Това, за което се говореше от известно време се случи. Главният стратег Стив Банън бе разжалван и напусна Белия дом в петък. Той е поредният близък до Тръмп, който си тръгва от президентството. Банън обмисля да стартира своя телевизионна мрежа, която ще му позволи да "води безмилостна война", в която да си разчисти сметките с умерените съветници в Белия дом, и да окаже натиск върху Доналд Тръмп да следва популистка стратегия на икономически национализъм.
Съюзниците на Банън го сравняват с "тигър, освободен от клетка", като твърдят, че нещата може да "загрубеят", когато той тръгне на война с републиканския елит и групата, която той нарича "демократите от Западното крило".
Напускането на Банън идва в рамките на една от най-тежките седмици в мандата на Тръмп.
Той и първата дама Мелания Тръмп решиха да пропуснат ежегодната почетна церемония на "Кенеди Център", посветена на американската култура, след негативни реакции от награждаваните участници в церемонията. От Белия дом заявиха, че президентската двойка се оттегля, за да "позволи на наградените да празнуват без разсейващи политически фактори".
Междувременно цял куп благотворителни организации отмениха годишните си събития за набиране на средства в курорта "Мар-а-Лаго" на Тръмп във Флорида. Сред тях са Американският червен кръст, Армията на спасението и Американската асоциация за борба с раковите заболявания.
Бъдещата телевизионна мрежа на Банън вероятно ще е конкурент на Fox News, притежаваният от Рупърт Мърдок канал, който подкрепя Тръмп, но според Банън вече е твърде умерен, съобщава Axios.
Незабавно след напускането му в петък, Банън отново пое контрола над влиятелния десен новинарски уебсайт Breitbart, който ръководеше, преди да се присъедини към кампанията на Тръмп миналата година. Банън е заявил, че "ще води война с Тръмп," като изглежда, че каузата му са първоначалните хардлайнерски политики, които бяха дискутирани по време на кампанията.
Новото начинание на Банън вероятно ще бъде финансирано от Боб Мърсър, милионерът-собственик на хедж фонд и мега-дарител на консерваторите, който и преди е подкрепял и Breitbart, и Тръмп. Мърсър и Банън са се срещнали миналата седмица, за да обсъдят плановете за действие на Банън след напускането на Белия дом. На следващата вечер Мърсър е вечерял с президента на САЩ.
Банън ще атакува отвън кръга от президентски съветници, понякога определяни като "глобалисти". Сред тях са Джаред Къшнър и Иванка Тръмп, главният икономически съветник Гари Кон, министърът на финансите Стив Мнучин и съветникът по въпросите на националната сигурност Х.Р. Макмастър, с който Банън изглежда е изгубил борбата за надмощие по въпроса за изпращането на още войски в Афганистан.
Също така негови мишени вече са лидерите на Републиканската партия в конгреса - като председателя на Камарата на представителите Пол Райън и лидера на мнозинството в Сената Мич Макконъл, републиканци, които Банън обвинява за спъването на стратегията на Тръмп, включително финансирането на стената по границата с Мексико и провала на отмяната на "Обамакеър".
Банън все още може да разчита на някои съюзници в Белия дом, които отстояват неговата стратегия на икономически национализъм. Има спекулации, че малцината останали негови поддръжници, сред които са старшият съветник по политически въпроси Стивън Милър и зам.-помощник съветникът Себастиан Горка, ще бъдат уволнени скоро от новия шеф на администрацията на Белия дом Джон Кели, който се опитва да внесе ред в хаотичната администрация.
Авторитетът на Кели в Белия дом нарасна след напускането на Банън. Триумвират от военни генерали- Кели, Макмастър и министърът на отбраната Джеймс Матис - вече има изключително влияние в администрацията.
Сам Нънбърг, бивш съветник на кампанията на Тръмп и приятел на Банън, коментира: "Това е труден хап за преглъщане, защото имаме републиканско Западно крило, пълно с генерали и демократи. Усещането е като от Зоната на здрача."
В откровено първо интервю след напускането си, Банън заявява пред Weekly Standard: "Президентството на Тръмп, за което се борихме, и което спечелихме, приключи. Републиканският елит няма интерес Тръмп да успее. Те не са популисти, не са националисти, не се интересуват от неговата програма. Нулев интерес. Те ще се опитват да го направят по-умерен президент."
Банън допълва: "Чувствам се силен. Ръцете ми отново държат оръжията ми. Иде Банън Варваринът. Определено ще смажа противниците си. Направих истинска ш***** машина от Breitbart. И сега ще ускорим оборотите на тази машина."
Приятел на Банън коментира пред Atlantic: "Стив вече е свободен. И тръгва на война. Нямате си и представа колко ш***** страховито ще бъде."
Уволнението на Банън беше ускорено от нарастващия му публичен имидж като лидер на популистката десница, който започна да дразни Тръмп. Сред причините за това е и появата на Банън на корицата на сп. Time. Твърди се, че Тръмп също така е бил ядосан от книга, наречена "Сделка с дявола", представяща Банън като архитект на изборната му победа.
Авторът на книгата Джон Грийн е разговарял с Банън незабавно след напускането му на Белия дом, и казва, че Банън е бил изпълнен с "маниакална" енергия.
Грийн казва: "Банън звучеше все едно е изпил 40 кенчета енергийна напитка. Той е като тигър, пуснат от клетката си. Мисля, че все още Тръмп продължава да слуша съветите му. Голямото разочарование на Банън е, че Белият дом не можа да изпълни доста от нещата, които бяха обещани. И според него това се дължи на факта, че хора в Белия дом спъват Тръмп. Той иска да оказва натиск отвън и да насочва Тръмп обратно към политиките, на базата на които е бил избран."
Стив Кинг, консерватор конгресмен от Републиканската партия от Айова, обаче коментира: "Нямам очаквания Тръмп да спази останалите си обещания."
Тръмп изчака един ден, преди да благодари на Банън в Twitter. Той написа: "Искам да благодаря на Стив Банън за ценната му помощ. Той се присъедини към кампанията по време на надпреварата ми със злата Хилъри Клинтън - и беше страхотен! Благодаря, С."
I want to thank Steve Bannon for his service. He came to the campaign during my run against Crooked Hillary Clinton - it was great! Thanks S
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 19, 2017
Опасността за Тръмп сега е, че Банън може в крайна сметка да се обърне срещу него.
Джоел Полак, старши външен редактор на Breitbart, писа: "Това може да се окаже началото на края на администрацията на Тръмп, моментът, в който Доналд Тръмп стана Арнолд Шварценегер," като визираше "преориентацията към либерализъм" на губернатора на Калифорния.