"Gobi" - няма как да не сте го чували, ако се интересувате от италиански футбол. Често се употребява в съчетание с "di merda". Това, последното, със сигурност сте го срещали по стадионите на Апенините.
В буквален превод "gobi" означава "гърбушковци" и е един от най-известните спортни псевдоними в Италия. Така наричат Ювентус и тифозите му. Но почти никога няма да го чуете от устата на журналист или официално лице. Използва се главно от тифозите в страната.
Прякорът обяснимо има негативна конотация за мнозина, въпреки че често се използва със самоирония и гордост от самите фенове на Ювентус.
Има различни версии за произхода на названието "гърбушковците". Някои от тях водят чак до началото на ХХ век (Ювентус е основан през 1897 г.), докато според други то е въведено в края на 50-те години.
Най-достоверната и разпространена версия е, че "gobi" се ражда заради екипите на Ювентус от сезон 1956/57.
Авторът и тънък познавач на историята на торинци Клаудио Морети разказва в книгата си "1001 истории и любопитни факти за великия Ювентус, които трябва да знаете" (1001 storie e curiosità sulla grande Juventus che dovresti conoscere), че споменатите фланелки били по-сходни по отношение на материя и кройка до риза, отколкото до спортна тениска, и били с широко "V"-образно деколте отпред.
Когато играчите на Ювентус тичали, въздухът влизал през това деколте и образувал издутина на гърба. Образувал "гърбица". Оттам и прякорът.
Според някои версии, първите, които изтъкват тази особеност, са тифозите на Торино, които измислят и обидна песен за "гърбавия" градски враг. Но има стари ювентинци, които веднага ще контрират и ще ви кажат, че "gobi" идва от факта, че запалянковците много често носят играчите на гърба си по време на тежките мачове със своята фанатична подкрепа и им вдъхват сили за победа.
Други версии свързват думата "гърбица" с късмета, визирайки суеверието, че докосването на гърбица носи щастие.
Има и още интерпретации. Като тази, че тифозите на Юве и самият отбор са се прегърбили да гледат конкурентите в краката си.
Или пък че са се прегърбили от поклони пред превъзходството на Гранде Торино - великия отбор на "биковете", който печели пет титли в елита между 1942 и 1949 г., преди самолетът, превозващ играчите, да се разбие в трагедията на хълма Суперга.