На излизане от метро станцията, намираща се най-близо до гигантската централа на Foxconn, четири агенции за подбор на персонал се борят да привлекат хора в т.нар. „iPhone град”. Това е прякорът на новия квартал в покрайнините на китайския град Джънджоу, построен за една от най-големите електронни фабрики в света.
„Без интервю, елате да кандидатствате, бързо”, чува се от високоговорителите. Жена на около 40 кани хората да седнат на сгъваеми столове. „Ако ни доведете стажант за 45 дни, ще получите 3 000 юана”, казва тя. „Ако можете да ни доведе още, ако имате контакти с някое училище, може да говорим и за бонуси”, допълва жената.
От есента досега заводите в Джънджоу, главният град в провинция Хънан, работят с пълна мощност, за да осигурят бройки на iPhone X за целия свят.
Foxconn е най-големият подизпълнител на Apple в Китай. Компанията се премести в страната през 2012-а, за да се възползва от изобилието от евтина работна ръка в една от най-големите и населени китайски провинции.
Но индустрията не наема само обикновени работници. Тя също така разчита на тийнейджъри стажанти, които й струват по-малко и са по-лесни за уволняване – перфектни за сезонните нужди на компанията.
Повече от 3 хиляди ученици работят на поточните линии на Foxconn, вършейки същата работа като другите работници – еднообразни задачи, които по никакъв начин не са свързани с учението им. Освен това работят и извънредно, макар това да е забранено от закона.
Клонът на Foxconn в Шънджън, Китай. Снимка: Getty
И все пак тази ситуация не е някаква тайна. След серия от самоубийства в клона на Foxconn в Шънджън през 2010-а, Apple – най-големият клиент на компанията – затегна контрола върху своите доставчици. Но въпреки това в 17 ч. всеки ден много младежки лица могат да бъдат забелязани на северния изход на гигантския завод на Foxconn.
Малка група от 16-годишни се опитва да забрави за скучния ден, като отива в игрална зала близо до общежитията.
„Тази работа е депресираща, но трябва да я вършим”, разказва един от младежите (всички те настояват да останат анонимни). „Ако не го правим, училището няма да ни даде нужните ни сертификати догодина”, обяснява той.
Учениците знаят, че тази практика не е точно законна, но не могат да направят нищо по въпроса. В момента 2500 възпитаници на Училището по железопътен транспорт, професионален колеж в Джънджоу, работят в завода на Foxconn. Няколкостотин други идват от други професионални училища, намиращи се в провинцията Хънан.
През повечето време тяхната работа няма нищо общо с досегашното им обучение.
„Прекарах деня си, тествайки камери за iPhone”, разказва момче в билярдната зала, докато от устата му стърчи цигара. „Слагам ги в машина, натискам бутон и ги вадя. Ужасно скучно е. Уча графичен дизайн, в училището ми има такива, които учат педагогика, транспортни дейности, но всички заедно сглобяваме телефони”, допълва той.
Негов съученик полира екрани на смартфони по цял ден. Друг пренася материали до производствените линии.
От Financial Times изпращат запитване до Apple относно тези практики, а в края на ноември от технологичния гигант излязоха с официално становище. „По време на скорошен одит разбрахме за случаи, при които ученици на стаж работят извънредно в завод в Китай. Потвърдено е, че учениците работят доброволно, плаща им се и им се осигуряват допълнителни облаги, но не трябва да им се позволява да работят извънредно”, казват от компанията.
Вярно е, че стажантите получават същото заплащане като работниците, но въпреки това те са принудени да карат тези стажове, за да могат да заверят годината си в училище.
Тази система работи благодарение на сътрудничеството между професионалните училища, които получават комисионни, но също и заради съучастничеството на местните власти.
През септември м.г., когато производството на iPhone X беше в своя пик, министерството на образованието в Хънан разпространи съобщения до всички професионални училища в провинцията, в които ги помоли да изпратят своите стажанти във Foxconn, съобщи FT.
Самите училища оправдават тези стажове, като ги представят като „опит в работна среда”. Те обикновено продължават от 2 до 3 месеца. По думите на работници миналата есен около 15 000 стажанти са взели участие в производството на новия модел смартфон.
В самата фабрика обаче работят общо 350 000 души, така че броят на стажантите не преминава 5 процента от цялата работна сила. Като цяло тайванската компания е работодател на общо 1 милион китайци.
Учениците разказват, че в края на ноември от ръководството на Foxconn са им казали, че вече няма да могат да работят извънредно. Мярка, която изглежда е свързана с посещението на репортерски екип на FT малко преди това. Всички младежи твърдят, че до този момент са работили извънредно. „Работехме по 10 часа дневно, понякога по 11, шест дни в седмицата”, обяснява един от тях.
Това се равнява на 60 работни часа седмично, което позволява на учениците, както и на новопостъпилите работници, да изкарат заплата в порядъка от 1900 юана (288 долара) до 3500 юана (530 долара) месечно.
Реакциите на Foxconn и Apple може да са признак на добра воля, но също така има и място за съмнение, имайки предвид, че проблемът се проявява година след година. Миналия юли университет в Шънян в североизточен Китай се извини официално за това, че е карал студенти да карат стажове в друг завод на Foxconn.
„Това се случва при много подизпълнители в производството на електрически устройства”, обяснява Кийгън Елмър, говорител на неправителствената организация China Labour Bulletin. „Надниците са ниски, дните са много дълги, условията са доста лоши. Индустрията изтощава работниците много бързо и заради това набира нови постоянно. Използването на стажанти и временни работници е много често срещано за задачите, които не изискват специални умения”, допълва той.
По прашните улици на Икономическата зона на летището на Джънджоу, както е официалното име на квартала, трудно може да бъде видян някой, който е на възраст над 30 години. След 2 години във Foxconn, 23-годишният Лю вече е ветеран. Въпреки това той не усеща някакво подобрение.
„Компанията казва, че полага усилия, но нищо не се променя. Защото ако се промени, производството ще стане по-скъпо. Работната сила трябва да бъде наемана сезонно. Работим извънредно, но когато има по-малко поръчка си търсят най-малкото извинение, за да те уволнят”, обяснява той.
„За тях стажантите, които идват за 45 дни, са перфектни.”