България спечели групата си и е на полуфинал!

На два мача сме от квота за Токио 2020 Снимка: CEV
На два мача сме от квота за Токио 2020

България спечели срещу европейския шампион Сърбия с 3:2 гейма (25-21, 24-26, 25-22, 20-25, 15-13) и така не само си осигури участие на полуфиналите в олимпийската квалификация за Токио 2020, но и спечели група В.

Тимът на Силвано Пранди има седем точки и недостижим на върха, което означава, че ще играе срещу втория от група А на полуфиналите. Там за момента води Германия, но може да бъде изместена от Словения при победа срещу Чехия.

България взе първия гейм с убедителното 25-21 след мощна атака на Цветан Соколов. По същия начин започна и вторият, който вървеше изключително оспорвано. Водачеството се сменяше постоянно и геймът вървеше точка за точка. Все пак, сърбите успяха да го вземат след 26-24.

В така важния трети гейм силите също бяха изключително изравнени и отново играта вървеше точка за точка. В самия край успяхме да се откъснем и спечелихме частта с 25-22.

След като си осигурихме участие на полуфиналите, Силвано Пранди направи доста промени в състава и пусна на полето повече резерви. Двубоят пък загуби интригата си и заприлича на приятелски, а България загуби четвъртия гейм с 20-25.

В тайбрека, все пак, се стегнахме и успяхме да стигнем до победата. Розалин Пенчев наниза три последователни аса, но при четвъртия сервис сбърка при 13-12 в наша полза. Изпуснахме първия мачбол, но успяхме при втория и заслужено спечелихме с 15-13 след умна контра на Ники Пенчев.

За място на финала на турнира българите ще спорят или с домакина Германия, или със Словения. Само победителят от мини турнира се класира за Токио 2020.