Сериалите на Marvel - героично минало и несигурно бъдеще

Около ранния успех на филмовата вселена на Marvel с продукции като "Железният човек", "Тор" и "Отмъстителите", беше въпрос на време кога манията по супергероите ще залее и малкия екран.

Първите плахи стъпки в тази насока бяха направени още през 2013 г. със сериала "Агентите на Щ.И.Т." (Agents of S.H.I.E.L.D.), а през следващите години се появиха няколко успешни и няколко по-скоро разочароващи сериала по комикси на Marvel. Светът на телевизионните сериали обаче отново е в процес на промяна и тя очевидно ще засегне и героите от екрана.

С края на 2019 г. идва и официалният край на Marvel Television - подразделението на Marvel Studios, което се занимаваше с разработката на игрални и анимационни сериали.

Това не означава само съкращения на персонал, но и че Marvel вече ще създава телевизионни продукции по различен начин. Marvel Television вече няма да е инкубатор за нови продукции за малкия екран, а незасегнати от промяната са само сериалите, работата по които вече е започнала.

А те не са много: единственият игрален сериал е Helstrom, който ще се излъчва в услугата Hulu; също за Hulu са предвидени четири анимационни сериала. Добре познатият "Агентите на Щ.И.Т." ще приключи през следващата година със своя седми и последен сезон. По-младежкият Runaways също ще бъде завършен със своя трети сезон.

Истинските добрите попадения на Marvel Television - по-мрачните и кървави Daredevil, The Punisher и останалите сериали по Netflix, за съжаление, бяха прекратени през последните година-две. Това се случи след като стана ясно, че Disney - собствениците на Marvel - също излизат на пазара на стрийминг услугите с Disney+.

Може би точно в Disney+ се крие отговорът и на фаталната съдба на Marvel Television. Продуцентът Кевин Файги, шефът на филмите на Marvel, получи възможността да продуцира няколко високобюджетни сериала със супергерои за новата стрийминг платформа. Сред тях са Loki (отново с Том Хидълстън), WandaVision, The Falcon and The Winter Soldier и др. Тук обаче говорим за по-кратки сериали от порядъка на 6 до 8 епизода, но с филмов бюджет, популярни актьори и вече добре познати супергерои от големия екран.

Кевин Файги. Снимка: Getty

Marvel Television работеше повече със стария формат на по-дълги сезони, ориентирани към по-стандартна телевизия, а не за стрийминг платформи. Това беше и една от основните критики към сериалите за Netflix - че техните 13 епизода на сезон често пъти бяха твърде много и излишно разтягаха историите. В същото време, що се отнася до качество и популярност, Marvel Television сякаш така и не успя да достигне конкуренцията от DC, която само в телевизията CW има поредица от хитови заглавия - Arrow, The Flash, Legends of Tomorrow, Supergirl и др.

Вероятно следващата стъпка е именно преоринтиране към стрийминг формата, екслузивно за Disney+, разбира се, и постепенно отказване от традиционната телевизия като платформа за сериали със супергерои.

Наскоро Кевин Файги беше повишен за главен творчески директор на Marvel. Така той пое контрола над разказването на истории във всички формати - книги, филми, телевизионни сериали и анимации. Още тогава се появиха спекулации, че шефът на Marvel Television Джеф Лоуб е поел към вратата и скоро ще напусне.

Сега телевизионните проекти на компанията отиват изцяло в ръцете на Файги, натоварен, между другото, и с работата по нов филм "Междузвездни войни". Сега той ще насочва този "Титаник" на съдържанието, в която посока пожелае. Но дали това е гаранция за успех и за по-добри сериали? Бъдещето ще покаже.

Дотогава в нашата галерия можете да видите някои от добрите, лошите и бъдещите телевизионни серили на Marvel.

Новините

Най-четените