На кого България продава оръжия

България продължава да бъде малък играч, що се отнася до търговията с големи оръжия, но въпреки това страната ни е увеличила 225% износа си към други държави в сравнение с периода 2009-2013 г. Това показва нов доклад на Стокхолмския международен институт за изследвания на проблемите на мира (СИПРИ).

Изследването на СИПРИ се съсредоточава само върху т.нар. големи оръжия - самолети и вертолети, ракетни установки, бронирани машини, артилерия и ракети - и не засяга леките оръжия като автомати, картечници, пистолети и т.н., в които традиционно България има установени традиции в производството и продажбата.

За периода 2014-2018 г. страната се нарежда на 29-о място по износ на оръжие, което е с 10 позиции по-високо спрямо предходния период.

Така в момента на България се падат около 0,1% от общия пазар на големи оръжия, обяснява за Webcafe Сиймън Т. Уеземан, старши изследовател към програмата за проследяване на трансфера на оръжие и разходите за отбрана към СИПРИ.

От изследването става ясно, че за изследвания период между 2014 и 2018 г. България е продала големи оръжия на 11 държави предимно в Близкия изток и Африка. Най-големият клиент на България за този период е Ирак, следван от Саудитска Арабия.

Сред другите държави, които са получили оръжия от България, си личат Ангола, Кот д'Ивоар, Нигерия и Демократична република Конго.

В случая доставките до Саудитска Арабия (противотанкови оръдия и бронирани возила) е доста вероятно да са били пренасочени към различни бунтовнически групи в Сирия, спонсорирани от кралството, и/или за правителството в Йемен, смята Уеземан.

В по-голямата си част изнасяните от България големи оръжия са втора употреба - поне 80% от износа през 2014-2018 г. като според СИПРИ е напълно възможно дори повечето или всички останали 20% да са също втора употреба. Затова изследователите смята, че държавата и/или компаниите, занимаващи се с уреждането на оръжейни сделки, са основният играч на пазара за големи оръжия от българска страна.

Разбира се, България е само капка в морето на оръжейния пазар, доминиран от години от САЩ. В изследването обаче се вижда, че Америка само увеличава тази си доминация с нарастващи доставки към различни държави.

Износът на оръжие от САЩ е нараснал с 29% в периода 2014-2018 г. спрямо предходния изследван период като за това време американците вече държат 36% от световния пазар - с 6 на сто повече спрямо 2013 г. След САЩ в класацията за най-големи износители се нареждат още Русия, Франция, Германия и Китай.

Същевременно обаче разликата в износа между първия и втория в тази класация също продължава да расте - САЩ са продали със 75% повече големи оръжия на други държави отколкото Русия. За сравнение, в периода 2009-2013 г. тази разлика е едва 12%.

Повече от половината от американските оръжия (52%) са били доставени в Близкия изток през 2014-2018 г. От СИПРИ отбелязват, че САЩ още по-стабилно затвърждават позицията си на водещ световен оръжеен износител. Американците са изнесли оръжия за най-малко 98 държави през последните пет години. Доставките включват бойни самолети, крилати ракети, балистични ракети и голям брой бомби.

Износът на оръжия от Русия е спаднал със 17% между 2009-2013 и 2014-2018 г., което според изследователите предимно се дължи на намаления внос от Индия и Венецуела. За посочения период Франция е увеличила износа с 43%, а Германия с 13%. Общо двете държави държат 27% дял от световния износ на оръжия през 2014-2018 г.

И докато САЩ доминират износа на големи оръжия, най-големият вносител е Саудитска Арабия, измествайки Индия от челното място. За последното десетилетие доставките на оръжия до кралството на Арабския полуостров са се увеличили почти двойно.

Тук заключението на изследователите е категорично - никога досега за региона не е имало толкова мащабни доставки на оръжия.

Като цяло, всяко трето оръжие отива към държавите от Близкия и Средния Изток. Борбата за надмощие в Близкия изток и Северна Африка между Саудитска Арабия и Иран определено оказва влияние, както и плановете на престолонаследника принц Мохамед бин Салман за превъоръжаване на армията.

Извън собствената си армия обаче, която все още води война в Йемен в подкрепа на правителството срещу хутските милиции (спонсорирани от Иран), кралството също така спонсорира редица бунтовнически групировки, изпращайки им оръжие и муниции.

Всичко това води до рекордно увеличаване на износа на оръжия за Близкия изток като цяло. Увеличението в Близкия изток само за периода 2009-2013 и 2014-2018 г. е 87%. Общите доставки за региона представляват 35% от световния оръжеен внос през 2014-2018 г. Вносът на оръжие от страна на Египет, третият най-голям вносител в света през 2014-2018 г., се е утроило (206%) между 2009-2013 и 2014-2018 г.

Вносът на оръжие от Израел (354%), Катар (225%) и Ирак (139%) също е нараснал през 2009-2013 и 2014-2018 г., докато Сирия е намалила вноса на оръжия с 87%, което до голяма степен се дължи и на факта, че много държави наложиха оръжейно ембарго върху държавата заради водещата се гражданска война там.

Изследването показва на практика и заздравяването на отношенията между Китай и Пакистан, подпечатани с огромни оръжейни сделки.

Китай регистрира сериозно увеличение в износа на оръжие - 195% като основната държава, в която китайските оръжия се внасят, е Пакистан. Ислямската република продължава да е в изключително обтегнати отношения с Индия по кашмирския въпрос и през последния месец се стигна до множество сблъсъци по границата между двете държави.

Едно е сигурно от доклада на СИПРИ - сегашният период регистрира рекорд по продадени големи оръжия. А това не говори за нищо добро.

Новините

Най-четените