Барселона би и Виляреал, излезе начело в Испания

Давид Вия вече има девет гола срещу Виляреал в кариерата си Снимка: getty images
Давид Вия вече има девет гола срещу Виляреал в кариерата си

Отборът на Барселона спечели дербито на 11-ия кръг на Примера Дивисион срещу Виляреал. На собствения си стадион „Ноу Камп" шампионите се наложиха с 3:1 над „жълтата подводница". Успехът изведе Барселона на първо място в класирането поне за 24 часа. Каталунците имат две точки аванс пред Реал (Мадрид), който утре гостува на Спортинг (Хихон). Виляреал остана на третото място, но с пасив от пет точки от Барселона.

Два гола за успеха на шампионите тази вечер вкара Лионел Меси. Аржентинецът се разписа в 58-та и 84-та минути. Едно попадение добави Давид Вия. Голът за Виляреал бе дело на Нилмар в 26-та минута.

За Меси попаденията баха своеобразен личен рекорд след като е сред голмайсторите на каталунците в седми пореден мач. В първенството той има вече 10 гола, само с един по-малко от лидера при голмайсторите Кристиано Роналдо. За Вия пък това беше шести гол в първенството с екипа на Барселона и общо девети срещу Виляреал в кариерата.

Срещата на стадион „Ноу Камп" беше белязана и от две фрапантни съдийски грешки. Най-напред в 26-ата минута редовен гол на каталунците беше скандално отменен заради засада. Впоследствие гол от засада на Барса беше зачетен като компенсация.

Двубоят срещу Виляреал бе мач №500 за капитана на Барселона Карлес Пуйол с екипа на тима. Централният защитник дебютира за каталунците на 2 октомври 1999 г.От тези 500 мача 339 са в първенството, 102 в Шампионската лига, 9 за купата на УЕФА, 38 за купата на Краля, 6 за Суперкупата на Испания, 4 на световното клубно първенство и 2 за Суперкупата на Европа.

Ветеранът е третият с подобно постижение в клубната история, като пред нещо остават само легендата Мигели, който има 549 и сегашният му съотборник Шави Ернандес, който е с 540.

В друга среща от кръга отборът на Атлетико (Мадрид) спечели категорично с 3:0 над Осасуна. Диего Форлан се отчете с два гола в 26-та и 70-та, а Серхио Агуеро се разписа в 41-вата минути. Успехът качи "дюшекчиите" на петата позиция.

Атлетик (Билбао) пък се наложи с 1:0 над Алмерия като домакин. Едниственото попадение в срещата бе дело на Фернандо Йоренте в 10-та минута. Победителите завършиха мача с девет души след като Коикили в 45-ата и Кастийо в 69-ата получиха червени картони. Двамата, заедно с халфа Гурпеги, който се сдоби с пети жълт картон ще пропуснат двубоя с Реал (Мадрид) следващия уикенд.