Пет от най-трудните постове в международната политика

Рекс Тилърсън беше скастрен публично от турския външен министър при визита в страната тази седмица. Новият американски държавен секретар ръководи огромна бюрокрация, в която част от работещите изпитват подозрения, чувстват се деморализирани и говорят открито пред пресата за това.

Всичко това - за пост, за който той коментира, че изначално не е искал особено много. Но би могло да бъде и още по-зле. Някои основни играчи в международната политика са такива, че членството в кабинета на Доналд Тръмп изглежда направо като детска игра.

Ето пет от най-трудните постове.

Финансов министър на Южна Африка

Управляващата партия на Южна Африка - Африканският национален конгрес, е във война със самата себе си, и фронтовата линия е финансовото министерство. В момента постът се заема от пети пореден финансов министър по време на мандата на президента Джейкъб Зума, който снощи уволни Правин Гордхан, професионалист, уважаван на световните пазари.

Правин Гордхан, снимка: Getty Images

Гордхан досега е заемал поста на два пъти по време на мандата на Зума, а един от другите назначени министри е издържал само четири дни. Ходът на президента е опит да измести приемана от него като опозиционна фракция в собствената му партия, което ще му позволи да консолидира политическия и фискален контрол преди партиен конгрес, на който ще бъде избран следващият лидер. Гордхан обаче отвръща на удара. "Душите ни не се продават," заяви той след уволнението си, и прикани обществото да се "организира." В смисъла на организация извън водещата политическа организация - АНК.

Британски преговарящ за Brexit

Британският министър по въпросите на излизането от Европейския съюз - Дейвид Дейвис, в някои аспекти има най-лесната работа на света. С вече задействан Член 50, Великобритания ще напусне ЕС независимо какво ще се преговаря в следващите две години. Постигането на някакви условия извън простото оттегляне от съюза обаче е почти мисия невъзможна.

Дейвид Дейвис, сн. Getty Images

Човекът, който BBC описа като "нито аристократ, нито ексцентричен интелектуалец", е изправен пред задачата да договори споразумение с 27 други държави, които се нуждаят от Великобритания много по-малко, отколкото тя има нужда от тях, и всъщност дори за тях е изгодно да поставят неизгодни условия на Великобритания, за да попречат на други да напуснат ЕС. Книгата на Девис за техниките на преговори инструктира водещите преговори да създават "обща атмосфера на видима решимост и активност." Е, поне това със сигурност е налице.

Говорител на президента на Филипините

В лицето на Родриго Дутерте, Филипините избраха президент, който говори открито точно каквото мисли. И след като спре да говори, Ернесто Абела поема микрофона. "Работата ми е общо взето да мога да оглася истинските му намерения," коментира Абела пред сайта Rappler след встъпването в пост на Дутерте миналата година.

Ернесто Абела, сн. Wikimedia

Изразяването на истинските намерения извън показването на среден пръст на Европейския съюз, както го направи Дутерте, далеч не винаги е лесна задача. Абела обаче продължава да изпълнява задълженията си, дори когато Дутерте призна през декември, че лично е убивал хора като кмет на Давао ("в законна полицейска акция," уточни неговият говорител). И му остава още дълго да разяснява истинските намерения на неговия шеф: Дутерте е все още само в първата година от 5-годишния си мандат.

Премиер на Либия

Наследяването на поста на толкова колоритен лидер като Муамар Кадафи никога не е било лесна задача, и Файез ал Сарай имаше особено големи трудности да се справи с нея. Признат от ООН за легитимен лидер на страната, той на моменти се налагаше да се бори с две конкурентни самообявили се правителства на държавата - и да влезе в Триполи по море, за да управлява страната. Активната намеса на Москва в страната също не му помага особено.

Файес ал Сарай, сн. Getty Images

Русия публично подкрепя един от основните съперници на Сарай - Халифа Хафтар, като отбелязва, че правителството на Сарай не контролира изцяло територията на Либия. Което е особено болезнено, защото е вярно.

Опозиционен депутат във Венецуела

Участието в опозицията срещу все по-хаотичното и автократично правителство на президента Николас Мадуро вероятно никога не е било леко, но тази седмица става още по-трудно. Въпреки че спечелиха контрола над законодателната власт със сериозна преднина в изборите през 2015, опозиционните депутати са все по-изтласкани извън политиката, което в четвъртък доведе до решение на Върховния съд на страната, според което съдът може да поеме и правомощията на законодателната власт.

Лидерът на Народното събрание Хулио Борхес реагира, като скъса решението на съд и обяви Мадуро за диктатор. Ако Борхес търси по-малко стресираща работа, той би могъл да се преквалифицира в учител по салса.

Хулио Борхес, сн. Getty Images

Миналата година Мадуро стартира телевизионно шоу, в което президентът тънцува салса ежедневно в продължение на няколко часа в национален ефир. Нерон може и да е свирил на цигулка, докато Рим е бил в пламъци, но Мадуро предпочита да танцува.

Новините

Най-четените