Италия
Световните шампиони от Италия имат всички основания да са щастливи от жребия, събрал ги в група с Парагвай, дебютанта Словакия и футболното джудже Нова Зеландия. Съставът на Марчело Липи поразително напомня онзи, спечелил титлата в Германия преди 2006 г., само че с четири години по-стар.
Един от най-големите треньори на нашето време се завърна начело на „Скуадра адзура", след като наследникът му Роберто Донадони не успя да постигне повече от четвъртфинал на Европейското първенство през 2008 г. Проблемът на Липи сега обаче е в това, че повечето от футболистите, около които гради отбора си, са на почтена футболна възраст. Такъв е случаят с обявения за най-добър играч на Мондиал 2006 Канаваро, който е на 36, с колегата му в отбрана Дзамброта - на 33, с Пирло, Каморанези и Гатузо, от които се очаква да изграждат атаките - на 30, 33 и 32, и с голмайстора на Серия „А" Ди Натале - на 32.
Сегашният състав на Италия въобще не изглежда като такъв, който е способен да повтори успеха от 2006 г. Много са приликите със световното първенство през 1986 г., когато застарялата Италия сдаде титлата съвсем безболезнено. Сега ги няма ги бляскавите индивидуалности като Тоти и Дел Пиеро или като Роберто Баджо от близкото минало. Тогава героят от 1982 г. Паоло Роси въобще не влезе в игра, а звездите бяха в защитата.
Въпреки това подобни аналогии не са достатъчна причина да отписваме италианците. Техният най-ценен играч всъщност е треньорът Марчело Липи, който тихичко ги изведе до световната титла преди четири години.
Белокосият суперспециалист бе упрекван, че не повика нито един играч от шампиона и носител на европейската купа Интер, а в разширения му състав от 30 играчи попаднаха осмина от провалилия се тази година Ювентус. Подобна критика обаче е безпочвена, тъй като в титулярния състав на „нерадзурите" нямаше нито един италианец, освен отвреме-навреме скандалният Балотели. Липи търпи повече критика за решението си да вземе единствено Даниеле де Роси от втория в Серия „А" Рома, отказвайки се от световните шампиони Тони, Тоти и Перота.
В подготовката си за Световното първенство „Скуадра адзура" не даде индикации, че ще показва зрелищен футбол (нищо изненадващо!), вкарвайки един гол в три мача - при победата си в контролата с Швеция в края на миналата година. В другите два приятелски мача - с Холандия и Камерун, италианците завършиха с нулеви равенства.
Преди първия мач на финалите срещу Парагвай, на скуадрата й предстои да изиграе още две проверки - с Мексико и Швейцария.
Парагвай
Южноамериканската страна няма кой знае какви постижения във футбола, но в последните години си е редовен участник на световно първенство и може да се похвали с корав състав, а в квалификациите в своята зона си осигури класирането преди Бразилия и доста по-рано от Аржентина.
Отборът е известен с дефанзивния си стил - малко бележи, но още по-малко голове получава. Срещата с Италия, която ще е един от интересните сблъсъци в предварителните групи, едва ли ще е толкова вълнуваща.
Въпреки това най-силните играчи на Парагвай са именно в нападение - голмайсторът на Бенфика Оскар Кардосо, звездата от Манчестър Сити Роке Санта Крус и дуото от Борусия (Дортмунд) Нелсон Валдес и прясно натурализираният аржентинец Лукас Бариос. Аржентинският треньор Херардо Мартино няма как да ги използва едновременно, а задачата му да избере кой да не играе се облекчава от доскорошната контузия на Санта Крус и от трагичния инцидент с голмайстора в квалификациите Салвадор Кабаняс, който бе застрелян в главата в мексикански бар през януари и, макар че оживя, все още не е възстановен напълно.
Нова Зеландия
„Кивитата" се облагодетелстваха от факта, че Австралия се присъедини към квалификациите в зона „Азия" и я наследиха в ролята на хегемон в бившата зона „Австралия и Океания", която стана само „Океания". В противен случай Нова Зеландия вероятно щеше да чака още 28 години, колкото я делят от последното й участие на световно първенство.
„Белите" извадиха късмет и със съперника от Азия, срещу който играха бараж - непретенциозният отбор на Бахрейн. Така Нова Зеландия, чиито най-сериозни регионални противници са Фиджи и Самоа (Западна и Източна), отново ще премери сили с футболните нации, но почти със сигурност ще се ограничи в контактите си до Италия, Парагвай и Словакия.
През 1982 г. е първото историческо класиране за Мондиал. Тогава в редиците на „кивитата" се подвизава все още 19-годишният Уинтън Руфър, който впоследствие ще бъде избран за най-добър играч на века на Австралия и Океания. Дори Руфър обаче не е в състояние да помогне на страната си срещу Бразилия, СССР и Шотландия и дебютът се изразява в три загуби и голова разлика 2:1. Самият Уинтън обаче става шампион на Германия и носител на КНК с отбора на Вердер десетина години по-късно.
В момента в ролята на самотна звезда в отбора е нападателят на Мидълзбро Крис Килън, но в последната контрола преди два дни, когато Нова Зеландия изненада Сърбия с 1:0, със славата да отбележи победния гол се окичи колегата му в атака Шейн Шмелц от световнонеизвестния отбор на Голд Коуст Юнайтед.
Словакия
По-малката съставна част от Чехословакия започна на чисто след разпадането на федеративната република, докато славната футболна история остана за чехите.
През последната квалификационна кампания Словакия обаче показа категорично кой е по-добрият в момента, оглавявайки група със силно изразен централноевропейски характер. Втори остана Словения, Чехия се класира трета, а между нея и Полша застана Северна Ирландия. Така словаците отидоха на световно, допускайки само една загуба - от най-близките си родственици, които езиково и като произход изненадващо за мнозина са именно словенците, а не чехите.
Така треньорът на словаците Владимир Вайс ще е единственият в отбора с опит от световно първенство, тъй като игра за Чехословакия в Италия през 1990 г. Неговият син - 20-годишният халф на Болтън, който също е в състава, пък е трето поколение национал на име Владимир Вайс.
Като цяло съставът на Словакия не е лош - в него личат имената на играчи като защитниците Мартин Шкъртел, Марек Чех и ветеранът Мирослав Кархан, играта връзва Марек Хамшик от Наполи, а в нападение са Душан Швенто и Роберт Витек. Бившият десен бек на ЦСКА Радослав Забавник, който сега е в Майнц, пък лиши от участие на мондиала колегата си Петер Петраш, който последно игра в Левски.