран политически избор", а задължителното гласуване "ще омаловажи купените цигански гласове и корпоративния вот".
Той обяви и че ВМРО ще отстоява позицията си за укрепване на семейните ценности и брака, като съюз между мъж и жена, "както и поставянето на семейството в основата на всички нормативни документи, свързани с правата на децата". Той се обяви и за "категорична защита срещу въвеждането на трети, пети или 30-и пол". Освен това Каракачанов иска връщане на наборната военна служба, за "да отдалечим децата си от вредното влияние на джендър идеологията".
С промени в Конституцията да се гарантира, че всеки етнически българин по света може да се прибере в България и да има гарантирано право на образование и работа, както и да получи българско гражданство, иска още Каракачанов. А също и увеличаване на правомощията на президента - например да има право на законодателна инициатива и да иска вот на недоверие на правителствата и др.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова припомни, че темата за свикване на Велико народно събрание и промяна на Конституцията се поставя не за пръв път на вниманието на българското общество.
Това е било правено включително и от Борисов по-рано "в критични за него и партията му моменти".
"Чрез такива ходове той обикновено цели противопоставяне на една група българи на други, което му гарантира време и оцеляване. Борисов не е човекът, който може да рестартира системата, защото той е олицетворението на същата система - най-дълго управлявалият премиер в България и премиерът с най-лоши резултати в Европейския съюз", коментита във "Фейсбук" Нинова.
Според нея България има нужда от промяна на модела и тази промяна започва със смяната на неговия символ, а Борисов според нея символизира "разграждането на държавността и няма как да е олицетворение на рестарта й".
Лидерът на БСП смята, че "този парламент е изчерпан, че е с най-ниско институционално доверие и няма авторитет да направи сериозна реформа". Пътят към това тя вижда през оставка на правителството, нови избори, парламент с ново доверие и едва тогава сериозен разговор за промяната на модела.
Мая Манолова, председател на платформата "Изправи се.БГ", пък попита Борисов чрез видеообръщение във "Фейсбук" с кого се е разбрал за 160 гласа в парламента, за да приемат "новата конституция" - с ДПС и БСП ли?"
Тя намира предложението на свикване на ВНС като "отчаян ход на премиера да си удължи мандата". Според нея "в България при Борисов мафията си има държава и хазна, а сега явно иска и конституция".
"Питам Борисов кой му написа речта днес за промяната в конституцията? Пеевски, Маджо, приятелският кръг, Домусчиев? Защо лъжете българските граждани, опитвайки се да си спечелите политически време?", пита още Манолова, напомняйки колко депутати и време са нужни за приемане на нова конституция. Според нея предложението на Борисов е "прах в очите на хората, позорно действие, при което премиер, загубил доверието на гражданите, се опитва да си удължи политическия живот за сметка на българската конституцията и Велико Народно събрание".
Според нея "в отчаян опит да се спаси, Борисов ще употреби и българската конституция". Тя намира, че "легитимността му е напълно изчерпана". Затова според нея нова конституция "може да се подготви и приеме само от нов легитимно избран парламент".
Според Христо Иванов, който направи изявление от името на председателския съвет на "Демократична България - Обединение", в анонса на Бойко Борисов не се вижда реално решение на кризата, а "опит да бъде използвано и подменено решението, за да спечели време".
И според него основната цел на Борисов е да отложи оставката си, за да може да организира парламентарни избори, "сменяйки в последния момент включително правилата, по които това ще се случи".
Според него нито една от съществените промени, които са били анонсирани, не изисква Велико народно събрание. Той намира, че ВНС практически означава "стопиране, а не рестартиране на демократичния процес и излизане в таймаут на политическия процес за месеци, ако не и за години".
"От всички източноевропейски държави, които тръгнаха по пътя на реформите, България единствена влезе в това блато на писане на нова конституция, която циментира статуквото, то успя да се прегрупира и досега плащаме цената за това", коментира още Иванов, който и днес вижда елементи от направеното през 90-те години от комунистическия режим в България.
Иванов отбеляза, че това, което Борисов анонсира, не е нова конституция, а в най-смелата формулировка може да бъде наречено ревизия на глава Съдебна власт.
Лидерът на ВОЛЯ и зам.-председател на Народното събрание Веселин Марешки също коментира идеята на премиера.
"България днес няма нужда от Велико народно събрание. Тя има нужда от велики българи. Тези велики българи, които да изградят една модерна, могъща, просперираща България. Единственият начин за постигане на това е чрез приемането на проектозакона на ВОЛЯ за мажоритарни избори", обяви той в съобщение до медиите.
Според него страната ни има нужда от ново качество на народните избраници, а не от ново количество. Той е убеден, че българите трябва да избират пряко своите народните представители, "а не партийните вождове в партийните централи".
Сред реагиралите беше и председателят на партия "Има такъв народ" Слави Трифонов.
"Днешният ход на Бойко Борисов е като да играеш шах с каратист - ти местиш фигурите, а той рита дъската", смята тв водещият. Според него и "на децата е ясно, че Борисов се е вкопчил във властта като удавник за сламка и прави всичко възможно, за да организира той следващите избори".
Според Трифонов обаче за прилагането на решенията от провелия се референдум през 2016 г. не е необходимо Велико народно събрание, а обикновено Народно събрание. За спирането на корупцията и налагането на почтеност и справедливост в съдебната система - също. Обикновено Народно събрание според него е достатъчно и за да бъдат ограничени правата на главния прокурор.
"А ако е необходимо Велико народно събрание, не бива да го свиква министър-председател и правителство, и парламент, които тотално са загубили народното доверие. Така че, изводът е прост и ясен: оставка на това правителство, служебно правителство и предсрочни избори!", заключи Трифонов във Фейсбук.