Посленият голям форум у нас, на който страната ни бе домакин бе Европейското първенство по волейбол за жени през 2001 г. То се състоя във Варна, след като в столицата не се намери нито една зала, която да отговаря на изискванията на континенталната конфедерация. Няколко години по-късно все по-оживено започна да се коментира идеята за построяването на нова, голяма и многофункционална зала.
Окончателният избор за модерното съоръжение, с помпозното име „Арена София", падна върху „4-ти километър". Решението за строежа точно в този район бе взето още в началото на 2008-а г. на една от най-емблематичните срещи на тройната коалиция в Хисаря. Тогавашните управляващи решиха той да бъде финансиран от държавата, вместо обсъжданите вече варианти "публично - частно партньорство", " чужд инвеститор", " право на ползване" и т.н.
Година по-късно кметът на район Слатина, в чийто граници попада залата, Антоанета Апостолова потвърждава, че има проект за голямо съоръжение на „4 км". В началото на юни ДАМС обявява, че съоръжението ще бъде строено от „Главбулгарстрой", в чиято визитка поне що се отнася до спорта е реконструкцията на Националния стадион и тази на „Спорт палас" във Варна, която все още не е завършена. На второ място остава консорциумът "Щрабаг Спортна зала". Това е вторият конкурс. Първият е в началото на годината и от него няма обявен победител. От агенцията поощряват и трите проекта тогава, но не ги използват при втория конкурс.
Първата копка бе насрочена за 29 юни. На нея трябваше да присъстват тогавашната шефка на ДАМС Весела Лечева и премиерът Сергей Станишев. Часове преди събитието без обяснение то бе отложено. Копката пък бе направена на 2 юли, три дни преди парламентарните избори.
Мястото остана да пустее до август. Междувременно бе предоговорена цената и вместо първоначално обявените 107 милиона лева тя се оказа 90 милиона лева. Същинската работа стартира на 14 август.
В края на декември депутати от Синята коалиция алармират, че строежът е незаконен. Според Иван Иванов и Михаил Михайлов, строежът е спрян, тъй като проектът е получил строително разрешително, без избрана фирма за строителен надзор. Освен това в документацията е посочено, че избраната фирма трябва да определи лицето, което да осъществи техническия контрол. То трябва да е абсолютно независимо от надзора и строителя на обекта. Нещо, което не е факт, тъй като фирмата, изготвила доклада, въз основа на който е издадено разрешението за строеж, е "Линк контрол". Собственикът й Георги Линков е заместник в Строителната камара на президента на "Главболгарстрой" Симеон Пешов, разкриват депутатите.
Те твърдят, че първоначално одобрените параметри на спортната зала са изменени впоследствие и разгърнатата й застроена площ е намалена от 63 на 48-49 хил. кв.м. Така строителството на залата щяло да излезе с до 40 млн. лева по-евтино, но "Главболгарстрой" ще вземе договорените 90 млн. лева. Иванов се позова на източници, близки до процеса на изграждане на залата. По думите му, таванът на подземния етаж е смъкнат с близо 1 м. в сравнение със заложените параметри, а няколкостотин паркоместа са били премахнати. По-късно зам.-регионалният министър Георги Прегьов потвърждава, че строежът на залата е спрян заради липсата на строителен надзор. Прегьов уточни, че след като приключи процедурата по избор на фирма, работата ще продължи.
Работата е подновена в края на януари. Преди дни в „Шоуто на Слави Трифонов" по bTV и в интервю за „24 часа" бившият капитан на националния отбор по волейбол Пламен Константинов също алармира за нередности по строежа на съоръжението.
„Беше ограничен достъпът на сериозни европейски фирми с опит и построени по 5-10 големи зали само и само предизборно да покажат - ето, действаме, има одобрен проект. Но мен не ме изненада това, а решението на новото правителство още с идването на власт да продължи този проект. Без да се преразгледа, без да се провери как е протекла процедурата.
Според мен някой май реши по най-бързия начин да си направи колизеум. И аз нямам нищо против това, стига въпросният колизеум да става за повече видове спорт. Да бъде обмислен добре и функционален и да се направи според всички изисквания.
В тези изисквания обаче не ми се вписва никой от замесените в строителството. Освен това проектът се променя в движение, което е абсолютно неправилно. Миналото лято премиерът обяви, че е уговорена нова цена - изпълнителят маха печалбата си, но параметрите на залата не се променят. Впоследствие се оказа, че проектират по време на строителство. Отнети са от подземните паркоместа и са останали около 50 ВИП места. Основният паркинг е изнесен върху футболното игрище на децата от ЦСКА. Самата зала е издигната във височина, избегнато е вкопаването, което е доста по-скъпо", коментира Константинов пред „24 часа"
Дискусия за строежа се води и в Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси. На заседание в края на януари председателят на професионалната лига на проектантите инж. Йонко Пенев е отстранен след като алармира, че ставащото на този обект е по-опасно от случая с "Батко и Братко". Най-страшен според него е рискът залата да падне. Това можело да стане при едно земетресение, тъй като строителят си правел "каквото иска". В края на заседанието тогава председателят на комисията Димо Гяуров е поискал всички да се закълнат, че бъдещата зала ще бъде надеждна, красива и ще отговаря на всички международни изисквания. От "Главболгарстой" пък са поканили членовете на комисията на откриването на залата на 1 август 2011 г.