Надал пак би Федерер, ще играе финал в Мадрид

Рафаел Надал спечели 16-та си победа срещу Роджър Федерер и ще играе за трета поредна година на финал в Мадрид Снимка: getty images

Лидерът в световната ранглиста при мъжете Рафаел Надал спечели 16-та си победа срещу големия си съперник Роджър Федерер. Двамата се срещнаха днес на полуфиналите на турнира „Мутуа Мадрид Оупън" от сериите "Мастърс", а Надал спечели с 5:7, 6:1, 6:3 след 2 часа и 36 минути игра.

Това бе 24-ия мач между двамата, Федерер има само 8 победи срещу испанеца. За Надал това е 37-и пореден успех на червени кортове.

От 2005-та година насам Рафаел има 190 победи на клей и само шест загуби. Последната му загуба на този тип настилка бе от Робин Сьодерлинг в четвъртия кръг на "Ролан Гарос" през 2009-та година.

Световният №1 ще играе на финал на турнира в Мадрид за трета поредна година. На два пъти той е печелил и титлата - през 2005 и 2010 г. Това ще бъде и третата възможност за титла за Рафа през този сезон след като триумфира на турнирите в Монте Карло и Барселона.

„Мисля, че играх по правилния начин. Рафа обаче играе страхотно, особено на клей. Резултатът от втория и третия сет определено не отговаря на показаното на корта, защото като ниво двамата днес бяхме доста близо един до друг. Двубоят бе точно какъвто го очаквах да бъде на червен корт. На мен обаче не ми стигна малко късмет, за да спечеля този мач", коментира след двубоя Роджър Федерер.

Швейцарецът може да получи възможност за реванш следващата седмица в Рим. Жребият за основната схема на поредния турнир от сериите „Мастърс" отново събра в едната й част Федерер и Надал. Рафаел Надал, както и първите осем поставени, почива в първи кръг, а във втори ще се изправи срещу полуфиналиста в Мадрид Томаш Белучи или квалификант. В неговата четвърт са още хърватите Чилич, Карлович и Любичич.

Във втори кръг Давид Ферер ще играе с победителя от Карлович - Чилич, а в четвърти кръг е възможно да срещне Рафа.

Роджър Федерер ще започне участието си в Рим с мач срещу Жо-Вилфред Цонга или Маркос Багдатис, а в неговата четвърт са още тенисисти като Гаске, Монфис, Бердих и Монако. Надал и Федерер може да се изправят един срещу друг отново на полуфиналите.

Съперник на Рафаел Надал в утрешния финал в Мадрид пък ще бъде Новак Джокович. Сърбинът изоставаше със сет, но успя да обърне дебютанта в тази фаза на турнир от сериите "Мастърс" Томас Белучи. Ноле записа своята победа №31 от началото на годината след 4:6, 6:4, 6:1.

Това ще бъде третият финал за тази година между Джокович и Надал. Сърбинът спечели предишните два - в Индиън Уелс и Маями.