Рецепта за оцеляване: Как да не те убият в "Игра на тронове"

Последният сезон на Game of Thrones наближава малко по малко и милиони фенове по целия свят потриват доволно ръце в очакване на един грандиозен и епичен финал, който да ги остави без дъх. Поне такива са надеждите, макар че разочарование винаги може да има. Ако не вярвате, питайте онези нещастни души, които все още очакват Джордж Мартин да напише шестата книга от поредицата...

За да не бъде очакването така досадно, човек освен да гледа стари сезони и други подобни сериали, може да се забавлява и с всичко това, което излиза около сериала и книгите. Това странично творчество варира от мемета и рисувани портрети на героите до научни изследвания, колкото и странно да звучи.

Истината е, че има хора, които са вложили усилия и научен подход, за да установят дадени неща за сериала по книгите на Мартин. В случая това нещо е как да оцелееш в този свят на насилие и изненадваща смърт.

В ново проучване на епидемиолозите от Унивеситета Макуайър в Сидни, Австралия, решават да анализират смъртта на всички герои от шоуто досега, извеждайки формула за оцеляване в света на "Песен за огън и лед". Те са взели предвид различните социо-демографски характеристики на загиналите герои между първи и седми сезон, а след това въз основа на типични за епдемиологията научни подходи определят кои са най-вероятните и най-малко вероятните начини човек да загине в Game of Thrones.

Самото изследване е публикувано в журнала с отоворен достъп Injury Epidemiology, а като причина за създаването му посочват преди всичко нуждата от рационално оправдание да изгледат още няколко пъти първите седем сезона на сериала, преди последния да излезе по екраните през април тази година.

Отбелязва се също така, че изследването не е изисквало допълнително финансиране, тъй като учените вече разполагали със закупени лично DVD-та на всички излезли сезони досега.

Авторите на изследването шеговито подхвърлят идеята, че най-сигурния начин да не те убият, е просто да не си сред героите на Мартин. Това обаче далеч не гарантира, че няма да си от онези много безименни статисти, които с купища умират във всеки епизод.

И все пак. Изследователите са установили, че благородниците е с 1/3 по-малко вероятно да бъдат убити в сериала, отколкото обикновените хора или диваците. Освен това жените в шоуто имат по-ниска средна смъртност от тази на мъжете - факт, който в един свят, където основното занимание на мъжете е да ходят на война, звучи напълно в рамките на нещата.

Спокойно може да се обобщи, че основните принципи на оцеляването, колкото и съмнителни да са те, опират до следното - да си благородник, да си жена и да имаш уклончиви разбирания за това какво значи лоялността.

От включени в изследването общо 330 героя, 186 (56.4%) са загинали до края на седми сезон (какъвто е и изследвания период).

Всички тези смъртни случаи, освен два, се дължат на насилствена смърт - била тя физическо насилие, изгаряне, отравяне и т.н. В по-голямата част все пак става въпрос за директни убийства с физическо нападение (63%) или на военни операции (24%).

Основният резултат за това изследване е времето, което е необходимо, за да достигне смъртта до даден персонаж. Този резултат се базира на продължителността, измерена в часове, от първата поява на даден герой в шоуто до неговата (в един или друг смисъл) неминуема смърт.

На практика учените разглеждат всеки от изследваните герои от времето му на поява в шоуто до момента на смъртта му в сериала, разглеждайки времето не такова, каквото тече за героите, а в самия сериал.

Така например ако някой герой се появява в първи епизод и е убит в средата на втори, учените отбелязват, че продължителността на живота му на екран е около час и малко (без да се разглежда времето, което се отделя за финалните надписи).

По тази методология учените изчисляват, че времето за живот на героите варира от 11 секунди до 57 часа и 15 мин като средно героите оцеляват по около 28 часа и 48 минути екранно време.

Все пак те отчитат, че вероятността на героите да умрат до час, след като за пръв път са се появили на екран в шоуто, също е сравнително голяма - общо 14% от героите са станали жертва на убийство, по-малко от 60 мин. след като са били представени на зрителите.

Възможността за оцеляване на персонажите става значително по-малка, когато героят е мъж, от ниско потекло или още повече - мъж от ниско потекло. Друг важен фактор за смъртността е твърдата вярност, която героите проявяват - колкото по-голяма, толкова по-вероятно е персонажът да се окаже със забита кама в гърба, отрязана глава или нещо от сорта.

Особено повишена е и смъртността сред героите, заявили лоялност към дома Старк, докато най-ниска е сред героите, признаващи властта на дома Грейджой (засега). Но вторите така или иначе не са известни с това да са особено лоялни към когото и да било, дори и към себе си.

В крайна сметка спокойно може да се каже, че смъртността в сериала е неминуема, въпросът е кой колко ще издържи - също както и в реалния живот.

С едната разлика, че дори и в Game of Thrones си го казват - когато играеш играта на тронове, или побеждаваш, или умираш. А победителите в нея не може да са много и проявяват лошия навик често да се променят.

 

PS. В галерията можете да видите някои от най-трагичните и брутални смърти в шоуто. Ако не сте гледали сериала, най-вероятно ще си спойлнете някои ключови моменти, така че разглеждайте на собствен риск.

Новините

Най-четените