Перспективите пред един от най-големите пътнически самолети в света - Airbus A380 - са по-мрачни от всякога. След продължителния застой, едва в края на миналата година Airbus най-после се похвали с нов клиент - японският авиопревозвач All Nippon Airways. Договорът дойде две години след последната голяма поръчка от лизинговата компания Amedeo, която плати за 20 машини от серията A380.
През януари Иран също сключи рамково споразумение за покупката на 120 самолета, от които дванадесет A380.
В същото време решението на Air France да откаже планираната поръчка на A380 засили спекулациите, че авиокомпаниите скоро ще се откажат да използват супер джъмбо самолетите на Airbus.
От публикувания договор между Airbus и френско-холандския концерн става ясно, че авиокомпанията е анулирала поръчката си за два допълнителни самолета А380 и вместо тях е поискала три заместителя от новия модел за дълги разстояния А350. Експертите от бранша отдавна спекулират, че Air France няма да може да купи двата широкофюзелажни самолета.
Още преди половин година вицепрезидентът на авиокомпанията Брюно Делил обяви, че в Air France са "напълно доволни с десет машини" от модела.
Airbus не пожела да коментира темата за отказаната поръчка.
"Не обсъждаме разговорите, които водим с клиентите си", обяви говорител на компанията пред Die Welt.
15 години след официалния дебют на програмата за производство на A380, авиационният гигант успя да осигури само 319 сигурни поръчки за самолета си, от които 182 вече са изпълнени.
В отчетите към края на февруари се посочват и двете машини, които Air France вече не желае да купи.
Голям престиж, големи главоболия
Примерът на Air France може да бъде последван и от други превозвачи. В авиотранспортния сектор се носят слухове, че Virgin Atlantic може да анулира поръчката си за шест A380. Авиокомпанията на британския милиардер Ричард Брансън вече отложи доставката на машините за 2018 г.
Финансовият срив на Malaysia Airlines също може да принуди компанията да се откаже от сделката за шестте вече поръчани самолета A380 или поне да я принуди да ги продаде или отдаде под наем на други превозвачи.
Още през 2014 г. Airbus се принуди да отпише поръчката на пет самолета от Kingfisher Airlines, след като индийският превозвач прекрати търговската си дейност. През същата година беше скъсан и договорът за 6 машини по поръчка на японската Skymark, която междувременно влезе в процедура по несъстоятелност.
Същото се случи и с фалиралата Transaero през 2015 г. Руската авиокомпания беше поръчала четири машини Airbus A380. През 2013 г. Lufthansa също се отказа от варианта да закупи три самолета от този модел.
През изминалите години А380 донесе висок престиж на Airbus, но предизвика и немалко главоболия.
Точно когато проектът за самолета стигна финалния етап преди пускане в експлоатация, се оказа, че има сериозен проблем с окабеляването на корпуса. Програмата се удължи с цели две години.
Едва 8 години след първия си полет A380 започна да носи печалба на Airbus. До този момент производителят отчиташе само загуби от програмата.
Неслучайно финансовият директор на Airbus Харалд Вилхелм открито говореше за възможностите за спирането й в края на 2014 г.
Бъдещето е по-съмнително от всякога
Другите мениджъри все пак решиха да опровергаят слуховете за края на гиганта на Airbus. Не е изключено моделът да бъде допълнително модернизиран.
Най-големите клиенти на A380 - Emirates, които са поръчали 140 машини от този модел - планират да обновят изцяло флотилията си.
Авиокомпанията от Персийския залив е готова да поръча до 200 самолета от по-икономичния модел A380neo.
От Airbus обаче обявиха, че първо трябва да направят сметка за милиардите разходи за пускането на съвсем нова линия A380 и че за тях не е достатъчно само желанието на един клиент.
Оттогава бъдещето на A380 започна да изглежда още по-неясно.
Поне до средата на следващото десетилетие международното летище на Дубай, което обслужва Emirates, изобщо не може да предложи необходимия капацитет, за да поеме още повече широкофюзелажни самолети, обясни наскоро търговският директор на Airbus Джон Лийхи.
Идеите за преход към модернизираната версия на A380 съвсем не са отхвърлени, казва директорът на Airbus Фабрис Брежие.
"Ясно е, че пускането на модела A380neo зависи преди всичко от решението на Emirates. Ако те са готови, бихме могли да подновим разговорите относно условията по реализацията на този проект", коментира още той.
Очевидно обаче случаят не е такъв. Затова вероятността да видим версия на A380neo преди 2025 г. е още по-ниска, отколкото беше преди една година.
Шефът на Emirates Тим Кларк вече потвърди, че компанията подновява интереса си към новия модел на супер джъмбо самолета. Кларк отрече и твърденията за проблеми с капацитета на летището в Дубай и подчерта, че се надява първите машини от A380neo да излетят още през 2021 г.
Брежие обича да лети с A380
Независимо от решението за A380neo, Airbus трябва спешно да намери нови клиенти за най-големия си самолет, ако иска да разчита на него в бъдеще.
Поради спада на поръчките, производството вече беше свито от 30 машини през 2014 г. до 27 през миналата година. Американският конкурент Boeing обяви, че от тази есен ще свали продукцията на своя супер джъмбо 747-8 до един самолет на два месеца.
Airbus все още вярва, че A380 е правилното решение на проблема с пренатоварването на летищата, които в бъдеще ще са принудени да понасят още по-тежък трафик.
Производителят очаква търсене на 1275 пътнически широкофюзелажни самолети до 2034 г.
"Убеден съм, че през тази година ще имаме още нови клиенти, надявам се още до средата на годината", пояснява директорът на Airbus Брежие.
В момента производителят преговаря с две авиокомпании, които биха могли да поръчат 32 машини от модела A380. Едната има интерес да купи 20 броя самолети, а другата - от 10 до 12, обяви търговският директор Лийхи през ноември.
"Кампаниите за продажба за A380 са по-сложни и дълги в сравнение с тези за класическите самолети", признава сега Брежие.
Той твърди, че A380 е любимият му самолет - заради комфорта.
"Всяка авиокомпания, която купува този самолет, трябва да си направи сметката за бъдещето и да съгласува планирането на флотилията си, така че да може да включи A380 по оптимален начин", коментира той.