За да създадеш една анимационна продукция са необходими не само талант, креативност и хъс. Нужни са време и пари, особено в България. А колкото по-малко са парите, толкова повече става времето.
Рано или късно обаче всичко си идва на мястото. Такава е ситуацията и с българския анимационен сериал "Златната ябълка", вдъхновен от българските фолклор и история.
Пилотният му епизод най-накрая е завършен след години на очаквания, кампании за събиране на средства, големи надежди сред много зрители и не по-малка доза скептицизъм сред други.
21-минутният епизод ще има своята премиера на 16 ноември в betahaus Sofia, съобщиха от "Студио Змей", което вече 4 години работи по него. След премиерата в София екипът тръгва из страната на "Турнето на Златната ябълка", за да се срещне с колкото се може повече зрители.
В пилотния епизод ще се срещнем с 14-годишното упорито момиче Вихра. Тя е дъщеря на змей и човек, поради което косата й е облак и се променя според настроението й и издава нейните емоции.
Вихра ще потегли на пътуване в търсене на златната ябълка - митичен плод, който може да изпълнява желания, но се появява веднъж на 100 години. В пътешествието й към нея ще се присъединят братята Влад и Бран, които мечтаят да станат кукери (т.е. специално обучени ловци на духове), както и Тина-Пакостина - самодива с "ангелски глас и буен характер", която бързо се отегчава от всичко.
Създателите обещават интересна динамика между персонажите, тъй като Бран и Влад са обучени да не вярват на духове, каквито Тина и Вихра очевидно са. Това ще доведе до комични ситуации, а след това и до традиционното за подобни истории силно приятелство.
Ясни е и кои са хората, които ще озвучат главните герои - Момчил Степанов влиза в ролята на кукера Влад, Живко Джуранов е неговият брат Бран, Милица Гладнишка озвучава самодивата Тина, а певицата Поли Генова дава гласа си на Вихра.
Завършването на пилотния епизод е дългочаквано събитие не само за създателите на продукцията от "Студио Змей", но и на всички хора, които са следили проекта или са го финансирали. За да реализира идеята си и то без да отстъпи творческия контрол над нея, екипът зад "Златната ябълка" от няколко години събира средства от дарители чрез платформите Kickstarter и Indiegogo.
Кампанията в Kickstarter им осигури достатъчно финансиране за създаването на късометражния анимационен филм "Легенда за първия кукер", който видя бял свят през ноември 2016 г.
По-големият проблем се оказа създаването на пилотния епизод. Българската национална телевизия (БНТ) се съгласи да стане него копродуцент и да осигури около 20 процента от бюджета. От БНТ дори изявяват интерес към излъчването на целия сериал, но, както е нормално в бранша, искат първо да видят завършен пилотен епизод.
Останалите пари екипът се опита да събере от дарители чрез кампания в Indiegogо. Първоначалната цел е създаването на 24-минутен пилотен епизод, който ще струва около 140 000 долара. В крайна сметка екипът взима решението да раздели пилотния епизод на две и да се фокусира върху създаването на напълно завършени и анимирани 12 минути, които ще струват 70 000 долара.
Чрез Indiegogo кампанията през лятото на 2017 г. са събрани нужните 45 хиляди. Същата година "Студио Змей" кандидатства за финансиране и от Националния филмов център, но екипът по-късно съобщава, че не са били "класирани на достатъчно високо място", за да получат такова.
Тази година стана ясно, че епизодът ще е по-дълъг от очакваното - 21 минути. В него Вихра, Тина, Влад и Бран ще приключенстват из "древните гори на Кукеровите земи, ужасяващата Орел планина и красивата Розова долина, където мракът се надига из наглед мирния град Хан".
Въпреки всичко със събраните от феновете средства "Студио Змей" завършват епизода, който сега ще бъде използван, за да се търсят и други телевизии, готови да инвестират в него.
"Благодарим ви, че бяхте до нас, че ни подкрепяхте и ни давахте надежда - дори в най-трудните моменти. Вие сте причината този проект да съществува", написаха от екипа, заедно с новината за дълго чаканата премиера.
След премиерата на 16 ноември в София "Турнето на Златната ябълка" ще продължи с посещения в Бургас (23 ноември), Стара Загора (24 ноември), Пловдив (25 ноември), Велико Търново (6 декември) и Варна (7 декември).