Юнайтед, Сити, Хотспър, Уензди или Роувърс: Какво означават имената на английските отбори?

Замисляли ли сте се някога откъде идват имената на английските отбори по футбол? Отговорът може и да ви изглежда очевиден, имайки предвид, че повечето тимове днес носят името на града, от който са: Манчестър Юнайтед, Саутхемптън, Ливърпул. Но има и изключения.

Арсенал например дължи името си на Кралската оръженийца в Уулуич, чиито работници формират клуба през 1886 г. Кралската оръжейница представлявала фабрика за боеприпаси, място за складирането им и за проучвания. Името й има арабски корени и означава „индустриална сграда“. Когато клубът се мести от Североизточен Лондон на „Хайбъри“ през 1913 г., оставя в историята окончанието Уулуич и започва да се нарича просто Футболен клуб Арсенал (Arsenal Football Club).

Уондърърс, Хотспър, Уензди

Както Арсенал, много отбори включват в името си Футболен клуб, но има и вариации със Сити, Таун и Юнайтед. В сегашно време Юнайтед има значение на обединението на футболисти, които заедно да постигнат дадена цел, но преди години това име се е носило по много по-обикновена причина – заради това, че клубът е формиран след сливането на няколко вече съществуващи отбора.

Що се отнася до Уондърърс, както при Уувърхемптън и Дънди, и Роувърс, в Бристол и Рейт, името идва, за да покаже, че отборът е нямал свой собствен терен.

Но не всички следват един и същи модел при именуването си. Тотнъм Хотспър заимства второто си име от средновековна дума, която описва прибързан и необмислен човек, а метафорично се употребява за някого, чиито шпори са нагорещени от пришпорване на коня за по-бързо яздене.

Името Албиън на отбори като Уест Бромич, Брайтън и Хов и Бъртън идва от древно име на Британия. То произлиза от латинската дума albus, която означава „бял“ и се отнася за белите скали на Дувър.

Произходът на второто име на Шефийлд Уензди е не чак толкова митологично и се дължи на по-ранната му история, когато е бил отбор по крикет. Клубът избира името Уензди (Wednesday - от англ. сряда) поради простата причина, че в този ден са се играели мачовете им.

От „червените“ и „сините“ до „топчиите“ и „карамелите“

Най-често срещаните прякори сред британските отбори са „червените“ и „сините“, както и техни вариации с други цветове. Много известни са и прозвищата от животинския свят: Хъл Сити са „тигрите“, ФК Уотфорд са „стършелите“, Нюкасъл Юнайтед са „свраките“.

Прякорът на Норич Сити пък е „канарчетата“, но той не се дължи на жълтия цвят на екипа. Всъщност, е точно обратното. Името идва от факта, че отглеждането на канарчета е било изключително популярно в града по време на Средновековието. Клубът не само припознава името на птицата като свое, но и слага канарче в емблемата си и решава, че екипите му ще бъдат в жълто.

Шефийлд Уензди пък не дължи прякора си на животното. Уензди не избира „кукумявките“ (The Owls) за свой прякор заради популярността на птиците в Йоркшир, а защото стадионът им – „Хилзбъро“ се е намирал в квартала Оуъртън (Owlerton).

Други отбори дължат прякорите си на индустрии, по подобие на Арсенал, които са „артилеристите“ заради произхода си от оръжейната фабрика. Прозвището „чуковете“ за Уест Хем също има подобни корени – идва от компанията „Темс Айрънуъркс“, работниците на която първоначално формират клуба под това име.

Съндърланд е известен като „черните котки“, защото работници непрестанно чували мяучене на мистериозна черна котка. „Карамелите“, както са известни Евертън, се наричат така, защото феновете на тима често посещавали магазин за карамел (Mother Noblett’s Toffee shop) преди мачове.

От „Крейвън Котидж“ до „Коп“

Докато някои футболни стадиони носят името на мястото, на което са построени, други са свързани с местната история. Домът на Съндърланд, известен като „Стадионът на светлината“ (The Stadium of Light), е заради минната индустрия в окръга, а пред входа на стадиона има паметник на миньорска лампа.

Въпреки че бе е известен и като „Ъптън Парк“, паркът в който се намира, бившият стадион на Уест Хем, който бе съборен през лятото на 2016 г., носеше името „Болейн Граунд“. Името идва от факта, че в най-ранната си история отборът играе на терени, притежавани от замъка Болейн, собственост на Ан Болейн, която е втората жена на крал Хенри VIII, преди да бъде обезглавена през 1536 г.

Ловните територии на Ан Болейн включвали земя, на която барон Уилям Крейвън построил къща през 1780 г. Когато къщата изгоряла в края на 19-и век, земята била купена от ФК Фулъм, за да бъде построен нов стадион, а именно „Крейвън Котидж“ („cattage” – от англ. къщичка, къщурка).

Други стадиони също дължат имената си на земята, на която са построени. Този на УБА носи името „Дъ Хоутърнс“ („The Hawthorns“), тъй като мястото е било покрито с глог („hawthorn“ – от англ. глог). Стадионът на Борнемут пък е бил построен върху терен, на който е имало овощна градина с череши, откъдето и прякорът на тима – „черешките“.

В последно време традицията се промени и стана практика стадионите да бъдат кръщавани на спонсори. Стадионът на Арсенал вече се казва „Емирейтс“, а този на Манчестър Сити - „Етихад“.

Собственикът на Нюкасъл Майк Ашли опита да направи същото и с дома на „свраките“, кръщавайки го „Спортс Директ Арена“ на името на компанията си „Спортс Директ“, която е и спонсор на Нюкасъл, но под натиска на феновете, оригиналното име на стадиона бе върнато и сега отново е „Сейнт Джеймсис Парк“.

Друга практика е да бъдат кръщавани трибуни на легендарни личности.

Манчестър Юнайтед преименува Северната трибуна на „Олд Трафорд“ на името на най-успешния си мениджър и я кръсти „Сър Алекс Фъргюсън“. От 2016-а пък Южната трибуна в „Театъра на мечтите“ се казва „Сър Боби Чарлтън“.

Най-свещеното място на „Анфийлд“ пък е „Коп“-ът. Секторът с най-верните привърженици на Ливърпул носи името на Спайън Коп – хълм в областта Квазулу-Натал по крайбрежието на Южна Африка, място на битка по време на Вторите Бурски войни между британските колонии и Британската империя. В битката са загинали стотици мъже, родом от окръга Ланкашър.

Новините

Най-четените