Чувството е хубаво, нали – да изплискаш някого в лицето, напълно шовинистично? Лили Кинг постъпи по американски, когато хвърли хлор в очите на руския престъпник Юлия Ефимова и предотврати края на света. Или нещо подобно, нали? Но на Олимпиадата върви обезпокоителна тенденция. Това не бе американски момент.
19-годишната Лили Кинг е страхотна плувкиня, на която не й липсва самочувствие. Съперничеството й с 24-годишната Ефимова в бруста не се изчерпва в смисъла на чистотата срещу допинг-измамницата, както се опитва да го изкара Кинг.
Именно защото случаят не е толкова ясен се завърна и терминът Студена война. Струва си да погледнем малко по-отблизо човешкото лице на Ефимова и може би дори да се опитаме да се поставим на нейното място за момент. Както тя помоли: „Може просто да се опитате да ме разберете, да се опитате да си разменим местата.“
Първо, Ефимова дори не живее в Русия, а в Лос Анджелис, където тренира с треньора Дейв Сало още от 19-годишна. „Тя е сладко дете, а не чудовището, за което се опитват да я представят“, казва Сало. Тя е родена в столицата на Чечня, Грозни, но през 2011 година треньорите й се притесняват, че може да попадне в опорочената руска програма и затова молят Сало да я доведе със себе си.
Ефимова на два пъти нарушава антидопинговите правила, но на тях трябва да се погледне по-отблизо. През 2013-а влиза в магазин за хранителни добавки в ЛА. Английският й не е много добър, не чете етикета, на който е описано, че добавката съдържа забранения хормон DHEA (Дхеа хормонът у нас е известен като „хормона на младостта“ - бел. ред.). Нарушението на Ефимова е признато за неумишлено и затова вместо двугодишно наказание, получава само 16 месеца.
Никой американец не би направил подобно нещо, нали? Всъщност, както кореспондентът на NBC Алан Ейбрахамсън припомни, случаят на Ефимова прилича много на този на Джесика Харди, която също получи наказание за употреба на замерсени добавки през 2008-а, а в Лондон спечели два медала. Никой не опръска Хари в лицето, нито отказа да й стисне ръката.
Сало е тренирал американски шампиони и казва, че „над 90 процента“ от съвременните спортисти употребяват някакви спортни добавки, въпреки че той се опитва да сложи край на това.
„Загубих тази битка преди години. Спортистите вярват, че се нуждаят от нещо допълнително“ за възстановяване и т.н., казва той.
Целият шум се вдигна от изригването на Кинг срещу вдигнатия пръст №1 на Ефимова в сериите
Ефимова е заклеймена като рецидивист заради двете си нарушение на антидопинговите правила. Но нека погледнем и второто и нарушение, когато даде положителна проба за мелдоний. Медикамент, който бе използван от голяма част от спортистите в Източна Европа и бе позволен от WADA до януари 2016-а, когато Световната антидопингова асоциация го включи в забранителния списък. След това над 200 спортисти дадоха положителни проби за мелдоний, сред които и Ефимова, защото (дори сега, осем месеца след навлизане на забраната – бел. ред.) не е ясно колко време активното вещество се задържа в организма. Съвсем възможно е да е спазила правилата на WADA, но мелдоният да е останал по-дълго в кръвта й (както се случи със спортист №1 на България за 2015 година, Габриела Петрова, - бел. ред.).
Ефимова се опита да обясни ситуацията на пресконференцията след състезанието, след като Кинг отказа да й стисне ръката. Ето какво каза Ефимова, вие сами може да решите дали да й вярвате, или не:
„Веднъж направих грешка и бях наказана за 16 месеца. За втория път грешката не беше моя. Дори не знам защо трябва да го обяснявам пред всички... Все едно WADA днес да каже, че от утре забранява киселото мляко или никотина, или протеина. И от утре са в забранителния списък. И ти спираш. Но това остава в тялото около шест месеца, идва допинг контролът след два месеца, тества те и даваш положителна проба. И вината е твоя?“
Сало също се безпокои за позволението, което Ефимова и други руски плувци получиха да се състезават в Рио, но отказва да обвинява спортистите за практиките, извървшани във федерациите, към които принадлежат.
„Те са нищо неподозиращи пионки в система на държавно ниво. Юлия е добро момиче, което има твърде много талант, за да се нуждае от добавки, с които да подобри представянето си“.
На мнение е, че е взимала мелдоний по предложение на лекаря си, добавяйки, че според него спортистите в Източна Европа вярват, че усилените тренировки не се отразяват добре на организма. „Очевидно, повечето от спортистите в Източна Европа вярват, че по този начин защитават сърцата си, защото прекалените тренировки са противопоказни.“
Каквото и да мислим за Ефимова, обвиняването й по никакъв начин няма да реши проблема с допинга на държавно ниво. Само дава повод за ответна реакция. Кинг, която е само на 19, трудно може да бъде обуздана и като говорител, и като състезател. Добре е обаче някой да й каже, че много обичани американски спортисти взимат добавки, които все още не са в забранителния списък. Добре е да се отчете и че тя няма и никаква идея какво означава да си роден в Грозни през 1992-ра.
„По принцип на олимпийските игри спират всички войни“, каза Ефимова.
Точно преди Ефимова да напусне Лос Анджелис и да тръгне за Рио, се вижда със Сало. Дни преди началото на Игрите статутът й е неясен, не се знае дали Международният олимпийски комитет ще я допусне да се състезава, още се обсъждаше пълната забрана за всички руски спортисти.
„В последната минута казаха, че ще състезава. Предупредих я, че ще бъде трудно, че няма да бъде добре посрещната (Ефимова бе освирквана от публиката на басейна – бел. ред.). Затова трябва да бъде подготвена за състезанието на живота си“, споделя Сало.
Но, със сигурност, самото състезание не бе най-трудната част.