Двама младежи стоят върху безупречната трева на "Олд Трафорд", държейки шал на Манчестър Юнайтед над главите си. Единият от тях носи брекети и облечен в кожени панталони е смятан за може би най-оещаващият централен полузащитник на планетата и току-що станал световен шампион. Другият е Кристиано Роналдо.
Жозе Клеберсон Перейра привлече вниманието към себе си с прекрасните си изяви на Мондиал 2002. 22-годишният тогава халф си бе спечелил повиквателна за Световното първенство, доказвайки се с фланелката на Атлетико Паранензе. Въпреки възрастта си той бе сред по-опитните звезди на "селесао", а по-млади от него тогава бяха другите изгряващи звезди на тима: Роанлдиньо и Кака.
Представянето на Клеберсон в Бразилия може да се опише най-лесно с една дума - постоянство. Заради това и Луис Фелипе Сколари го включи в състава за мондиала. Полузащитникът премина през юношеските формации на тима, за да стигне до първия отбор на Атлетико, с който, първо, стана щатски шампион, след което спечели и титлата в Серия "А" през 2001 г.
Името му вече се чуваше и в Европа, но нямаше и следа от него в първите мачове на Бразилия на Световното. Буниньо Паулища и Жилберто Силва си партнираха в средата на терена за "селесао", като Клеберсон получи шанс за изява едва на четвъртфиналите срещу Англия. И не го пропиля. След сблъсъка с "трите лъва" всички говореха за феноменалния гол на Роналдиньо, но Клеберсон впечатли с представянето си в средата на терена, слагайки в джоба си Пол Скоулс. След което стартира като титуляр всички мачове до края на турнира.
На финала срещу Германия също бе сред титулярните 11 Не даде шанс на Дитмар Хаман и Йенс Йеремис в средата на терена, удари греда със страховит удар от 20-ина метра и подаде за втория гол на Роналдо. Безупречна игра. Сколари дори говореше, че Клеберсон е първият сигурен титуляр, когато реди състава, дори преди Роналдо!
След такова представяне и подобни думи трансферът му в Европа беше неизбежен. Веднага се заговори за интерес от страна на Барселона и Лийдс, но младокът реши да остане в Бразилия, защото чакаше приятелката му да навърши 16 г., за да може да се ожени за нея. Наистина.
Година по-късно интересът към него не секна, но Клеберсон избра да подпише с шампиона на Висшата лига. На 12 август 2003 г. Юнайтед плати 6,5 млн. паунда за него и така той се превърна в първия бразилец, подписал договор с клуба от "Театъра на мечтите".
Сър Алекс Фъргюсън го бе довел като заместник на провалилия се и наскоро продаден на Челси Хуан Себастиан Верон. В Клеберсон Фърги виждаше идеален партньор на Рой Кийн, а след години и негов заместник. Но пристигането му на "Олд Трафорд" бе резултат от доста по-сериозна трансферна игра онова лято.
Клеберсон не бе единственият бразилец, хванал окото на Фъргюсън. Шотландецът мечтаеше за привличането на Роналдиньо, който обаче избра "Камп Ноу". Там пък мечтаеха за Дейвид Бекъм, но Реал Мадрид извади 33,5 млн. паунда за него, превръщайки го в един от своите Галактико, и току-що спечелилият изборите за нов президент на Барселона Жоан Лапорта трябваше да се задоволи с резервния си вариант - приятно усмихнатия бразилец от ПСЖ. Спорно кой е от двата испански гранда направи по-добрата сделка.
Така за Юнайтед остана Клеберсон. Фъргюсън бе много близо до Роналдиньо, но Лапорта нямаше как да остави втора звездна трансферна цел да му се изплъзне още в първите му дни на президент. Но в Юнайтед цареше оптимизъм след едно нелошо трансферно лято, в което бяха привлечени още Тим Хауърд, Давид Белион, Ерик Джемба-Джемба и, разбира се, 18-годишния Кристиано Роналдо.
Погледнато от днешна гледна точка, освен Роналдо и, може би, вратаря Хауърд, останалите автоматично влизат във всяка класация за най-големите трансферни издънки на Юнайтед.
"Червените дяволи" бяха смятани за фаворити за титлата и тръгнаха добре - с победа над Арсенал на Арсен Венгер за "Къмюнити Шийлд". Но нещата за Клеберсон не се развиха по план. След победите над Болтън и Нюкасъл бразилецът направи разочароващ дебют при загубата с 0:1 от Саутхемптън, напускайки терена с извадено рамо, заради което не игра до ноември.
След завръщането си на терена бразилецът даде няколко асистенции и успя да вкара някой-друг гол, но бе непостоянен и често отсъстваше заради различни контузии. Атлетизмът му, несекващата енергия и пасовете по конец от лятото на Мондиал 2002 си бяха останали някъде там, сякаш Клеберсон бе забравил да ги вземе със себе си на Острова.
Имаше и проблясъци, но те бяха толкова мимолетни, че със и без тях беше все едно. Добрата новина за Юнайтед бе, че в повечето случаи, в които бразилецът не бе на ниво, бе заменян не от кой да е друг, а от Кристиано, който опитваше от английския футбол постепенно.
В края на сезона Юнайтед завърши едва трети, като трябваше да се утешава с трофея от ФА Къп. Клеберсон обаче дори не бе включен в разширения състав, който трябваше да се изправи срещу Милуол. А звездата на Роналдо блестеше все по-силно.
Отново проблеми с травма не му позволиха да вземе участие при победата над Чили на старта на Копа Америка през лятото, но след това игра във всички останали двубои по пътя към поредния триумф с Бразилия. Интересното бе, че той бе единственият световен шампион, включен в състава за турнира, а този път блестящата му игра в средата на терена бе засенчена от брилянтния Адриано.
Контузия в коляното му попречи да бъде на линия за подновяването на клубния футбол, след което отново не успя да покаже същата форма, която демонстрираше на национално ниво. Рутинна победа с 3:0 над Крю в началото на втория му и последен сезон в Юнайтед бе последният път, в който Клеберсон изигра пълни 90 минути за "червените дяволи".
Вече всички бяха сигурни, че Клеберсон просто няма място на "Олд Трафорд". Двамата с Джемба-Джемба бяха отпратени през лятото. Бразилецът премина в Бешикташ след само 30 мача в рамките на два пълни сезона в Юнайтед.
Последваха трансфери във Фламенго, Баия и няколко отбора в САЩ, а между тях за кратко се завърна и в родния Атлетико Паранензе. Накрая неосъщественият талант приключи далеч от очите на европейския футбол - във Форт Лодърдейл.
Пикът в кариерата му бе онова представяне с шала на Манчестър Юнайтед до Кристиано Роналдо. Впоследствие обаче се оказа тотално неподготвен за футбол от най-високо ниво. Трансферът му на "Олд Трафорд" не бе нищо повече от това един клуб да попадне в капана на едно добро представяне на световно първенство. Просто в този случай това бе Юнайтед, а "измамникът" се казваше Клеберсон.