Алмерия изненада Реал, Малага не спря Барселона

Кристиано Роналдо удари греда и не успя да донесе победата на Реал срещу Алмерия Снимка: getty images

Отборът на Алмерия поднесе голямата изненада в 19-ия кръг на Примера Дивисион след като на собствения си стадион „Медитеранео" направи 1:1 с Реал (Мадрид) и отмъкна две точки на тима на Жозе Моуриньо в битката с Барселона за шампионската титла.

Попаденията в двубоя бяха дело на Уйоа за домакините в 60-та и резервата Естебан Гранеро в 77-та за Реал.

Най-чистите положения за тима от столицата пропиля Кристиано Роналдо. Португалецът, който води в класирането при голмайсторите с 22 гола, изпусна в края на първото полувреме, а минути преди последния съдийски сигнал удари греда след отлично изпълнение на пряк свободен удар.

В края на срещата вратарят и капитан на Реал Икер Касияс изпусна нервите си срещу Фабиан Варгас от Алмерия. Футболистът на домакините попречи на световния шампион да подаде бързо една топка в опит за последна атака и двамата си размениха остри реплики. Бърза намеса на съотборниците им обаче предотврати по-сериозни сблъсъци.

Това е трето равенство за Реал от старта на сезона след 0:0 срещу Майорка в първия кръг и 0:0 срещу Леванте в петия. Последният път, в който съставът на Моуриньо не успя да спечели е дербито с Барселона в края на ноември. Тогава Реал падна с 0:5.

За Алмерия това бе поредната домакинска среща, в която не успя да вземе трите точки. Тимът от Андалусия е единственият в Ла Лига, който няма успех у дома. Само преди два месеца Алмерия бе разгромен от Барселона с 0:8.

След края на двубоя наставникът на Реал Жозе Моуриньо не спести критики към рефера. "Да, загубихме две точки, но като цяло цифрите от първия полусезон са добри за нас. Нека видим какво ще се случи през втората половина на сезона.Не се оплаквам от съдиите. Предпочитам да говоря добри неща, отколкото лоши за тях. Когато мога да говоря с добро за тях, го правя. Така беше с Матеу Лаос, който свири мача за Купата на краля. Когато няма хубави неща за казване, предпочитам да не говоря. Този съдия обаче го познавам още от 1996-а. Сеньор Ласа 2011 е същият от 1996-а", ядосано заяви Моуриньо.

"Шампионатът е много дълъг и изравнен, стига да се свири с еднакъв критерий. Надявам се Ласа да не свири мача ни с Барселона, защото лошо за нас", каза още Жозе.

Той отрече играчите му да са подценили съперника и равенството да е резултат от умора. "Да, играчите не са машини, но съперникът ни също игра в средата на седмицата мач за купата на краля. Просто те се защитаваха много добре", допълни наставникът на Реал (Мадрид). Тимът му вече изостава на четири точки от Барселона.

Тази вечер каталунците разбиха с 4:1 Малага като домакин. Две попадения отбеляза Давид Вия, с по едно се отчетоха Андрес Иниеста и Педро Родригес. За гостите от пряк свободен удар вкара Дуда. Шави удари гредата, а въпреки усилията на съотборниците си Меси отново не успя да се разпише.

Поредните 10 минути в състава на Барселона изигра новото попълнение Ибрахим Афелай. Холандецът демонстрира, че се чувства все по-добре в състава на "блаугранас" и на няколко пъти се включи опасно в атаките на тима.

В 27 минута заради травма терена напусна Дани Алвеш, по предварителните заключения на лекарите той ще отсъства между 10 и 15 дни.

Това бе осми успех на Барселона на "Ноу Камп", тимът има още равенство и загуба, а головата разлика е 28:7. Това е 13-ти пореден успех в Ла Лига и Барселона е вече само на един от рекорда си от сезон 2005/06 когато спечели 14 поредни срещи.

Общо серията на каталунците без поражение скочи на 28 мача. С четирите попадения тази вечер тимът подобри друг клубен рекорд - за най-много отбелязани голове за един полусезон. "Блаугранас" завършват първия етап от първенството с 61, а на два пъти в историята са приключвали с по 60 - през1950/51 и 1958/59.

Съставът на Хосеп Гуардиола не само стана есенен шампион, но го направи и с рекорден брой точки за историята на лигата - 52.

За Давид Вия това бяха попадения №13 и 14 със синьо-червената фланелка. Той е втори голмайстор на тима след Лионел Меси. Андрес Иниеста пък стана единственият футболист на Барса, взел участие във всичките 19 мача от първия полусезон. Последният с такова постижение бе Карлес Пуйол преди 5 сезона. Иниеста пропусна само 93 минути в досегашните двубои, бивайки заменен в срещите с Алмерия, Сантандер, Атлетико Мадрид, Сарагоса, Еспаньол и Депортиво.