Първа редица за Mercedes в Китай

В Китай Нико Розберг спечели първата си квалификация във Формула 1 Снимка: Getty Images
В Китай Нико Розберг спечели първата си квалификация във Формула 1

Нико Розберг и Михаел Шумахер ще стартират от първа редица в Гран при на Китай утре, след като синът на световния шампион за 1982 Кеке Розберг спечели първата си квалификация във Формула 1 днес в Шанхай.

Розберг си гарантира полпозишъна още с първата си бърза обиколка в третата част на квалификацията - времето му беше с половин секунда по-добро от това на преследвачите му. Така след 110 състезания във Формула 1, Нико най-после има възможност да стартира начело на колоната.

Втори в квалификацията завърши Люис Хамилтън с McLaren, но британецът е наказан с преместване с пет места назад на старта утре, така че място на първа редица си осигури и другият пилот на Mercedes Михаел Шумахер, който днес даде трето време.

Точно тук в Шанхай Шумахер спечели последната си победа във Формула 1 през 2006. Михаел е и пилотът, печелил в Китай от най-задна позиция на старта - 6-о място, отново през 2006.

Квалификацията в Китай се оказа провал за световния шампион Себастиан Фетел с Red Bull, който остана едва 11-и и отпадна във втората част на сесията. Шампионът постоянно даваше времена в дъното на Топ 10 и накрая, преди да завърши последната си бърза обиколка беше избутан на 11-о място от РоменГрожан.

Така Фетел за първи път от Гран при на Бразилия през 2009 ще стартира извън Топ 10, а в последните три години спечели квалификацията в Китай.

Двамата пилоти на Mercedes бяха най-бързи във втората част на квалификацията, а още в началото на третата Нико записа 1.35,121 минути в бързата си обиколка. Младият германец беше толкова уверен, че това ще е достатъчно за добро класиране, че слезе от колата си в бокса и отиде при кантара, за да чака края на сесията.

Втора редица утре също ще е много интересна - Камуи Кобаяши със Sauber тръгва трети, най-доброто му класиране в квалификация, а до него на 4-а позиция е Кими Райконен с Lotus.

Другият пилот на McLaren Дженсън Бътън стартира пети, до него на трета редица е нарежда Марк Уебър с Red Bull, а Хамилтън ще потегли едва седми.

Фернандо Алонсо и Серхио Перес - пилотите, които се бореха за победата в Малайзия, отново са близо един до друг - испанецът тръгва осми, а мексиканецът девети, като след тях в третата част на квалификацията остана само вторият пилот на Lotus Ромен Грожан.