Италианката Анджела Карини издържа само 45 секунди, преди да се откаже от мача си от осминафиналите срещу един от мъжете на женския боксов турнир на Олимпийските игри в Париж.
В категория до 66 кг съперничка на Карини бе алжирката Имане Хелиф, която е една от двете боксьорки в Париж, които не получиха позволение да се състезават на Световното първенство миналата година, тъй като имаха завишени нива на тестостерон и се провалиха на половия тест.
С други думи - не са жени според правилата на Световния боксов съвет. На Олимпийските игри обаче администрирането на боксовия турнир е директно под шапката на Международния олимпийски комитет, който даде зелена светлина за двете спорни състезателки. Причината - правилата са други, много по-олекотени.
Така италианката Карини издържа само 45 секунди срещу един от тези двама биологични мъже. 25-годишната боксьорка избухна в сълзи и падна на колене на ринга при обявяването на победата на Хелиф.
Като причина за отказването си италианката посочи, че никога преди не е била удряна толкова тежко. Според различни изследвания ударите на транссексуални жени са с около 160% по-тежки от тези на биологичните.
"Разбита съм - каза след това Карини. - Качих се на ринга само от уважение към баща ми. Той винаги ми е казвал, че съм боец, но реших да спра поради съображения за сигурността си. Никога досега не са ме удряли толкова тежко.
Angela Carini (blue, female) abandons fight against Imane Khelif (red, male) a few minutes into fight /1 pic.twitter.com/yOIvZkDaow
— FairPlayForWomen (@fairplaywomen) August 1, 2024
An absolute travesty at the Olympics.
— End Wokeness (@EndWokeness) August 1, 2024
Angela Carini is forced to box against a biological male. She quits after just 45 seconds, and cries hysterically as her opponent is declared the winner.
Don't look away. This is wokeness. pic.twitter.com/wOkVRs88t5
Исках да победя, но след втория удар вече не можех да дишам. Отидох при треньора си и му казал, че не мога повече. Нужен е кураж, за да кажеш "стоп".
Междувременно алжирката Хелиф говори пред BBC: "Тук съм за златото. Ще се бия срещу всеки. Ще ги победя всичките."
Реакции
Рийм Алсалем, специален репортер към ООН по темата за насилие над жени, изрази опасенията си от случващото се. "Анджела Карини правилно се довери на инстинктите си и предпочете да запази физическото си здраве, но тя и колежките ѝ не биваше да бъдат изложени на това физическо и психическо насилие", написа Алсалем в X.
Италианската министър-председателка Джорджа Мелони коментира, че не бива да бъдат допускани състезатели с мъжки полови белези, за да бъдат предпазени жените и да могат да се състезават на равни начала.
Другата състезателка, която не бе допусната на Световното миналата година, но играе на Олимпиадата, е Лин Ю-Тин (кат. до 57 кг) от Тайван.
При изследвания и на двете са открити XY хромозоми - мъжката хромозома. Женската е XX.
Международната боксова асоциация обвини МОК заради олекотените им норми и допускането на двете състезателки до участие в Париж.
Междувременно говорителят на МОК Марк Адамс уточни, че и двете състезателки покриват изискванията за участие на Олимпийските игри, като уточни, че "тук не става въпрос за транс жени".
Оплаквания заради допускането на Хелиф и Лин има и от други състезатели, а вълната от недоволство сред феновете продължава да расте.