Убедителна преднина за ГЕРБ-СДС и напрегната борба за местата от второ до четвърто - такива са тенденциите в електоралните нагласи на българите според последното проучване на Изследователски център "Тренд" по-малко от месец преди предсрочните парламентарни избори.
Изследването е направено по поръчка на "24 часа" между 11 и 18 май сред 1003 пълнолетни респонденти.
Данните показват, че ако изборите за парламент бяха днес, 26,1% от хората, които възнамеряват да гласуват, биха дали вота си за ГЕРБ-СДС.
Партията на Бойко Борисов разполага с комфортна преднина пред втория с малко над 10% сред гласуващите.
Разликата между второто и четвъртото място се събира в рамките на по-малко от един процент. ПП-ДБ получават подкрепата на 15,4% от заявилите, че ще гласуват, ДПС - 14,9%, а "Възраждане" - 14,8%.
БСП се задържа твърдо на петото място с подкрепа от 8,5% от гласуващите, следвана от "Има такъв народ" с 5,5%, което означава, че има много високи шансове в следващия парламент да видим отново същите шест формации, които бяха и в 49-ото Народно събрание.
Под бариерата от 4% за влизане в парламента остават Солидарна България (2,4%), Синя България (1,8%), Левицата (1,4%), Български възход (1,2%) и ВМРО (1,1%).
Интересен момент от изследването е, че опцията "Не подкрепям никого" събира 5,1%, но резултатът не участва в разпределението.
По-подробен анализ на политическата ситуация в момента от Димитър Ганев от "Тренд" можете да видите тук:
Социолозите от "Тренд" посочват, че очакваната избирателната активност на предстоящите парламентарни избори ще бъде около 48% от пълнолетните българи, живеещи в страната - приблизително се очакват между 2,5 милиона и 2,7 милиона избиратели пред урните на 9 юни.
За Европейските избори пък декларираната активност е с 3% по-ниска (между 2,3 и 2,5 млн. души).
По отношение на вота за европарламент не се наблюдава сериозна разлика в предпочитанията на българите.
- ГЕРБ-СДС - 25,9%
- ПП-ДБ - 16,1%
- "Възраждане" - 15,1%
- ДПС - 14,6%
- БСП - 8,1%
- ИТН - 5,5%
- "Солидарна България" - 2,1%
- "Синя България" - 1,8%
- "Левицата" - 1,2%
- "Български възход" - 1,2%
- ВМРО - 1,2%
- Други - 7,2%
- "Не подкрепям никого" - 5,3%
"Тренд" обаче уточнява, че заради малките разлики в процентите на втория, третия и четвъртия в подредбата и поради възможността на парламентарните избори да се гласува и в страни извън Европейски съюз, подреждането на формациите на парламентарните и европейските избори може да бъде различно.