1999-а. Калифорния, Пасадена, стадион "Роуз Боул". Финалът на Световното първенство за жени САЩ - Китай. Представителката на домакините Бранди Частейн вкарва решителната дузпа и в пристъп на радост пада на колене и сваля фланелката си. Току-що е донесла на янките второ злато в историята на женските мондиали.
Но не само това...
Снимката на ликуващата Частейн обикаля света и се появява на кориците на списанията Newsweek и Time.
Но най-добрия ракурс улавя фотографът Робърт Бек, чиято творба украсява корицата на Sports Illustrated на 19 юли преди точно две десетилетия.
През 2014 г., според резултатите от гласуването на читателите на Sports Illustrated, тази корица се нареди на второ място за всички времена. Снимката на Робърт Бек отстъпи само на корицата от "Чудото на леда" от 1980 г., посветена на сензационната победа на американските хокеисти над СССР на полуфиналите на Зимните олимпийски игри (преди това съветският отбор бе спечелил четири поредни титли).
"Когато тя вкара дузпата и свали фланелката си, знаех, че това е нещо много специално - разказва Робърт Бек. - Направих кадър, какъвто нито един друг фотограф нямаше, защото бях единственият зад вратата."
"Не мислех за нищо тогава, освен че това е най-великият момент в моя футболен живот", обяснява пък самата Бранди, която е част от едно от най-силните поколения в историята на женския футбол.
Частейн игра за американския отбор в продължение на 16 години (1988-2004), през което време американките триумфираха два пъти на световно (1991, 1999) и завоюваха две титли от Олимпийски игри (1996, 2004).
А триумфът на домашния световен шампионат през 1999 г. бе наистина забележителен. Американският отбор помете всички съперници в групата (Нигерия получи 7 гола, а Дания и КНДР - по 3). Четвъртфиталът с Германия обаче бе тежък. Частейн си вкара автогол още в 5-ата минута и изглеждаше, че мечтата на нацията ще бъде погубена, но тимът на САЩ се вдигна след нокдауна и през втората част се добра до обрат с 3:2. Второто попадение за американките бе дело на Бранди.
На полуфиналите бе преодолян отборът на Бразилия с 2:0, а финалът с Китай премина без голове в редовното и допълнителното време. Двубоят предизвика огромен интерес, а близо 20-милионна телевизионна аудитория, само в Щатите, затаи дъх при изпълнението на дузпите. Вратарката Бриана Скари хвана дузпа на китайките, а Частейн реализира победния удар от бялата точка, след което свали екипа си.
Наистина паметен момент.
Но женският Мондиал 1999 остава в историята не само с това, а и като най-успешното Световно първенство при дамите в историята, въпреки че изминаха цели две десетилетия.
Най-интересното беше, че никой от световните футболни функционери не очакваше подобно нещо. Четири години по-рано първенството се проведе в Швеция, а по стадионите на скандинавската държава бе отчетена плачевна посещаемост. Мачовете се проведоха на пет стадиона, като капацитетът на три от тях дори не достигаше 10 хиляди. На срещата между Нигерия и Канада пък се събраха само 250 зрители, а средната посещаемост беше 4300 души.
Но организаторите на американския шампионат проявиха смелост: четири от арените можеха да приемат повече от 70 хиляди зрители, още две - повече от 50 хиляди, а останалите - 20 и 31 хиляди. Средната посещаемост беше 37 хиляди фенове, а на мачовете на американките - над 50 хиляди.
На финала с Китай присъстваха 90 хиляди, което е и най-посетеният мач в историята на женския футбол.
Бранди Частейн вече е на 50. Отдавна завърши спортната си кариера и известно време работеше като телевизионен коментатор. Гледа мачове и играе футбол с приятели за удоволствие. Царят на спортовете продължава да заема сериозно място в живота й, а освен всичко друго е омъжена за Джери Смит, треньор на женския футболен отбор на Университета на Санта Клара.
През 2017 г. Бранди бе приета в Залата на футболната слава. Нещо, което напълно й приляга.
А къде е фланелката от мача с Китай ли? Окачена е в рамка на стената в дома й, а до нея е броят на Sports Illustrated от 19 юли 1999-а. Да, точно така - онзи с втората най-добра корица в цялото съществуване на списанието.