Неканеният гост на Хамбург, когото никой не може да изгони

Всички чакат речта му с нетърпение. Едва към 19 ч. той най-после взима думата. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу излиза на импровизираната сцена в резиденцията на консулството в Хамбург под аплодисментите на зрителите. Стотици турски гастарбайтери са дошли в квартала Уленхорст, за да видят пратеника на Анкара.

И тук всички скандират "Тайип Ердоган" и "Турция". Настроението е еуфорично. Още преди да започне речта на Чавушоглу, водещият на събитието "разгорещява" тълпата.

Доста дълго време не беше ясно дали, как и най-вече къде турският дипломат No.1 ще може да направи изявление пред диаспората в Германия. Хамбург забрани предварително планираното събрание в една от градските зали заради "недостатъчната противопожарна защита" на помещението.

"Никой не може да ме спре", заплаши Чавушоглу след решението. И намери начин как да изпълни мисията си. Застанал е на трибуна, добре осветена от прожекторите, по пилоните, парапетите и оградата на резиденцията са раздиплени турски знамена.

Улиците около сградата се охраняват от полицията, достъпът на случайни автомобили е забранен. 850 полицаи от Хамбург са на смяна около резиденцията.

"Моля, престанете да ни четете лекции"

Мевлют Чавушоглу започва речта си с обяснение, че Турция винаги е разглеждала Германия като свой приятел. Той обаче посочва, че "няма нищо дружеско в систематичното разпространение на пропаганда срещу нашите събития", с която се пречи на турски политици да участват в митинги в Германия.

Той посочва, че му предстои закуска с германския външен министър Зигмар Габриел, по време на която темата ще бъде поставена на дневен ред. "Искаме да се разберем дали има проблем между Германия и Турция", казва Чавушоглу. Както той, така и президентът Ердоган сравниха забраната за събранието в Хамбург от страна на местните власти с "нацистки практики".

Очевидно темата предизвиква напрежение в Анкара. От гледна точка на Чавушоглу, срещите на турски политици с диаспората в Германия са проваляни целенасочено.

"Моля ви, престанете да ни четете лекции за правата на човека и демокрацията. Правото на свободни събрания не се ли отнася към правата на човека?", казва той пред публиката в турската резиденция в Хамбург.

На следващия ден Зигмар Габриел посрещна хладно турския си колега.

"Ясно е, че който иска да говори при нас, пристига в страна, която защитава правото на свободно изразяване на мнението. Но когато човек дойде в Германия, трябва да играе по правилата. Правата са си права, но има и правила на благоприличието", репликира Габриел в сряда сутрин.

В момента Германия и Турция се намират в остър конфликт заради ареста на корепондента на Die Welt Дениз Юсел в Анкара. Журнлаистът беше арестуван на 17 февруари по обвинение в съучастие в терористична организация и оттогава лежи в турския арест.

Министърът на правосъдието Хайко Маас обвини турската страна в "неприемливо" отношение спрямо арестувания, а външният министър Габриел определи обвиненията спрямо Юсел като "фалшиви и несъстоятелни".

Сега обаче турското правителство се намира в режим "предизборна кампания".

Залогът за предстоящия референдум за президентската република е много висок.1,4 милиона турци в Германия ще имат възможност да дадат гласа си за референдума на Ердоган до 16 април. Естествено, очаква се всички да гласуват в подкрепа на въвеждане на президентската република.

Затова гласуването с "Да" за увеличаване на правомощията на Ердоган трябва да бъде активно рекламирано. Ако трябва - дори в най-неподходящите условия. Чавушоглу се извинява на публиката си, че трябва да стои навън насред мартенския студ, както и на съседите заради шумното събитие.

"Те не искат Турция да води кампания, защото работят за "Не" на референдума. Защото искат да попречат на силната Турция", каза Чавушоглу.

Докато той държи речта си, на няколкостотин метра от него са се събрали близо 200 демонстранти. Полицаите го охраняват, за да не пречат на събитието. "Въоръжени" с мегафони, лесно могат да заглушат изявлението му. Те обаче мълчат и слушат внимателно, защото искат да разберат какво говори Чавушоглу.

Само един час по-рано обаче ситуацията е доста по-различна. Същите демонстранти крещят "Убиец Ердоган" пред резиденцията на турския консул, още преди кортежа на външния министър да пристигне в сградата. Събрали са се, за да изразят позицията си против референдума през април.

"Не може в една демокрация, каквато е Германия, да се допускат чужди политици, призоваващи за диктатура", казва един от демонстрантите, цитиран от "Шпигел". За тях твърденията на Ердоган, че германските власти връщат нацистки практики, са подигравка. "Най-напред да погледне какво се случва в собствената му държава", коментират те.

Речта на Чавушоглу продължава около 45 минути. Протестиращите мъже, които досега слушаха речта внимателно с тревожни физиономии, отново стават неспокойни. Отвъд оградата на резиденцията Чавушоглу се сбогува с поддръжниците си. "Гордеем се с теб!", скандират те уверено.

Новините

Най-четените