При разходка по улиците на Кувейт, няма как да видите тези жени. Те стоят затворени зад големите и тежки врати на къщите, в които ги държат под ключ и без основни човешки права. Тези жени не могат да напуснат "работата си", а ако "спонсорите" им са недоволни от тях, те лесно могат да бъдат продадени в някой онлайн търг, подобно обикновена вещ.
Има хиляди снимки в Instagram, на които тези жени са категоризирани по редица показатели за удобството на бъдещите им собственици. А цената на една такава жена често е дори само няколко хиляди долара.
Разследване под прикритие на BBC News Arabic установява, че в Кувейт домашни помощници нелегално се купуват и продават онлайн в един активно работещ пазар на черно.
Част от търговията се осъществява в Instagram, където публикациите биват популяризирани чрез хаштагове, подсилени от алгоритъм, а продажбите се уговарят в лични чатове. Търговията се развива и през други приложения, одобрени и предоставени от Google Play и App Store на Apple, както и през сайтове за онлайн търговия.
Според Урмила Бхула, специален докладчик на ООН за съвременните форми на робство, без да искат, големите онлайн гиганти негласно популяризират онлайн пазар на роби.
"Ако Google, Apple, Facebook или други компании поддържат приложения като тези, те трябва да бъдат подведени под отговорност", смята тя.
Междувременно технологичните компании твърдят, че вече се борят с проблема и са говорили с разработчиците на приложенията, в които се осъществяват търговете на хора. Конкретни хаштагове са спрени от употреба.
И все пак много от тези проблемни акаунти и публикации остават достъпни.
Пазар на роби
Девет от десет семейства в Кувейт си имат домашна помощница. Тези жени идват от някои от най-бедните части на света в Персийския залив, за да изкарат достатъчно пари, с които да издържат семействата си у дома.
Представяйки се за двойка, пристигнала наскоро в Кувейт, журналистите от BBC влизат в тайни преговори с 57 потребители от тези приложения и се срещат лично с над 10 души, които се опитват да им продадат домашна прислужница през популярно приложение за онлайн търговия - 4Sale.
"Продавачите" още в самото начало препоръчват паспортите на жените да бъдат конфискувани, а самите те да бъдат държани под ключ. Други препоръки са прислужниците да работят без почивен ден, а достъпът им до телефон да бъде силно ограничен.
Самото приложение 4Sale позволява на клиентите да филтрират търсенето по цена, раса на жената и различни други специфики в офертите. Една от тях, например, гласи: "Африканска прислужница, чиста и усмихната". Друга: "Непалка, която се осмели да поиска почивен ден“.
Един от хората, с които екипът на BBC се среща, е полицай. Той се опитва да им продаде собствената си прислужница.
"Повярвайте ми, тя е много хубава, смее се и има усмихнато лице. Дори да я държиш до 5 сутринта, тя няма да се оплаче", коментира той. По думите му това се превръща в доходен бизнес за някои хора в страната, които купуват прислужница за 600 кувейтски долара (2000 долара) и я продават за по 1000 кувейтски долара (3000 долара). Важното в случая, според него, е отношението към жената да е като към стока - на нея не трябва да се дава никаква свобода, да й се вземе паспорта и да се държи под наблюдение.
На екипа на телевизията е предложено да си купи и 16-годишно момиче - Фату (името не е истинско, за да се скрие истинската й самоличност). Тя идва от Гвинея в Западна Африка и в продължение на 9 месеца работи като домашна прислужница в Кувейт, въпреки че според законите на страната човек трябва да е навършил 21 години, за да работи това. Фату е третирана по същия нехуманен начин, по който и много други жени в нейното положение.
Ролята на спонсорите
На повечето места в Персийския залив домашните работници се довеждат в дадената страна от агенции и след това официално се регистрират в правителството. Потенциалните работодатели плащат такса на агенциите и стават официален спонсор на домашната прислужница.
Съгласно системата Кафала, домашна прислужница не може да промени или да напусне работата си, нито да напусне страната без разрешението на своя спонсор. През 2015 г. Кувейт въведе някои от най-широкообхватните закони за защита на домашните работници, но все пак законът все още се заобикаля от много хора.
Приложенията, включително 4Sale и Instagram, дават възможност на работодателите да продават спонсорството на своите домашни работници на други работодатели с цел печалба. Това заобикаля агенциите и създава нерегламентиран черен пазар, който оставя жените по-уязвими на злоупотреби и експлоатация.
Този онлайн пазар на роби не се случва само в Кувейт. Според разследването на BBC в Саудитска Арабия стотици жени биват продавани през Haraj - друго популярно приложение за онлайн търговия. Стотици други могат да се купят в Instagram.
"Истински ад"
Всяка година стотици жени от Гвинея биват изпращани в страни от Персийския залив, за да станат там домашни прислужници. Според една от тези жени "Кувейт е истински ад". Тя е била накарана от работодателката си да спи на същото място, където се гледат и кравите. Често е била държана без храна и без сън.
16-годишната Фату е намерена от кувейтските власти и отведена в държавен приют за домашни работници. Два дни по-късно тя е депортирана обратно в Гвинея, тъй като е непълнолетна. Докато е на работа обаче, тя преживява някои от най-ужасните си мигове, включително бой, обиди, лишаване от сън и други подобни. Сега тя е обратно у дома и е щастлива, че прекараното в чуждата страна време вече е само спомен.
Войната срещу съвременното робство в Кувейт
Случаи като нейния има много и от правителството на Кувейт се опитват да се справят с проблема, обявявайки "война" на всякакво подобно експлоататорско поведение. Една от предприетите стъпки е да се следят проблемните приложения. Към днешна дата обаче не са предприети значителни действия срещу платформите от страна на държавата и не е имало никакви съдебни искове срещу жената, която се е опитала да продаде Фату.
След намесата на екипа на BBC от сайта 4Sale вече са премахнали частта си за търговия с домашни прислужници, а Facebook заяви, че е забранил арабския хаштаг "خادمات للتنازل #" - което се превежда като "#maidsfortransfer" - "Прислужница за продан".
Фирмите продължават да разпространяват приложенията 4Sale и Haraj въз основа на това, че основната им цел е да продават законни стоки и услуги.