Дженсън Бътън най-бърз в Турция

Дженсън Бътън беше най-бърз в петъчните тренировки в Турция Снимка: Getty Images
Дженсън Бътън беше най-бърз в петъчните тренировки в Турция

Дженсън Бътън успя да изпревари Нико Розберг в борбата за най-бърза обиколка във втората свободна тренировка за Гран при на Турция, която мина на суха писта, за разлика от първата петъчна сесия. Световният шампион Себастиан Фетел пропусна втората тренировка, тъй като катастрофира тежко в първата сесия, когато излетя на завой №8.

По-голямата част от тренировката премина в размяна на най-бързи времена между пилотите на McLaren и Mercedes - в началото класирането оглавиха Бътън и Люис Хамилтън, а 30 минути след началото на сесията начело излязоха Розберг и Михаел Шумахер.

После дойде ред на трикратния победител в Истанбул Фелипе Маса да подобри с 0,3 секунди времето на Шумахер - до 1.27,959 минути за обиколка.

Маса се задържа на първата позиция едва три минути, тъй като Розберг отново излезе начело, а малко над един час след началото на сесията първи вече беше Бътън - с меките гуми бившият световен шампион постигна 1.26,456 мин.

Последната атака на Розберг не му позволи да изпревари Бътън, но младият германец се доближи на 0,065 секунди до времето на Дженсън.

Хамилтън и Шумахер останаха трети и четвърти, като Михаел направи и зрелищно завъртане в завой №11.

Другият пилот на Red Bull Марк Уебър прекара по-голямата част от сесията в средата на класирането, като записа поредица от дълги серии от обиколки и успя да излезе на пето място, точно пред Маса.

Механиците на Red Bull не успяха да възстановят болида на Фетел за втората тренировка и така немецът ще продължи участието си в Гран при на Турция без нито един километър на суха писта.

Втората тренировка се оказа трудна за Фернандо Алонсо, като повреда в хидравликата задържа аса на Ferrari в бокса твърде дълго, а по-късно испанецът се завъртя в завой №6 и завърши на 11-о място в класирането.