Гана излъга САЩ в продължения

Асамоя Гиян (вляво)и Кевин-Принс Боатенг (вдясно) донесоха историческа победа на Гана Снимка: getty images

Отборът на Гана е съперникът на Уругвай в първия четвъртфинал на световното първенство в Южна Африка. На осминафиналите Гана спечели с 2:1 срещу САЩ след продължения. Редовното време завърши 1:1.

Попаденията в 90-те минути отбелязаха Кевин-Принс Боатенг в 5-та и Лендън Донован от дузпа в 62-та минути. В продълженията се разписа Асамоа Гиян. Той реализира оказалото се победно попадение още в 3-та минута на първото продължените.

Това бе първият двубой на световното първенство, решен с продължения.

За американците обаче е втори пореден с толкова драматично развитие. В последния кръг на груповата фаза САЩ бе на крачка от отпадането след като двубоят срещу Алжир вървеше 0:0, а Англия и Словения направиха 1:0. Късен гол на Лендън Донован, секунди преди последния съдийски сигнал донесе победата на САЩ и участието в директните елиминации.

„Гана е добър отбор и си свършиха добре работата днес. Мисля, че голямата разлика в мача дойде от Асамоа Гиан. Той е състезател със страхотна физика и с отлично владеене на топката. Създаваше ни проблеми през цялото време именно в тази зона допуснахме най-много грешки.

Горди сме от представянето си до момента, но и разочаровани, че отпаднахме. Присъствието ни тук бе много полезно, а сега вече гледаме напред. Аз като треньор нося пълна отговорност за избора на състезатели в титулярния състав. Днес просто трябваше да се съобразя с много неща, а и да успея да вдъхна увереност на всички играчи.

За съжаление получихме ранен гол и това ни тежеше. Все пак успяхме да изравним, но в продълженията не играхме така както ни се искаше. Не издържахме и физически", коментира треньорът на САЩ Боб Брадли.

Гана е третият африкански отбор, който достига четвъртфиал на световно първенство. Преди този състав до съшата фаза стигнаха Камерун - на шампионата в Италия през 1990 г. и Сенегал - на първенството в Корея и Япония през 2002 г.

Отбелязаният гол днес е четвърти на световни финали за Асамоа Гиян. Единственият африканец в историята с повече е Роже Мила от Камерун (5). Гиян се изравни с още четирима играчи, които в ЮАР имат реализирани по три гола - Гонсало Игуаин (Аржентина), Луис Суарес (Уругвай), Давид Вия (Испания) и Робърт Витек (Словакия). Петимата са лидери при реализаторите с по 3 гола на Мондиал 2010.

За Кевин-Принс Боатенг пък това е дебютно попадение с екипа на Гана. Той играе за първи път за африканската страна след като е минал през всички възрастови формации на Германия.

„Сега съм най-щастливият човек на света. Доволен съм, че доставихме радост и направихме щастливи хората в цяла Африк. Не само Гана, но и останалите страни на континента трябва да се гордеят с такова постижение", заяви след двубоя Асамоа Гиян.