Добра идея ли са полските военни лагери за деца?

Момчетата в Полша вече не ходят на къмпинг и летни училища в курортния преди град Мжежено на брега на Балтийско море, за да пеят песни край лагерния огън, да берат гъби и да прекарват почивката си в игри. Днес момчетата там се учат как се стреля с оръжия и как се борави с противогаз и гранатомет.

Спален чувал, шалте, камуфлажни дрехи, войнишки кубинки, компас, джобно ножче - 12-годишният Куба Мичалски подготвя багажа си за пътуване.

Дестинацията, към която се е запътил е Мжежно. Там, на около 350 метра от брега на морето, в парцел от около 50 хил. квадрадни метра се намира един от "тежките" лагери, където момчета на неговата възраст могат да придобият военна подготовка.

За лагера обаче се изисква стабилна подготовка и Куба всеки ден тренира в родния му Гданск, за да поддържа подходящата физическа форма. Но той е на мнение, че трябва да е готов за това, което го очаква в лагера. А там не си поплюват, нищо че става въпрос за 12-13 годишни момчета.

"Да оцелееш 24-часова мисия съвсем не е лесно", казва той. И определено е прав.

В момента в страната военно-тематичните "трудни" лагери са доста популярни.

Самите места са заобиколени от горски територии, където в продължение на години наред са разположени полски военни части. Сега вече тези укрепления се използват за трениране на момчета и възпитаването им във военен дух.

"Тежките лагери вече са доста популярни и според мен, ако тенденцията за пейнтбол премине, все повече интерес ще бъде насочен към тях", коментира Богдан Зволински, собственик на туристическата агенция Wonderlands, която организира младежки военни лагери на няколко места в страната.

"Не виждам нищо странно в това. Момчетата винаги са играли с пръчки и прашки, а сега ще се забавляват в бронирани автомобили. В момента на пазара има множество компютърни игри на военна тематика, както и много военни филми по кината и по телевизията. Възможностите вече са коренно различни спрямо преди 10 или 20 години. Днес стрелбата с дървени оръжия не е достатъчна за децата, така че имаме реплики на истински оръжия, които по отношение на теглото и размерите са почти идентични с истинските", добавя още той.

Като за начало участниците получават въздушни пушки и пистолети. Единственото нещо, което дава видима разлика между копията и оригиналите, са пластмасовите боеприпаси. Броят на куршумите, които момчетата може да използват обаче, е почти неограничен.

Обучението в лагера включва разговори за безопасност при боравене с оръжие, класове за сглобяване и разглобяване на оръжие, състезания за скорост на зареждане на пълнител.

Момчетата също се учат и да стрелят - на различни разстояния, под стрес, от различни позиции и т.н. Децата дори се научават да използват картечници и ръчни гранатомети. Допълнително с това инструкторите ги обучават и как да водят психологическа война с врага.

И няма нищо леко като задачи в програмата за обучение.

"Същото е като в армията. Събуждаш се, тренировки, след това учене. Почивките не са дълги. Нямаш време да скучаеш. Най-хубавата част обаче са битките с оръжие в ръцете. Не може да се сравни с нищо друго", разказва 14-годишният Лукас.

Някои деца пристигат със собствени униформи. Някои дори имат свои собствени оръжия.

"Това е третото ми лято в този лагер. Родителите ми ми подариха въздушен пистолет за рождения ми ден тази година. Други деца също имат собствени оръжия и се събираме заедно през годината, за да стреляме. Но не е същото като в лагера, тъй като тук условията са перфектни - с димки, фишеци и т.н.", обяснява Лукас.

Реплики на оръжия могат лесно да бъдат закупени през интернет на цени, които варират от няколкостотин до няколко хиляди долара. Никой не проверява на каква възраст е купувачът, тъй като става въпрос за въздушни пушки и пистолети, които нямат силата да убият човек.

Организаторите на лагерите насърчават всеки, независимо от възрастта, да дойде в лагерите им. Те отбелязват също така, че за участниците не е необходимо да могат вече да използват оръжия.

Такива лагери могат да се намерят в цяла Полша. Колкото по-крайни са условията - планини, блата, пресечени терени - толкова по-добре. В някои случаи няма свободни места за няколко години напред, а цените на места достигат до над 500 долара за 10-дневен престой. Една по-евтина възможност е да посетите подобен лагер... в Египет.

Организаторите гарантират безопасността на програмите. Уроците се преподават от лицензирани инструктори по стрелба или офицери от армията. Всяка група има учител. Участниците носят очила или защитни маски по всяко време, когато стрелят.

"Това е свързано с изучаването на определени умения, тактики и стратегии. Участниците се научават да оказват първа помощ, да се ориентират в полеви условия и да оцеляват сред дивата природа. Досега нито едно не е пострадало при ученията, освен с някоя друга синина или драскотина. Но кое дете не се е понатъртвало", обяснява един организатор на лагера.

Според организаторите също така играта с тези реплики и стриктните правила в лагерите отдалечават като цяло децата от желанието да боравят с истински оръжия.

Критиките към подобни лагери, освен от частта с безопасността, са и за повишаване на агресията сред децата, както и за подтикването им към оръжията и насилието. Оттам обаче не са съгласни.

"Емоциите от играта остават на игрището и не се отразяват негативно на живота в лагера", настояват от лагера.

Не всички обаче са съгласни с тези твърдения.

