Както си пуша цигара и някой се мята от покрива

Полунощ в Рим. Луната осветява Eurosky Tower, най-високата сграда във Вечния град - 120 метра, седем етажа. Тук се помещават луксозни жилища и има най-модерни системи за охрана: аларми, видеокамери, 24-часова охрана и двойна входна врата с код.

Изглежда невъзможно да влезеш, ако нямаш достъп. Може би за крадците. Но не и за тези, които скачат бейс джъмпинг. От 2012 година те използват покрива като платформа за нелегалните си скокове с парашут.

Любителите на бейс скокове са във вихъра на скандала с живущите в необикновената сграда, чиито сънища са все по-смущавани.

Четирима младежи слизат от колата и оглеждат блока, те са с тъмни дрехи, с качулки на главата и раничка на рамене. Изчезват в тъмнината, за да се появят няколко минути по-късно във вътрешния двор.

Взимат асансьора и се качват на терасата. После скачат: 120 метра височина, 15 секунди чист адреналин. Площадката за приземяване е футболното игрище пред Eurosky.

За няколко минути си опаковат обратно нещата и отново изчезват в тъмнината.

Най-разпространената версия сред живущите в злополучната сграда е, че любителите на силни усещания си имат човек във входа, който им дава ключовете. Те са създали специална група във Facebook, където се публикуват подозрителни нощни шумове във входа.

„През последната година имаше поне три скока, писна ни вече. Не става дума само за страх, тия щураци ще ни подбият цената на имотите." - казва един от живущите.

Според бейс джъмпърите обаче, истината е по-различна. Няма шпиони, влизат, когато си искат. Само тази година са скачали поне 100 пъти оттук. Даже някои от хората им махали от прозорците. За тях Eurosky е лесен, даже банален.

Помагат им нощта и познаването на местата, където действат. Проверката на терена започва седмици преди това и в повечето случаи бейс джъмпърите се отървават невредими.

В Eurosky са идентифицирани от полицията само два пъти: през март 2015 година, когато задържат и един военен с тях, и на 22 октомври тази година. Но освен ако не ги хванат на местопрестъплението, тъй като няма закон, който да забранява бейс скоковете, най-много да отнесат акт за нахлуване в лична собственост.

Това не се случва само в Рим. Милано, благодарение на огромните си небостъргачи е рай за любителите на силни усещания. В цяла Италия сградите - заветна цел на скачачите са десетки.

Има най-различни варианти: от високите блокове в покрайнините до катедралата на Милано и даже Колизеумът. Според джъмпърите е нужна височина най-малко 60-70 метра и нищо повече.

Тук играе, разбира се, и емоцията на риска. От 1981 година в света е имало 311 смъртни случая, като 37 са само през тази година. Но фаталният край винаги е застигал любителите на адреналина най-вече в планината, където те предпочитат да се изявяват.

Но те не са съгласни. „Тези цифри трябва да се гледат спрямо общия брой на скачачите в света. Казват, че сме 3 хиляди, но не е вярно. Само в Италия сме най-малко хиляда, в света може би сме 200 хиляди, между 20 и 65 годишни. Всички експерти-парашутисти" - обяснява един basic jumper.

Новините

Най-четените