Ако поне малко сте се интересували от футбол, не може да не сте чули за английския Boxing day. Специалистите от Букмейкър Рейтинги правят анализ на това събитие, което няма аналог в света и е толкова популярно и традиционно, че поне на този етап нищо не може да го промени. Е, разбира се, с малки изключения. Времето се променя, футболът и технологиите - също. А с това и самият характер на футболните зрелища, но на 26 декември във Великобритания е закон да има футбол!
Боксинг дей е денят, в който на Острова се отварят подаръците, оставени в кутии пред вратата на всеки дом - оттам идва и наименованието boxing. Името на този ден има и още едно обяснение - идва отпреди десетилетия, когато е наречен така от прислужниците, които получавали подаръци от господарите си.
Без подаръци може, но без футбол - не
Така или иначе футболните фенове във Великобритания смятат, че може и да няма подаръци, но на Boxing day, няма как да няма футболен мач на любимия им отбор. През 1957 година в Англия решават да няма двубои точно на Коледа (25 декември) и кръгът е преместен за следващия ден - 26-и. Така от тогава, вече 63 години, абсолютно всяка година, независимо какво се случва по света, в Англия има мачове, и този кръг на Боксинг дей е наистина необикновен.
Фенове кръстосват хиляди километри, за да подкрепят любимите си отбори без значение дали са елитните Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити и Челси, или отбори от най-ниското ниво на футболната йерархия. Да си на мач на Боксинг дей в Англия се смята за нещо свещено. Тази година заради пандемията от коронавирус ситуацията е малко по-различна, тъй като на повечето стадиони в Англия все още не се допускат зрители. И с това ще бъде отнета тръпката на запалянковците да бъдат на стадиона на превърналата се в магическа дата 26 декември...
Специалистите, които правят футболни прогнози, дори не се наемат с конкретни такива, тъй като този ден, освен че е интересен сам по себе си, винаги носи духа на изненадата. А футболни изненади в Англия на 26 декември е имало, има и ще има, докато го има и футбола. Това време от годината се счита за определящо бъдещето на изхода на първенството. Футболните фенове винаги поглеждат класирането около Коледа и един вид - теглят чертата. Смята се, че около Коледа тези, които са лидери, имат претенции открито да заявят, че ще гонят нещо значимо през пролетта, а онези, които за жалост са сред изпадащите - обикновено, не ги чака нищо хубаво през останалата част от годината. Анализаторите също отделят по-специално внимание на класирането и вече имат достатъчно изиграни мачове, върху които да стъпят като основа за предвижданията си.
Коледният лидер в последните години
Разбира се, много често са се случвали чудеса и са ставали обрати, но общо-взето традицията рядко е била нарушавана. Както се случи за последно през сезон 2018/19, когато след кръга на Боксинг дей Ливърпул бе лидер в таблицата с 51 точки, на 6 пред Тотнъм и 7 пред Манчестър Сити. Напролет обаче "гражданите" преобърнаха крайното класиране и станаха шампиони с 98 точки, само на точица пред втория Ливърпул, който не удържа коледната си преднина. През миналия сезон Ливърпул бе лидер на Коледа и след това безапелационно стана шампион. Феновете на Юрген Клоп и възпитаниците му се надяват и сега традицията да се повтори, тъй като тимът отново е на първо място. Разбира се, няма как да пропуснем най-изненадващия лидер на Коледа вероятно в цялата история на английския футбол и впоследствие станал шампион - Лестър. На 26 декември 2015 година "лисиците" загубиха от Ливърпул с 0:1, но бяха лидери с 38 точки, Арсенал бе втори с 36, а Манчестър Сити на трето място с 35. В крайна сметка чудото се случи и традицията бе спазена - коледният лидер стана първенец в края на шампионата.
Някои запомнящи се рекорди
Когато говорим за Боксинг дей в Англия и някои интересни постижения, трябва да поставим в тази графа стореното от Манчестър Юнайтед през сезон 1996/97. Тогава тимът е пети за Коледа - след кръга на 26 декември "червените дяволи" са с 34 точки, лидер е Ливърпул с 39. През пролетта обаче Юнайтед наваксва изоставането и става шампион със 75 точки, а коледният лидер Ливърпул от първо финишира на 4-о място. Доста по-скоро - през сезон 2013/14, Манчестър Сити беше на второ място след Боксинг дей с 38 точки, лидер беше Арсенал с 39, но през пролетта "гражданите" спечелиха титлата. Така само за няколко сезона Сити без да е първенец на Коледа (2013/14 и 2018/19) наруши два пъти традицията и от по-задно място в класирането през пролетта триумфира с шампионската титла.
Арсенал обаче държи един от впечатляващите рекорди - стана шампион през 1998 година, след като на Коледа е на 6-о място с 13 точки изоставане от лидера Манчестър Юнайтед! Норич е на другия полюс - на Коледа през 1994-та е на 7-о място с поглед към европейските клубни турнири. Коледата се оказва невъзможна и след нея "канарчетата" се сриват, записват кошмарна пролет и приключват на 20-о място, с което и изпадат. Нюкасъл влиза в негативните рекорди с постижението от 1995 година. Тогава около Коледа "свраките" са лидери с 10 точки преднина пред Юнайтед и накрая губят титлата в полза на "червените дяволи". И до днес това остава ненадминат рекорд по най-много загубени точки аванс от Коледа до края на първенството.
Всяка година не се забравя и онзи луд, луд кръг на Боксинг дей в Англия през 1963 година. Тогава в 10 мача са отбелязани рекордните 66 гола! Фулъм побеждава Ипсуич с 10:1, УБА и Челси правят 4:4, Уест Хeм губи у дома с 2:8 от Блекбърн и т.н. Със сигурност един от най-головите двубои навръх Боксинг дей е на 26 декември 2007 година, когато Тотнъм победи Рединг с 6:4. Тогава за Тотнъм играеше Димитър Бербатов, който реализира 4 от 6-те гола за "шпорите" във вратата на "кралските поданици".