На финала на взаимоотношенията си с Marvel, стрийминг платформата Netflix дава заявка за разширяване на интереса към комиксите, излизайки от кръга на гигантите Marvel и DC. На 15 февруари в платформата се появи първият сезон на сериала „The Umbrella Academy", създаден по комикса на Джерард Уей и илюстратора Гейбриъл Ба. Публикувана за първи път през 2007 година от Dark Horse Comics, историята носи на Уей престижната награда за комикси на името на Уил Айзнър.
Ако познатите супергеройски сериали на Marvel в Netflix отказваха да акцентират върху свръхестественото в силите на героите като Люк Кейдж и Джесика Джоунс, сериалът "The Umbrella Academy" не се притеснява от пътуване във времето, телепортация и призоваване на мъртвите.
Историята започва с раждането на 43 деца със суперсили от майки, които дори не са били бременни. Богатият изобретател и филантроп сър Реджиналд Харгрийвс осиновява седем от тези деца и развива суперсилите им, превръщайки ги в герои на своята „Академия на чадърите". Те са призвани да спасят света и непрекъснато се отправят на различни мисии под ръководството на баща си. Харгрийвс обаче е безкомпромисен в методите си и изглежда се вълнува повече от резултата, отколкото от това как се чувстват децата му. Така те растат в сложна среда, психологически обременени и раздалечени един от друг.
Погребението на Харгрийвс ги събира отново на едно място. Докато търсят причината за необичайната му смърт, те търсят път и един към друг. Въпреки че причината за охладнелите им отношения не се разкрива, е ясно, че тя ги е тласнала в различни посоки. Въпреки това всеки от тях продължава да изпитва семейно чувство към другите. Това се усеща по-силно след завръщането на Номер Пет - едно от децата, изчезнало преди 12 години. С изключение на него, всички останали имат и истински собствени имена. Историята бавно се надгражда с непрекъснато връщане в миналото и разгръщане на мотивацията зад действията на всеки от героите.
В ролята на Номер Едно (Лутър) влиза Том Хопър. Героят има неестествено голямо тяло, която го кара да напомня за Хълк. Той е лидерът на групата, първият осиновен, най-големият брат, който изпитва нужда да поема грижата за останалите в семейството. Дейвид Кастанеда е Диего - братът, който непрекъснато предизвиква Лутър и вярва, че може да ръководи парада по-добре. Еми Рейвър-Лампман е Алисън - красавица, способна да постине всичко с необикновената си способност да внушава идеи в умовете на хората.
Единствената, лишена от суперсили, е Ваня (Елън Пейдж). През цялото си детство тя се чувства изключена и самотна сред семейство от супергерои. Ирландският актьор Робърт Шийън влиза в образа на Клаус - особнякът наркоман, който говори с мъртвите. Любимец на зрителите лесно става Ейдън Галахър - 15-годишният актьор в ролята на Номер Пет. Само на 15 години, актьорът убедително играе ролята на възрастен мъж, заключен в тялото на дете. Сред звездите на сериала е и Кейт Уолш, която помним от „Анатомията на Грей" и „Частна практика", а певицата Мери Джей Блайдж пътува във времето с оръжие в ръка и животинска маска на лицето.
Интересен нюанс е подборът на музиката в сериала, която в нито един момент не е фон, а активен участник в действието. Познати поп и рок парчета говорят вместо героите или допълват преживяванията им. Вероятно музиката има значение за създателите на сериала, предвид факта, че създател на комикса в основата му е Джерард Уей от групата My Chemical Romance. „Обикновено се опитвам да правя неща, които ми се иска да съществуваха, които бих искал да слушам или да чета", казва Уей в интервю за "Ню Йорк Таймс". След опит да преследва солова кариера, музикантът е решил да се посвети на писането, което в момента счита за по-интересно предизвикателство.
Зад телевизионната адаптация на комикса стои името на Стийв Блакман, познат на зрителите като продуцент на „Fargo", "Altered Carbon" и „Legion". Джерард Уей звучи доволен от резултата. Казва пред „Форбс", че е бил подготвен за това актьорите да променят героите му, но смята, че Робърт Шийън в вложил истинска трагична тъга в героя на Клаус, а в героинята на Алисън са скрити тонове вина, с които се бори. Затова и вярва, че актьорите са обогатили героите на комикса.
Първоначално правата за "The Umbrella Academy" са закупени от Universal Pictures с идеята сценарият да бъде написан от Марк Бомбак (The Wolverine), но филм така и не бива заснет. През 2015 година компанията обявява, че историята ще бъде превърната в сериал, а две години по-късно Netflix съобщава, че ще работи по епизодите. И Уей, и Ба стават част от проекта като изпълнителни продуценти и следят изкъсо реализацията на сериала.
Сериалът е динамичен и подсказва, че Netflix не планира да остави зрителите си без супергерои след раздялата си с Marvel. Точно обратното. По всичко личи, че сериалите за супергерои ще дадат по-широка популярност и на други комикс поредици, извън световете на гигантите DC и Marvel.