Губернаторът на Флорида с амбиции за Белия дом - републиканецът Рон ДеСантис, си навлече гнева на създателите на популярния сериал "Остри козирки" (Peaky Blinders).
ДеСантис е кандидат за номинацията на Републиканската партия за президентските избори през 2024 г., а последните анкети сочат, че е той остава на второ място, далеч зад Доналд Тръмп.
Наскоро в Twitter акаунта на кампанията на ДеСантис беше публикуван клип, който противопоставя силните анти ЛГБТ позиции на консервативния губернатор на по-либералното отношение на Тръмп, а в него е използван персонаж от сериала без съгласието на авторите на Peaky Blinders.
Клипът се подиграва с Тръмп и показва негови изявления в защита правата на транссексуалните.
Включено е и изявлението му още преди да стане президент, че няма нищо против участието на транс жени в конкурса "Мис Вселена" - от времената, когато шоуто беше собственост на Тръмп.
Във видеото има кадри от "Американски психар", "Троя", "Вълкът от Уолстрийт" и на героя на Килиън Мърфи от "Остри козирки" Томи Шелби.
Първоначално то е публикувано в друг акаунт, наречен "Гордият слон", но след това е споделено и от канала за кампанията на ДеСантис DeSantis War Room - по случай края на месеца на гордостта в САЩ, с който се отбелязват правата на ЛГБТ.
Доста безвкусното видео беше критикувано и от лагера на Тръмп, и от Log Cabin Republicans - организация, която представлява консерватори от ЛГБТ общността.
Те обявиха, че екстремната реторика на ДеСантис е навлязла в територията на хомофобията.
Няколко дни след това обаче и от екипа зад "Остри козирки" реагираха с официално изявление. "Кадрите на Томи Шелби, използвани в клипа от кампанията на Рон ДеСантис са използвани без разрешение или официален лиценз. Не подкрепяме, нито одобряваме посланието от видеото и сме крайно несъгласни с употребата на съдържанието по този начин", гласи съобщението от името на режисьора на сериала Стивън Найт, актьора Килиън Мърфи и продуцентите на шоуто.
— Peaky Blinders (@ThePeakyBlinder) July 5, 2023
ДеСантис коментира в подкаста на консервативния коментатор Томи Ларен, че целта на клипа е да се посочи Тръмп като истинският пионер на "вкарването на джендър идеологията в мейнстрийма" с това, че се е обявил за съгласен мъже да се състезават срещу жени в конкурсите му за красота.
Това далеч не е първият път, когато републиканци имат проблеми заради нерегламентирано използване на авторско съдържание.
21 музиканти са апелирали през годините самият Тръмп да не използва музиката им, като Rolling Stones, Фил Колинс, Джон Фогърти и Еди Грант са заплашвали да го съдят заради използването на техни парчета при кампаниите и публичните му прояви.
Еди Грант дори заведе дело срещу Тръмп за неспазване на авторските права за 300 000 долара.
Традицията датира доста преди появата на социалните медии. Първият шумен случай е от 1984 г., когато в кампанията за преизбирането си Роналд Рейгън използва знаковата песен на Брус Спрингстийн Born in the USA.
Певецът обявява, че музиката му е употребена за политически цели.