Номер 8 за Рафа в Париж

Надал отново вдигна победоносно ръце. Снимка: Getty images
Надал отново вдигна победоносно ръце.

Страхотен Рафаел Надал не остави шансове на сънародника си Давид Ферер на финала на Откритото първенство на Франция по тенис и спечели рекордната си осма титла от "Ролан Гарос". Рафа бе безапелационен и даде само 8 гейма на своя приятел - 6:3, 6:2, 6:3.

С успеха си Надал се изравни с Рой Емерсън на трето място във вечната ранглиста по брой титли на сингъл в турнирите от "Големия шлем" - 12. Испанецът изпревари Бьорн Борг и Род Лейвър, които са с по 11. В Откритата ера (от 1968 година насам) пък само двама играчи имат повече титли от "Големия шлем" от испанеца - Пийт Сампрас с 14 и Роджър Федерер със 17.

Надал осъществи пробив още в третия гейм на първия сет и поведе с 2:1. Ферер веднага върна пробива, но Рафа отново спечели подаването на съперника си в седмия гейм за 4:3. Надал успя да устои на атаката на Ферер в осмия гейм и поведе с 5:3, след което осъществи още един пробив и сетът приключи.

Във втория сет Надал поведе с 3:0. В петия гейм Рафа трябваше да положи много усилия, за да спечели подаването си, като спаси 4 брейкпойнта и поведе с 4:1. Последваха три поредни пробива - два за Надал и един за Ферер, и вторият сет приключи. Втората част ще се започни и с това, че фен нахлу на корта със запалена факла и за кратко настъпи объркване.

В третата част Надал поведе с 2:0, Ферер изравни за 2:2, а в седмия гейм, при 3:3, Давид пропусна шанс да реализира пробив. Надал нанесе последния си тежък удар в осмия гейм, в който осъществи пробив и след това със своя сервис без никакви трудности сложи точка на спора.

"Тази е една от най-специалните титли. Миналата година имах някои лоши моменти, но без моето семейство нямаше да успея. Без моя физиотерапевт нямаше да успея. Никога не съм вярвал, че нещо такова може да ми се случи", сподели на корта Надал минути след триумфа си.