"Днешните младежи са силно повлияни от изобилието от бързо променящи се стимули, които се предлагат от компютърните игри, наред с други неща. Не е изненадващо, че те искат да изживеят виртуалните емоции на живо. Единственият въпрос в случая е, защо се нуждаем от оръжия за деца? Това са "играчки" за възрастни. Това прекрачва линията. Какво ще стане, когато и тези реплики станат скучни? След това лагерите ще предлагат истински оръжия на децата ли?", коментира д-р Марта Майорчик, специалист педагог и консултант към няколко университета във Варшава.

"Тийнейджърите са импулсивни. Те действат емоционално и често преминават от едно в друго настроение. Може да се случи, че по време на тези "игри" с оръжия да се случи злополука. Това би предизвикало сериозни психологически травми за децата", добавя още тя.

Мненията относно лагерите в Полша са на двата полюса. Според едните е опасно да се подтикват децата към употреба на оръжия и стимулиране към насилие. Според други обаче това е левичарска пропаганда, която цели да отвърне поляците от оръжията и от сигурността на страната.

Както в повечето актуални дебати, тук се намесват и идеите за това какво е патриотично и какво не, дали Джордж Сорос не стои зад част от мненията и т.н.

Засега обаче летните лагери за военна подготовка се радват на наистина голям интерес и по нищо не личи да бъдат вземани каквито и да е мерки за затварянето им или дори за ограничаването им.

А за полските момчета остава възможността да поиграят Call of Duty наистина. Та ако ще и оръжията им да стрелят с пластмасови топчета.

#2 Nikkor 21.08.2018 в 14:37:00

В казармата е друго. Вече си на 18 и макар че не беше каквото би трябвало да бъде, изграждаше някаква дисциплина и характер. Прав си, на сегашните поколения тотално им липсват тези качества. Не казвам че всеки трябва да иде в Н-ското поделение. Но на повечето младежи би им се отразило добре. Виж за тия деца...не, не е добра идея.

#3 dedo adji 21.08.2018 в 15:09:08

В казармата те вземат без да те питат. И понякога без да знаеш защо. Каквато и подготовка да получиш, ако не знаеш защо, няма голяма файда от нея. В Полша децата сами се стремят към детските военни лагери. А татковците им харчат сериозни пари за екипировка. Всички момчета, откак свят светува играят на войници. В лагерите го изпитват на живо, както се казва, в реални бойни условия. И повтарят другото лято, като запасняци, също доброволно и с желание. Съвременната война се води с други средства, но си остава фактът, че там, където не е стъпил пехотински ботуш, не е превзето. Не се казва изрично, че са само момчета, но нищо не се споменава за момичета. Значи няма, като някои от нашите лагери за военно обучение през социализма, да се превръщат в ебалници.

#4 deowin 21.08.2018 в 17:49:46

Нищо лошо. Военни конфликти ще има и в обозримото бъдеще, така че ще трябва да пратим някой да се бие и да си рискува крайниците и живота. Ще е добре, ако има достатъчно овенни с промити мозъци, на които от деца им е било набивано в главата, че военното дело е забавно, въпрос на чест и гражданско задължение. Жалко за децата, но все пак трябва да са нечии деца. По-добре чуждите, отколкото моите.

#5 dedo adji 22.08.2018 в 19:03:54

...ще трябва да пратим някой да се бие и да си рискува крайниците и живота. ...По-добре чуждите, отколкото моите. Полските момчета се подготвят срещу Русия и свинчопрас няма нищо против. Правилно. Няма да има против и за български. По-добре чуждите. А Сталин пратил и двамата си сина на война.Единият не се върнал. Но Сталин не е добър пример, той е от империята на злото. В империята на доброто синът на мисис Тачър участва във Фолклендската война. И реакционерът Буш е бил пилот във Виетнам. Даже и демократът, сенаторският син Кенеди е участвал във ВСВ. Обаче другият баш демократ Клинтън се скрил в Оксфорд, за да не отиде във Виетнам. И пращаше чуждите деца в Босна и Косово. С хуманитарни цели. Хуманни демократи, сър. И наш прасчо барабар с демократите ще праща полски момчета срещу Русия. Ами като настъпят реднеците и тръмпанарите? Няма страшно, има негърски дечица, достатъчно надъхани. Само, прасчо, къде се слагаш между тия, които пращат войници.

#6 deowin 22.08.2018 в 21:57:31

Дай ми още няколко примера на известни хора и прочие, чийто авторитет мислиш, че е редно да е достатъчен, за да е абсолютно необходимо да съм съгласен с техните решения относно всичко. Честно, начинът на мислене на динозаври като теб доста ме забавлява. Вероятно дори не можеш да си представиш защо мога едновременно да изпитвам силно уважение към, да речем Айнщайн, но дори той лично да беше воювал, да беше пратил децата си на война, и да мислеше войната за въпрос на чест и гражданско задължение (нищо от това не е така, говоря хипотетично, но съм забелязал, че с теб се налага да уточнявам дори такива неща), то да не считам това за достатъчно условие да мисля по същия начин. Хората, чиито мозъци са напълно промити и кондиционирани да вярват безпрекословно на авторитети, сте впечатляващо неспособни да разберете как някой може да не е със сходно увредена психика. Съответно, огромна част от аргументите ви представляват обикновено позоваване на нечий авторитет, често дори мним, при което оставате в пълно неведение, когато ви се каже, че това не е логически издържан аргумент. А той не е.

Новините

Най-четените