Световният шампион сдаде короната

Фабио Канаваро и съотборниците му напуснаха световното първенство с наведени глави Снимка: getty images

Футболът ще има нов световен шампион. Досегашният носител на титлата Италия се сбогува с короната още след предварителните групи. В последния си мач в група F „адзурите" загубиха с 2:3 от дебютанта Словакия. Така тимът на Марчело Липи напуска битката след две равенства и поражение. Дебютантите отиват в следващата фаза.

Попаденията на стадион „Елис Парк" отбелязаха Робърт Витек в 25-та и 73-та и Камил Копунет в 89-та минута за Словакия и Антонио Ди Натале и Фабио Кулярела в 84-та и 92-та минути за Италия.

В двубоя имаше и две спорни положения. В 67-та след изпълнение на ъглов удар Кулярела насочи топката към вратата, но Шкърта изби. Останаха съмнения дали топката не е преминала с целия си обем голлинията и това не означава, че попадението трябва да бъде зачетено.

Минута преди третия гол за Словакия Кулярела отново бе в центъра на събитията след като отбеляза гол. Той обаче бе отменен заради засада.

Така след историческия успех на Словакия, възпитаниците на Владимир Вайс продължават напред в Мондиал 2010 и със събраните четири точки в група "F", чакат победителя от група "Е", където са тимовете на Холандия, Дания, Япония и Камерун.

С отпадането си в тази фаза Италия се нареди до четири други световни щампиони, записали същото представяне - Франция от (2002), Бразилия (1966) и Скуадрата от 1950 година. Все пак малка утеха за италианците е, че Франция продължава да е най-слабият тим защитавал титлата си.

През 2002 година "петлите" не вкараха нито един гол на Мондиала в Азия и записаха 2 поражения и 1 равен. Сега Марчело Липи отборът инкасира 1 загуба, две равенства и вкараха 4 гола. За първи път в историята пък и двата финалиста от последния Мондиал напускат следващия турнир още в групите. Преди четири години за титлата спориха Италия и Франция.

В другия двубой от групата, игран по същото време Парагвай и Нова Зеландия завършиха 0:0. Най-интересното положение бе в 80-та минута когато от пряк свободен удар Роке Санта Крус не успя да се разпише.

„Никой от нас не очакваше това. Резултатът е исторически, все пак Италия беше един от фаворитите. Поведохме с 2:0 и се върнахме да пазим резултата, което можеше и да завърши зле за нас. За щастие успяхме да отбележим трети гол, което реши изхода на мача. Успяхме да удържим победата и сме много щастливи. Да бъдем на световното първенство е голямо постижение и никой не очакваше от нас, че ще успеем да попаднем на осминафиналите. Особено когато жребият ни прати в група с Италия. Започнахме двубоя днес с мисълта, че няма какво какво да губим", коментира играчът на Словакия Марек Хамшик.

„Съжалявам с цялото си сърце за това, което стана. Отговорността и вината за станалото е изцяло моя. Ако футболистите излизат на терена със страх - в главата, в сърцето и в краката означава, че те не са добре подготвени от треньор - тактически, технически и психологически. Съжалявам за целия ни футбол и за федерацията. Чувствах, че този отбор все пак може да постигне нещо, чях убеден, че можем да повторим представянето си от преди четири години. но явно не съм успял да го подготвя добре.

Благодаря на всички за това, което се случи в последните 4 години. Имахме прекрасни моменти, а и лоши, разбира се. Тук в Африка изиграхме два неособено добри мача с Парагвай и Нова Зеландия, но въпреки това имахме известно преимущество. Ако бяхме го превърнали в гол, нещата нямаще да са толкова лощи.

Да, Пирло и Буфон много ни липсваха, но не искам да се оправдавам и са се превръшам в жертва.

Пожелавам успех на моя наследник. Аз ще си почина няколко месеца и ще преосмисля внимателно това, което стана", зяяви Марчело Липи.

Минути след двубоя медиите в Италия не спестиха критиките си. "Към къщи със срам", написа в заглавие бибилята на спорта "Гадзета дело Спорт". "Италия, какъв позор", нападна своите "Кориере дело Спорт". Торинският вестник "Тутоспорт" обвинява директно селекционера Марчело Липи. "Вината е твоя", написа изданието под снимката на специалиста.