UEFA Loosers Cup

Ливърпул, закуца и най-вероятно ще иде в Лига Европа. Бийтълсите са шести с 56 т., на цели шест зад четвъртия Манчестър Сити Снимка: Getty Images

ЦСКА и "Левски" ще изстрадат докрай класирането си за евротурнирите. Но ако мислите, че родните грандове единствени в Европа се будят нощем в кошмари дали ще играят в турнирите, помислете пак.

Първенствата тази година заплашват да изхвърлят от есенното шоу в Шампионската лига и Лига Европа някои традиционни фактори в двата турнира.

Англия, доминант в последните години, за първи път от 5 години може да се появи в лигата на богатите в променен вид. Няма как с оставащите до края на сезона 4 кръга Челси, Арсенал и Манчестър Юнайтед да излязат от четворката.

Но последният в карето, приеман за безспорен - Ливърпул, закуца и най-вероятно ще иде в Лига Европа. Бийтълсите са шести с 56 т., на цели шест зад четвъртия Манчестър Сити.

Куриозно, петкратните шампиони на Европа може да спечелят този турнир още този сезон. Но има минимален шанс Ливърпул да остане изобщо извън Европа. Има вероятност и за четворката, все пак Сити среща в оставащите 4 кръга Арсенал и Юнайтед.

А за последен път "червените" не са играли в Шампионската лига през далечната 2003-а година. През 2005-та останаха извън четворката, но се класираха за турнира, защото спечелиха финала в Истанбул срещу Милан.

За Ливърпул неучастие в шампионската надпревара ще е тежък удар и във финансов аспект. Клубът ще загуби около 70 милиона евро.

В Шампионската лига вероятно ще се появи абсолютен дебютант - новобогаташите от Манчестър Сити. Конкурент №1 е Тотнъм, който също никога не е играл в турнира.

Испания пак ще извади тежката артилерия - Реал и Барса. Независимо кой ще е шампион, двата колоса са непоклатими за директните си места в Шампионската лига.

Третият и четвъртият в Примера дивисион играят квалификация, там най-вероятно ще са Валенсия и Севиля, традиционни отбори за турнира. Тук грандът, който може да изпадне от играта, е Атлетико (Мадрид).

Отборът е на полуфинал в Лига Европа, игра и в Шампионската лига наесен, но сега е десети, на 5 т. от зона Европа. И на цели 11 от четворката.

Двукратният европейски шампион Ювентус може да ближе рани ако не успее да стопи 3-те точки аванс на четвъртия в Италия Палермо. Наесен "Старата госпожа" бе близо до класиране за елиминациите в Шампионската лига, а сега може да се стяга за Лига Европа.

При големите липсващи автоматично влиза постоянният в последните години дори сред елита на Европа Фиорентина. Тимът на Чезаре Прандели уплаши Байерн в осминафиналите на Шампионската лига преди два месеца, дори изпусна да елиминира баварците.

Сега обаче Фиорентина е на девето място и е под сериозен въпрос дори за място в Лига Европа. За флорентинци остава надеждата да вземат купата, където са на полуфинал с Интер.

В Германия от квотите за турнирите вероятно ще липсват две важни имена - Щутгарт и Волфсбург.

Отборът от града на Мерцедес се би като равен с Барса в осминафинал в Шампионската лига през февруари, но сега е седми. А този от града на Фолксваген стана шампион преди година и се представи нелошо в групите на турнира на богатите наесен. Сега обаче Волфсбург е на осмо място.

Холандският шампион АЗ Алкмаар сега крета на пето място и трудно ще стигне до място в Шампионската лига.

По-реалистично изглежда участие в Лига Европа, но все пак в Холандия отборите от второ до шесто място играят плейоф и всичко е възможно.

Големият португалски дракон Порто май за първи път от десетилетие ще остане извън Шампионската лига. Несменяемият първенец на Португалия този път е трети след големия враг Бенфика и изненадата Брага.

Двукратният първенец на континента Порто има нужда от чудо - изостава на 5 точки от първите две места с 4 оставащи мача.

Да оставим големите европейски първенства и да се върнем на Балканите. И тук сезонът е странен за традиционни сили и грандове. Чудо ли е станало с футбола в региона?

В Румъния класирането е страховито. Там поне два от трите гранда ще останат извън Шампионската лига. Динамо и Рапид изглеждат твърде далеч от двете първи места, даващи квота за турнира.

Третият голям и някогашен еврошампион - Стяуа, все още има шанс дори и за титлата и вероятно ще успее да заеме едно от първите две позиции. В момента грандът е втори с три точки пред третия Васлуй. До край на сезона все пак има още 7 кръга.

В Турция също два от грандовете, традиционно слушащи химна на Шампионската лига, сякаш този път ще го пропуснат.

В пълното с изненади първенство води Бурса на Димитър Иванков, а само първите две места дават виза за турнира на богатите.

Другите два колоса на местния футбол Галатасарай и Бешикташ са на цели 4 точки от втория Фенербахче и много трудно ще изместят някой от водачите в оставащите 5 кръга.

В Гърция се случи чудото - Олимпиакос изгуби титлата, шампион е Панатинайкос! Кръг преди края доминантът с 9 триумфа от последните 10 години може да изпусне и Шампионска лига, ако не победи Арис.

Защото третият ПАОК дебне на две точки зад Олимпиакос, за да запише исторически дебют в лигата.