Altered Carbon беше сред най-очакваните нови заглавия на Netflix за 2018 г. И има защо - в продукцията видимо са вложени доста средства (наистина много, ако се съди по слуховете), а освен това основата (едноименният роман на Ричард Морган) е повече от добра.
Самата идея за възможността човешкото съзнание да се прехвърля от едно тяло в друго е повече от интересна и дава много благодатно поле за развиване на философски идеи, социални проблеми и чисто човешки емоции.
Ако към това добавим солидно количество екшън, бойни сцени и една достатъчно мрачна, напомняща малко или много Blade Runner (един от най-добрите фантастични филми на миналата година) атмосфера, нещата придобиват доста позитивен вид.
Реализацията обаче е дори по-добра, отколкото може да се очаква. В жанр, който за последното десетилетие преживя огромен ренесанс и на екран видяхме страхотни филмови и тв продукции, Altered Carbon успява по някакъв начин да изпъкне и да се превърне в най-добрия сайбърпънк сериал за последните години.
Годината е 2384-а. Човечеството отдавна се е научило да запазва и пренася съзнанието си от тяло в тяло (т.нар. ръкави), създавайки на практика възможност за постигане на безсмъртие... ако, разбира се, можеш да си го позволиш. А това не се отнася за всеки. Обществото е разделено на две основни класи - онези, които имат много и живеят според свои собствени правила, и обикновените хора, които живеят под управлението на "онези там горе".
Самият сюжет с върти около Такеши Ковач - японско-славянски бунтовник и наемник, чието съзнание е осъдено на доживотен затвор без тяло. В един момент обаче (след 250 години извън света) той е върнат в ново тяло (това на Джоел Кинаман - висок, рус скандинавец), за да реши мистерията около убийството на може би най-богатия човек в това дистопично общество - Лорънс Банкрофт (изигран по страхотен начин от Джеймс Пърфой).
Тази мистерия е основата, около която се върти сериалът. Тя обаче далеч не е всичко. В най-добрите традиции на криминалните мистерии сюжетът разкрива малко по малко и самия главен герой за зрителите - неговото минало, как е стигнал до това си положение, какво въобще се е случило със света, за да достигне до тези постижения.
Така ако в първи епизод много от нещата изглеждат безкрайно неясно и човек се чуди въобще какво става, с всеки следващ епизод картинката се нарежда все повече и нещата се проясняват. Така например в началото се казва за Такеши Ковач, че е envoy (пратеник), но едва по-късно се разбира кои са точно тези пратеници, защо са малко или много по-специални и въобще каква е ролята им в цялото това общество.
По този начин зрителят трябва да се отпусне и да се остави да бъде погълнат от самата история и тя да го води, за да може да я възприеме максимално и да й се наслади в пълен мащаб.
Неминуем е паралелът с Blade Runner в самото усещане за света, тази мраност и упадъчност на света, която може да се види дори в цветовете и перманентно облачното и дъждовно време. Паралелно с това горният град, където богатите живеят, е представен далеч по-светъл и чист.
Самия дух и приликите с Blade Runner могат да се усетят донякъде и при главния герой, който е тръгнал на мисия да намери мистериозен убиец. Той е изграден по добра стара ноар традиция - Такеши Ковач - супервойник, който е обучен да анализира тонове информация в ума си и да бъде по-ефективен от почти всеки друг боец. Той трябва да се справи с личните си демони, за да може да се справи и с поставената му задача.
Внимание реално заслужават всички герои, тъй като всеки един от тях носи по нещо от себе си на самия свят и на това как зрителят възприема всичко това. От смелата детектив Ортега - един от главните женски персонажи, до По - изкуственият интелект, който управлява хотела, където Такеши Ковач се настанява.
По-специално обаче човек си заслужава да се спре върху Лорънс Банкрофт, тъй като именно той носи със себе си тази перспектива за начина, по който човек се извращава с времето, парите и цялата скука на безсмъртието.
Идеята за морала в един свят, където истинската смърт се постига много по-трудно, е от особена важност в Altered Carbon. Сериалът поставя въпроса дали в един момент човек не губи именно човешкото у себе си, ако бъде оставен в света на абсолютната свобода - свобода от смъртта и свободата на парите едновременно.
Джеймс Пърфой се вписва перфектно в ролята на свръхбогатия Банкрофт - твърд характер, който е свикнал да получава всичко, което поиска, и е готов да плати всяка цена, само и само да стане на неговото. Или да унищожи тези, които му се противопоставят. Тази непоколебима вяра в собственото му могъщество и възможности го кара да се чувства всевластен.
Той е човекът, който изважда на бял свят осъден на вечност в забвение бунтовник, само за да разгадае личната му мистерия - кой го е убил (преди да се прероди в ново тяло). И го прави, защото може да си го позволи и нищо не може да го спре. Той организира бой до смърт (на конкретното тяло) между съпрузи и се забавлява с робини по нестандартни начини.
И въпреки всичко смята себе си за човек с морал, защото си поставя граници, които никога няма да премине.
А като стана дума за бой - бойната хореография определено е на ниво. Тупаниците са важна част от сериала и са представени по впечатляващ и красив начин, превръщайки боя в танц на прага на човешките възможности.
Защо вероятно Altered Carbon може да не допадне на по-масовата аудитория?
Като за начало, наистина той е основан на светата троица, въведена от HBO в сериалите - секс, кървища и добра история. И ако последното не пречи на никого, на много по-пуритански настроени хора може и да не им допадне цялата голота и кръв. А тях ги има буквално във всеки един от десетте епизода.
На Запад някои вече критикуват сериала за това, че в главната мъжка роля отново е бял, хетеросексуален мъж. Самото японско име Такеши предполага азиатец за главната роля и въпреки че по книгата супервойникът е сложен в тялото на бял, се явиха мнения, че може би е било по-добре да се промени този детайл в името на разнообразието.
Срещат се и критики към това, че сериалът не разглежда достатъчно обстойно социалния елемент. А други го обвиняват, че е твърде мрачен и потискащ. За такива хора съществуват обаче The Handmaid's Tale, новия сериал по Startreck, новата трилогия по Star Wars и още редица други.
Altered Carbon е типичен сайбърпънк с мистерия за основна история. Неговата цел (поне не основната) не е да дава някакви дълбоки паралели със сегашното ни общество, да се намесва в политиката или социалния ред. Той просто разказва една добра и доста увлекателна история, която действително кара зрителя да се замисли, но по-важното - оставя го със задоволени сетива.
И да, не всеки ще го хареса. Но ако сте сред феновете на научната фантастика и на антиутопиите, има голяма опасност това шоу да ви влезе под кожата.