ВНИМАНИЕ! Текстът и галерията към него съдържат спойлери за първите два епизода на сериала Foundation.
Нека от самото начало уточним нещо - книжната поредица "Фондация" на Айзък Азимов не може да бъде директно адаптирана на голям или малък екран.
Не че е невъзможно, просто никой не би се осмелил дори да предложи подобна адаптация. В центъра на книгите на Азимов не са персонажи, а идеи - на първо време за психосторията на учения Хари Селдън, предсказаното от него мрачно бъдеще за човечеството и опитите за съхраняване на човешкото познание.
Водещото в киното и в телевизията са именно героите, които в книжната поредица "Фондация" са на заден план и рядко се задържат за повече от няколко десетки страници. Тук идва и вторият проблем - още първата книга, "Фондация", е разделена на 5 разказа, действието в които обхваща над 150 години и различни етапи от историята на Фондацията.
Всичко това е събрано в има няма 250 страници (във версията на английски), което подсказва, че тези 150 години и персонажите в тях и събитията в живота им не са описвани в подробности, достатъчни за нормална телевизионна адаптация.
И ето как стигаме до сериала Foundation на Apple TV+, чиито първи два епизода предизвикаха редица коментари от рода на "Това няма общо с книгата!". Всъщност има и общото отново е в идеите.
Едва ли има по-подходящо заглавие за този сериал - все пак той ползва книгите на Азимов именно като основа, която е изменена и надградена така, че да се получи сценарий, в който някоя голяма компания - в случая Apple - да се навие да инвестира нужните милиони долари.
Точно това е направил сценаристът на сериала Дейвид С. Гойър, в чиято филмография има успешни, и не чак толкова успешни продукции. Разликите в неговата адаптация на "Фондация" са очевидни, но той ги защитава с това, че е имал подкрепата на наследниците на Азимов.
"За мен основното нещо е, че книгите не са достатъчно емоционални. Те са книги за идеи. И си казах: "Има ли начин да създадем персонажи, които могат емоционално да вградят темите, за които Азимов говори? Ако можем да направим това, вероятно може би има начин да разкажем историята", обяснява сценаристът пред изданието SlashFilm.
Според Гойър наследниците на писателя са му разказали, че Азимов също е бил съгласен, че не е възможна директна адаптация.
Разликите между книги и сериал са основно в две посоки. Първо, използването на основната концепция на писателя и "запълването" ѝ с нови персонажи, нови, по-малки идеи, романтика, екшън и събития. Може да приемем, че тези промени са оправдани, за да е възможно изобщо да гледаме каквато и да е адаптация на "Фондация".
Втората промяна е вследствие на настоящия културен климат в САЩ, политическата коректност и призивите за включване и многообразие. Ето как изпълнената с мъжки персонажи книга "Фондация" на екран се оказва история, в която полът на редица герои е променен и те вече са жени, някои от които и тъмнокожи.
Тази промяна по-трудно може да бъде защитена, но, както казахме, ясно е на какво се дължи. Преди 10 години може би тези сценаристки експерименти може би нямаше да са толкова много, но по онова време нямаше кой да инвестира в подобен скъп проект.
В галерията горе може да видите кои са някои от най-значимите промени между книгите на Азимов и сериала Foundation, като ви предупреждаваме, че галерията съдържа спойлери за излезлите към момента два епизода.
В крайна сметка Foundation - особено ако човек успее да се изолира от постоянните сравнения с книжния оригинал - има потенциал и самият факт, че виждаме толкова мащабен научнофантастичен сериал след години пренебрегване на жанра е добра новина.
Дали ще успее да се възползва от този потенциал, или предстоящите епизоди, които неизбежно ще се отдалечат още повече от творчеството на Азимов, ще разочароват и редовите зрители е съвсем друг въпрос.