Създателят на Lost за автора на Watchmen: Майната ти, Алън Мур!

HBO се нуждае от нов хит. Game of Thrones свърши, а потенциалният му прикуъл (сериал, разказващ предисторията на Вестерос) все още е далеч от премиера. "Чернобил" беше изненадващо попадение, но по разбираеми причини няма как да има втори сезон.

Решението може би се нарича Watchmen. Новият сериал е дело на създателя на Lost ("Изгубени"), а историята му е продължение на едноименния комикс на Алън Мур и Дейв Гибънс.

Сериалът има нужното, за да е успешен. Разказва за свръхпопулярните в момента маскирани герои, но подхождайки към тях от по-мрачен и реалистичен ъгъл. Очевидно ще предложи на зрителите политически и социални теми, а освен това по него работи човек с безспорен опит в създаването на хитове - Деймън Линдълоф е работил и по сериала The Leftovers, писал е сценария на филмите Star Trek и Star Trek Into Darkness на Джей Джей Ейбрамс.

В цялата ситуация около прехвърлянето на Watchmen на телевизионен екран обаче има един малък спорен момент и той се нарича Алън Мур.

Авторът на оригиналната комикс поредица от 1986-1987 г. не иска по никакъв начин името му да бъде свързвано с новия проект. Дори когато в рекламни материали се посочва върху какво е базиран новия сериал на HBО, името на Мур се пропуска, а се споменава само това на Гибънс като съавтор. Подобни случаи обичайно са повод за тревога, макар при Мур сякаш това да е обичайна проява.

По време на събитие на Асоциацията на телевизионните критици преди дни Линдълоф коментира сложната ситуация с писателя и отношението му към проекти, базирани на комикса му. Сценаристът обясни, че решението на Мур да се дистанцира от новата адаптация на графичната му новела е "продължаващ мач по борба". Самият Линдълоф не се е примирил със ситуацията, но не търси и конфронтация с автора на комикса.

"Алън Мур е гений, по мое мнение. Най-великият писател в комикс формат и може би най-великият писател на всички времена. Той ясно даде да се разбере, че не иска да бъде свързван по никакъв начин с Watchmen занапред и че не иска да използваме името му, за да накараме хора да гледат [сериала], което аз искам да уважа".

Въпреки личните опити на Линдълоф да обясни на Мур какво ще представлява сериала, писателят на оригиналния Watchmen стои зад решението си да стои настрана от проекта. Отказал е дори да работи като консултант за сериала – нещо, което прави от години що се отнася до адаптации на негови произведения.

Новият Watchmen е с участието на Реджина Кинг, Джеръми Айрънс, Джийн Смарт и др., а премиерата му в ефира на HBO е предвидена за октомври.

За разлика от оригиналния комикс, който черпи вдъхновение от риска от ядрен конфликт между САЩ и СССР през Студената война, Линдълоф измества акцента на своя сериал, за да е по-ангажиран с проблемите в света през 2019 г. Действието в него ще се развива 10 години след тези на графичната новела, а фокусът ще е върху полицейщината и расата.

Пред журналисти Линдълоф изрази надежда, че в течение на сезона и неговите девет епизода, публиката ще придобие по-добро усещане за тези сложни проблеми.

"Няма лесни отговори. Няма грандиозни решения. В традиционния супергеройски филм, лошите се бият с извънземни. Когато победят, извънземните се връщат обратно на собствената си планета и всеки побеждава. Но няма начин да победиш идеята за бялото превъзходство", коментира сценаристът (който също е бял).

Очакванията са новият сериал да резонира с теми, които са характерни за САЩ през 2019 г. , но с разлики между реалността и измисления свят. Т.е. ще ни представи една алтернативна версия на истинската история, както прави и комиксовият оригинал.

Президент на САЩ в сериала ще е Робърт Редфорд (изигран от истинския Робърт Редфорд), който ще се е пренасочил от актьорския занаят към политиката, за да се превърне в най-дълго останалия президент в историята. Неговите "либерални" политики няма да са направили света по-добро място. Нито пък фактът, че светът в Watchmen ще е такъв, в който няма интернет.

Проектът звучи най-малкото любопитно. Предният опит за адаптация на Watchmen беше игралният филм със същото име от 2009 г., дело на режисьора Зак Снайдър (Man of Steel, Batman v. Superman), считан за може би най-сполучливия му проект.

Сериалът на Линдълоф също ще трябва да покрие големи очаквания, а липсата на подкрепа от Мур едва ли помага на сценариста.

"Като някой, чиято идентичност е изцяло изградена около сложни отношения с баща ми, пред когото постоянно имам нужда се доказвам и никога няма да успея, [считам, че] Алън Мур сега е негов заместник. Мачът ще продължи. Усещам духа на Алън Мур като пънкарски дух, бунтарски дух. Ако кажеш на Алън Мур, тийнейджъра Алън Мур през 85-а или 86-а, "Нямаш право да правиш това, защото създателят на Супермен или Swamp Thing не ти разрешава", той би казал "М*****а ти, ще го направя въпреки това". Така че аз използвам духа на Алън Мур, за да кажа на самия Алън Мур: "М*****а ти, ще го направя въпреки това", обяснява Линдълоф.

Той обаче гарантира, че историята на комиксите не е променяна или пренаписвана за новия сериал. Всичко, което се е случило в оригиналните 12 броя на комикса, е нещо, което "не закачаш", казва сценаристът.

Линдълоф обаче не е първият, който Мур отсвирва що се отнася до Watchmen. Писателят вече не иска да има нищо общо и с оригиналния комикс. През 2012 г. група други писатели и художници създават предисторията Before Watchmen за DC Comics. И макар Гибънс да дава благословията си, Мур няма нищо общо. През 2017 г. започна издаването на Doomsday Clock - продължение на Watchmen с други автори, което преплита героите на Мур с тези, обитаващи традиоционната вселена на DC и най-вече Супермен.

Ако мислите, че Мур отново няма общо - познали сте.

Така че въпреки че авторът на оригинала не е ангажиран, сериалът Watchmen все още има потенциала да е нещо наистина добро. А ако нещо в историята му куца, отговорността за това ще падне изцяло върху раменете на Линдълоф.

Веднъж той разочарова с финала на Lost. Дано този път ни остави само с удивлението.

Новините

Най-четените