Сериозен скандал се завихри в женския бокс на Олимпийските игри в Париж. Повод за напрежението стана фактът, че две от боксьорките всъщност са мъже.
Тайванката Лин Ю-Тин и алжирката Имане Халиф имаха забрана да участват на предишните Игри в Токио заради хормоналните си резултати, които надвишават максимално допустимите стойности. Или с други думи - провалиха се на половия тест.
Тогава надпреварата се организираше от Световния боксов съвет и важаха неговите правила. В Париж обаче администрирането на боксовия турнир е директно под шапката на Международния олимпийски комитет, който даде зелена светлина за двете спорни състезателки. Причината - правилата са други, много по-олекотени.
Пред английския The Guardian от МОК признават, че двете боксьорки са се провалили на половия тест миналата година. Той е бил проведен преди Световното първенство. Но към настоящия момент няма проблем с участието им заради новите правила, които занижават критериите.
Решението на централата косвено засяга и България. Причината е, че надеждата ни за медал в категория до 57 килограма - Светлана Каменова, може да срещне именно спорната тайванка, която след решението на МОК веднага се превърна в големия фаворит за златото.
Пред "Франс прес" пък другата спорна състезателка Халиф заяви няколко дни преди Игрите, че досегашните ѝ наказания я правят "жертва на голяма конспирация и обидна дискриминация".
"Това е заговор на най-високо ниво, за да не може знамето на Алжир победоносно да се вее след финала", обясни Халиф няколко дни преди Олимпийските игри.
След като от МОК все пак я допуснаха, тя вече отказва коментар.
Решението предизвика нова бурна дискусия, като бяха припомнени научни данни, че транс състезателите имат 162 процента по-силен удар от опонентките си. Което им дава колосално предимство в спорт като бокса.
Скандалът около двете боксьорки отново повдига горещия въпрос за идентичността на половете, след като дискусиите около спорната церемония по откриването на Игрите все още не са затихнали.